Slovenija

Marušič predlaga 'začasne licence' tujim zdravnikom

Ljubljana, 01. 10. 2010 09.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Medtem ko v Sloveniji kronično primanjkuje zdravnikov, tujim zdravnikom ne omogočamo dela, vse dokler ne opravijo dolgotrajnih in dragih postopkov dokazovanja znanja. Na licenco tako ta trenutek čaka okrog 250 zdravnikov.

Zdravnik
Zdravnik FOTO: Reuters

Tuji zdravniki, ki želijo delati v Sloveniji, imajo po ocenah naših medicinskih fakultet slabo znanje iz sodne medicine. Ne glede na to, iz katere države in z univerze prihajajo, in ne glede na njihove delovne izkušnje jih pri nas čaka večletno dokazovanje znanja, vsi tudi iz sodne medicine. Postopki trajajo skupaj debeli dve leti, zdravnika, ki medtem ne sme delati, pa stanejo okrog 3000 evrov. Ministrstvo se zato zavzema za debirokratizacijo postopkov, s čimer bi lažje in hitreje dobivali kadre, ki jih pravzaprav nujno potrebujemo.

Na licenco čaka okoli 250 zdravnikov

Minister za zdravje Dorijan Marušič.
Minister za zdravje Dorijan Marušič. FOTO: Blaž Garbajs

V tem trenutku na priznanje izobrazbe in licenco v Sloveniji čaka okoli 250 zdravnikov, od tega jih je okoli 50 specialistov različnih strok, ostalo so diplomanti še brez specializacije, je na sredini seji Zdravstvenega sveta izpostavil minister za zdravje Dorjan Marušič.

Na ministrstvu se zato zavzemajo za debirokratizacijo postopkov za tuje zdravnike, ki želijo delati v Sloveniji. Marušič se posebej zavzema, da bi tuje zdravnike z že opravljeno specializacijo vključili v delo v naših ustanovah že v času, ko postopki za priznanje njihove izobrazbe še tečejo. Tako bi posameznik v praksi pokazal svoje znanje in zaslužil, predvsem pa bi Slovenija takoj pridobila nekaj zdravnikov, ki jih pri nas primanjkuje. Marušič razmišlja o nekakšnih "začasnih licencah" za take zdravnike.

Samo za to, da medicinska fakulteta ministrstvu za visoko šolstvo odgovori na prošnjo za pregled vloge posameznega tujega zdravnika in da pove, koliko izpitov in katere bo moral posameznik še opraviti, običajno traja okoli dva meseca, je pojasnila predstavnica ministrstva za zdravje.

Vsem zdravnikom ne glede na to, od kod prihajajo, koliko izkušenj imajo, ali so specialisti ali le diplomanti, naložijo še vsaj štiri pa do 11 dodatnih izpitov.

Vsem zdravnikom ne glede na to, od kod prihajajo, koliko izkušenj imajo, ali so specialisti ali le diplomanti, naložijo še vsaj štiri pa do 11 dodatnih izpitov. Medicinski fakulteti se odločata zelo različno. Kot je pojasnila predstavnica ministrstva za zdravje, praktično vsem tujim zdravnikom naložijo izpit iz sodne medicine, za opravljanje katerega mora kandidat za delo v Sloveniji čakati tudi po eno leto. Tem izpitom sledi še specialistični izpit in izpit iz slovenskega jezika, vse to skupaj traja okoli dve leti, posameznika pa celoten postopek stane okoli 3000 evrov.

Ves ta čas ti zdravniki pri nas ne smejo delati, torej so brezposelni, brez dohodkov, postopki pa jih tudi nekaj stanejo, je opozoril minister Marušič. Člani Zdravstvenega sveta so se strinjali, da je sedanji postopek neživljenjski, predvsem pa tako odvračamo kadre, ki jih pravzaprav potrebujemo.

Na ministrstvu želijo, da Zdravstveni svet pripravi neko načelno mnenje, katere vsebine bi moral opraviti vsak kandidat. Tako bi po prepričanju ministrstva lahko skrajšali postopke za priznanje izobrazbe.

Strinja se tudi stroka

Zdravniki
Zdravniki FOTO: Reuters

Za neko "prehodno obdobje", v katerem bi tuji zdravniki s specializacijo že lahko delali in se izkazali, kaj znajo, se je zavzel tudi predsednik Zdravstvenega sveta Rajko Kenda. Da bi specialist moral takoj vstopiti v sistem, je menil tudi Strokovni direktor Interne klinike UKC Ljubljana Zlatko Fras.

Strokovni direktor UKC Maribor Anton Crnjac pa je sedanje zapiranje slovenskega prostora tujim zdravnikom ocenil kot nesmisel. Po njegovem mnenju je glede na sedanje kadrovsko stanje v Sloveniji treba vse ovire za prihod tujih zdravnikov zmanjšati na minimum, vsaj z začasnimi ukrepi.

Tit Albreht z inštituta za varovanje zdravja je opozoril tudi na novo realnost na področju zdravništva. Če se je Slovenija zadnjih 20 let uspela nekako izogniti odlivu zdravnikov v tujino, se zdaj to lahko začne dogajati tudi pri nas. Zanimanje drugih evropskih držav za naše kadre obstaja, postopki so se z vstopom v EU poenostavili.

Primanjkuje okrog 500 zdravnikov

Na neživljenjske in birokratske postopke na tem področju so nazadnje opozorili v Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije, kjer so pozvali k poenostavitvi omenjenih postopkov. Ocene o tem, koliko zdravnikov primanjkuje v Sloveniji, so različne. Po ocenah ministrstva za zdravje na podlagi povpraševanj zdravstvenih zavodov po zdravnikih naj bi pri nas primanjkovalo okoli 500 zdravnikov. Po analizi zdravniške zbornice pa v Sloveniji manjka okoli 2000 zdravnikov.

Študij medicine traja šest let, specializacija pa še od tri do šest let. Glede na to na ministrstvu za zdravje računajo, da Slovenija povpraševanja po zdravnikih z lastnimi fakultetami ne bo mogla pokriti pred letom 2015.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (61)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Patrik Butolen 1
04. 10. 2010 13.29
S tem se nestrinjam tako ali tako je v deržavi premalo denarja sedaj bi pa še tuje doktarje plačevali. Razumem da je premalo doktarjev ampak vse eno.!.
grdovreme
01. 10. 2010 20.47
malodane: kolikor jaz vem, morajo bit vsi tešči vsaj 6 ur ped operacijo. kdo je pa kam klical pa je izjkava samo enega starša, nivo ste lahko razbrali iz poročil, izjav druge strani pa ni. sigurno ni sestra prvič jemala krvi, če ni šlo, ja sigurno poskusila še druga, vprašati pa tudi ni greh, da otroka ne mučiš preveč. glede anestezije: da ni bil mogoče kdo bolan, ga kdo nadomeščal, itd? novinarji pač vse pobašejo, drugače bi bili brezposelni premalo je novic, preveč novinarjev in televizij
Javoje
01. 10. 2010 18.33
Prihaja tudi čas, da se: - ukine obvezno (prisilno-?) članstvo v Zdravniški zbornici, - vsa javna pooblastila, ki jih ima Zdravniška zbornica prenese na Ministrstvo za zdravje. Ta država rabi eno mInistrstvo za zdravje, ne pa dveh. Bravo minister Marušič, samo tako naprej!
Javoje
01. 10. 2010 18.21
Lepo da minister predlaga - ampak a ni čas, da - izvede ta ukrep?
malodane
01. 10. 2010 15.45
kocinamedzobmi Saj se ne gre za to, kdo jemlje kri. Gre se za to, da naj bi tisti, ki jemlje kri, imel ustrezno znanje. Ta medicinska sestra, ali karkoli pač je, pa je klicarila v Ljubljano in Maribor, kako se vzame kri. In taki stavkajo in želijo še višje plače? Ne se hecat.
Mancyy
01. 10. 2010 14.41
Ko sem js študirala je bilo 90 mest vrh glave, nikogar niso dodatno sprejeli pa bi lahko, na tisti Runkl Fakulteti pardon Ekonomiji 6000 pa smo tam in doktorilo iz organizacije še danes ne vem kaj je to jih je pol Kosova.. Tk da veste kk je to.
m0dridirkac
01. 10. 2010 13.56
Hi, hi, to bo še zanimivo med operacijami: "Hitro s sponko žilo zapri!" "Šta kažeš?" "Не понимаю!"
moneytalk
01. 10. 2010 13.35
Bravo Marušič, odlično !!!
Xandrej
01. 10. 2010 13.33
Tak bi blo prav, da bi ti slovenski mafiji malo pipice zaprli. Ker mislijo gospoda da so nenadomestljivi... Pri 5000€ plače...
gostgozd
01. 10. 2010 13.04
mickica - brez zamere ampak vedeti in znati jezik ni isto. (oz. kateri pa je tvoj jezik?) ... samo znanje jezika (slovenščine) ne pripomore prav veliko pri zdravljenju. raje vidim, da me (po)zdravi strokovnjak, ki mu more 10 ljudi prevajat kaj je narobe z mano, kakor da me zašuštra..... slovenski zdravnik z diplomo iz slovenščine.
cmid
01. 10. 2010 13.03
Razumljivo da zdravniki nočejo tujih zdravnikov saj tako nebi mogli izsiljevati višjih plač Tako stanje jim odgovarja in če bi bil takšen predlog ministra Marušiča sprejet verjemite ZDRAVNIKI BI SPET ŠTRAJKALI tokrat z obrazložitvijo ,da so pacienti ogroženi zaradi slabega znanja tujih zdravnikov!!!!!!???????
blanla
01. 10. 2010 12.54
imam ginekologa ki je poljak vsa čast mu glede kulture bi se lahko marsikateri slovenski zdravnik pri njem kaj naučil
siFBI
01. 10. 2010 12.39
Kolk so nekateri proti tujcem. Če bi pa dohtar angleško govoril bi pa vsi k njemu drvel. Mar ni vse eno iz katere države je? Pomembno je le to, da je profi na svojem področju in, da ve kaj dela, kajti marsikateri naš tega ne ve.
kocincamedzobmi
01. 10. 2010 11.59
malodane, kri jemljejo ali medicinske sestre (višje, diplomirane) ali laboranti. Vidim, da se res razumeš na stvari.
Sebulba
01. 10. 2010 11.44
malodane 01.10.2010, 11:35 2 Bolj kot berem komentarje, bolj mi je uganka slovenski narod. Povsod po svetu si ljudje želijo čim boljše zdravstvene oskrbe, pri nas pa je najbolj pomembno to, da ima zdravnik lep slovenski priimek, pa čeprav ti ne zna niti temperature izmeriti. Ko pa slišijo, da je možnost, da jih bo zdravil ugleden zdravnik iz Bosne, pa si raje prerežejo žile. Sam bi bolj zaupal plemenskemu zdravilcu iz indonezijske džungle, kot pa tisti zdravnici (ali medicinski sestri, karkoli), ki pred dnevi ni znala vzeti krvi dojenčku v celjski bolnišnici. "" Amen.
Praslovan
01. 10. 2010 11.41
Uradni mednarodni jezik je anglescina. Mislim, da je zelo malo zdravnikov, ki anglescine ne bi znali. Problem so starejse generacije, ki anglescini niso posvecale veliko pozornosti, vendar cez 10 let tudi tega problema ne bo vec. So pa seveda dolocene eksoticne dezele, kjer anglescine ne znajo, vendar so to samo izjeme. Zdravnik, ki ne bi znal anglesko (ce ne zna slovensko), pa ne verjamem, da bi sploh prisel v Slovenijo.
malodane
01. 10. 2010 11.40
Če bi povprečen slovencelj v Srbiji doživel prometno nesrečo in bi mu srbski zdravniki rešili življenje, bi te zdravnike ta slovencelj tožil. Zakaj? Enostavno: ker ti zdravniki niso slovenceljni.
malodane
01. 10. 2010 11.37
kocincamedzobmi No povej mi kdo? Nekdo, ki ima 1 razred osnovne šole ali nekdo, ki je študiral medicino v sLOVEniji?
kocincamedzobmi
01. 10. 2010 11.35
malodane 01.10.2010, 11:23 0 kantavtor, a na jugu se lahko kupi diploma? Kje jo je pa kupila tista zdravnica, ki pred dnevi v celjski bolnišnici ni vedela niti postopka za odvzem krvi dojenčku? Splošno znano je, da zdravniki iz Balkana za razliko slovenskih obvladajo svoj posel, poleg tega pa ga opravljajo z veseljem, ne pa tile naši, ki misli, da si lahko malico potegne čez cel delovni dan. Pa ti veš, kdo je jemal kri temu dojenčku? Očitno ne.
malodane
01. 10. 2010 11.35
Bolj kot berem komentarje, bolj mi je uganka slovenski narod. Povsod po svetu si ljudje želijo čim boljše zdravstvene oskrbe, pri nas pa je najbolj pomembno to, da ima zdravnik lep slovenski priimek, pa čeprav ti ne zna niti temperature izmeriti. Ko pa slišijo, da je možnost, da jih bo zdravil ugleden zdravnik iz Bosne, pa si raje prerežejo žile. Sam bi bolj zaupal plemenskemu zdravilcu iz indonezijske džungle, kot pa tisti zdravnici (ali medicinski sestri, karkoli), ki pred dnevi ni znala vzeti krvi dojenčku v celjski bolnišnici.