medicina

V Mariboru zdravijo dva mlada fanta: 'Okvara pljuč nam povzroča največ skrbi'

19. 03. 2025 14.10

V UKC Maribor so v torek sprejeli še dva poškodovanca iz Severne Makedonije. Po besedah direktorja mariborskega kliničnega centra Vojka Flisa je pri obeh fantih, ki sta stara okoli 26 let, v ospredju okvara pljuč. "Ta nam povzroča kar precej skrbi," je dejal. Oba ostajata v enoti za intenzivno terapijo, po približno 10 dneh pa bodo zdravniki ponovno ocenili njuno zdravstveno stanje in pripravili nov načrt.

Dr. Alja Kavčič, dr. med., med zmagovalci 11. International Medis Awards for Medical Research

15. 03. 2025 00.15

Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na slovesnosti.

Funkcijska nevrološka motnja: pot do diagnoze traja več let

14. 03. 2025 20.36

Motnje gibanja, tresenje, težave z vidom, spominom. Vse to doživljajo bolniki s funkcijsko nevrološko motnjo, ki pa so bili v zgodovini pogosto deležni različnih diagnoz. V antičnih časih so bolezen povezovali z nadnaravnimi silami, kasneje so ji rekli histerija in jo zdravili s psihoanalizo. Sodobna medicina ve, da je funkcijska nevrološka motnja resna in precej pogosta nevrološka bolezen, ki je posledica nepravilnega delovanja živčnega sistema. A ker so izvidi slikovnih in drugih preiskav teh bolnikov povsem normalni, tudi danes prepogosto hodijo od zdravnika do zdravnika, pot do diagnoze pa lahko traja več let.

Po 'težkih časih' znova več zanimanja za družinsko medicino

14. 03. 2025 14.24

V Ljubljani so se danes začeli 28. Schrottovi dnevi, dvodnevno strokovno srečanje s področja družinske medicine. Kot je bilo slišati v uvodu srečanja, se po letih, ko je bilo zanimanje za specializacije iz družinske medicine majhno, vendarle kažejo pozitivne spremembe. Naziv zdravnica leta 2024 pa so podelili Neni Kopčavar Guček.

Anamarija je doktor medicine, težke življenjske preizkušnje so v njej prebudile druge strasti

09. 03. 2025 09.30

Anamarija Truden je po izobrazbi doktor medicine, a še pred dokončanim študijem se je po spletu okoliščin začela spraševati, ali je medicina resnično to, kar si želi. Veliko strast in veselje je našla v kuhanju, zato prihaja v novo sezono MasterChefa Slovenija.

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji

21. 02. 2025 09.47

Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Dve slovenski zdravnici med finalisti 11. International Medis Awards for Medical Research

11. 02. 2025 00.15

Mednarodna strokovna komisija ocenila 251 znanstvenoraziskovalnih prispevkov iz 11 držav in izbrala 18 finalistov

Tabletka proti staranju?

02. 02. 2025 10.11

Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje

29. 01. 2025 12.43

500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Sprejet interventni zakon, ki podaljšuje nagrajevanje ambulant družinske medicine

19. 12. 2024 17.53

Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Ta med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni, nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov. Zakon so podprli v koaliciji in NSi, poslanci SDS so sejo obstruirali.

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna

26. 11. 2024 10.19

Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'

24. 11. 2024 07.00

Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Obremenjene zaposlene v urgentnih centrih bodo nagradili

18. 11. 2024 18.04

Močno obremenjene urgentne centre bo razbremenil sistem manjših satelitskih urgentnih centrov po državi, ki bodo zaživeli do leta 2028, je poudaril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Ob tem je napovedal nagrajevanje zdravstvenih delavcev glede na obremenitve, ki so v urgentnih centrih večje kot na urgencah v manjših krajih.

Od bolniške postelje do strehe sveta le z enim pljučnim krilom, presmučal Severni in Južni pol

08. 11. 2024 06.00

Od mučnega plazenja od bolniške postelje do kopalnice pa do strehe sveta z le enim pljučnim krilom. Spoznajte navdihujočo zgodbo Seana Swarnerja. Zgodbo, ki je danes ne bi mogel pripovedovati svetu, če ne bi imel, kot je prepričan, največje sreče v nesreči. Zgodbo, ki je lahko hkrati zgodba vsakega izmed nas, saj ima v življenju, kot pravi Sean, vsak svojo goro, ki jo mora preplezati. Za Seana, ki mu je dvakrat uspelo premagati raka, pa je bila pot na vrh sveta le začetek. Kmalu zatem je presmučal Severni in Južni pol, zdaj pa želi v znak podpore bolnikom z rakom v sedmih dneh na sedmih celinah preteči sedem maratonov.

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta

28. 10. 2024 19.26

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

Šestkratni olimpijski prvak sporočil, da ima neozdravljivega raka

20. 10. 2024 09.15

Šestkratni olimpijski prvak v kolesarstvu na velodromu Britanec Chris Hoy je v soboto razkril, da ima neozdravljivega raka, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Oseminštiridesetletni nekdanji as je v intervjuju za Sunday Times dejal, da bi lahko živel največ štiri leta.

Brezplačni diagnostični pregled pri strokovnjaku za tradicionalno kitajsko medicino

09. 10. 2024 00.15

S tradicionalno kitajsko medicino si lahko občutno izboljšate zdravje in počutje. Prvi korak je diagnostični pregled, ki ga Hiša TKM nudi brezplačno.

Nobelova nagrada za medicino v roke ameriških znanstvenikov

07. 10. 2024 11.48

Nobelovo nagrado za medicino letos prejmeta ameriška znanstvenika Victor Ambros in Gary Ruvkun za odkritje mikro RNK, novega razreda majhnih molekul RNK, ki imajo ključno vlogo pri regulaciji genov, je sporočil švedski inštitut Karolinska v Stockholmu.

Teja Kleč: Ko s tabo nekdo iskreno spregovori o smrti, začnejo s tebe padati strahovi

05. 10. 2024 15.29

Teja Kleč je 47-letna oblikovalka, ki ustvarja pod imenom Teja Ideja. Ima raka, ki izvira iz slepiča, in tumorje v trebušni votlini, ki počasi rastejo. Pozno, šele pred dvema letoma po desetletju črevesnih težav, so ji odkrili to redko obliko raka. Onkologi so ji nedolgo nazaj predlagali, da bi se še naprej zdravila s kemoterapijo, ki bi ji verjetno življenje podaljšala za nekaj mesecev, a odločila se je, da se tej možnosti odreče in da raje kakovostno preživi zadnje obdobje življenja.

Študentka medicine na TikToku deli zanimivosti s predavanj: 15.000 sledilcev

05. 10. 2024 08.22

Pred enim letom se je študentka medicine Ema odločila, da bo zanimivosti, ki jih izve na predavanjih oziroma med učenjem, na poljuden način delila na družbenem omrežju TikTok. Odziv je bil odličen, sledilci – danes jih je že dobrih 15 tisoč – so jo začeli kmalu zasuvati s temami oziroma vsakodnevnimi težavami, ki jih zanimajo. Čeprav postaja neke vrste zdravstvena influencerka, pa se sama s tem ne poistoveti. Kot pravi, si želi le izobraževati ljudi z verodostojnimi, znanstveno podprtimi vsebinami.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev

25. 09. 2024 08.33

V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike

24. 09. 2024 19.32

Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

86 prijavljenih posilstev na dan: 'V naši kulturi ni prostora za žensko'

15. 09. 2024 16.54

Leta 2022 je bilo v Indiji prijavljenih 31.516 primerov posilstev. V povprečju je to 86 prijav posilstev na dan. A to so le prijavljena posilstva ... Koliko je šele takšnih, ki nikoli ne pridejo do oblasti, kaj šele v javnost. Pisal se je letošnji 15. avgust, ko se je država pripravljala na praznovanje 78. dneva neodvisnosti. Takrat je ulice zavzelo na tisoče protestnikov, ki so opozarjali na pomanjkanje svobode žensk ter preštevilno spolno nasilje in nadlegovanje. Nedavno sta namreč Indijo pretresla brutalno posilstvo in umor zdravnice pripravnice in sprožila nov val protestov. A kaj ko to grozodejstvom nad ženskami ne naredi konca.

Umrl je zdravilec Zdenko Domančić

01. 09. 2024 21.43

V 74. letu je umrl Zdenko Domančić, priljubljeni bioterapevt in zdravilec. Rodil se je v Zadru, a je od leta 1996 živel in delal v Sloveniji.

Magistrski študij medicine na primorski univerzi dobiva trdne temelje

19. 08. 2024 19.53

Magistrski študij medicine na Univerzi na Primorskem dobiva vse bolj otipljivo obliko. Potem ko je vodstvo univerze v začetku julija podpisalo pismo o nameri z večino bolnišnic in zdravstvenih domov na območju Obalno-Kraške in Primorsko-Notranjske ter Goriške regije, je vodstvo univerze obiskalo še Posočje. Za sodelovanje so se dogovorili tako z Zdravstvenim domom Tolmin kot s kobariškim dializnim centrom. Zaradi hudega pomanjkanja kadrov je tovrstno povezovanje še kako dobrodošlo, pravijo.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje

18. 08. 2024 07.00

Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

Zdravnik o zadnjih urah Shannen Doherty: Bilo je žalostno in čudovito

17. 07. 2024 06.00

Igralka Shannen Doherty je pred dnevi izgubila dolgo bitko z rakom. Zvezdnica, ki je odprto govorila o svoji bolezni in zadnjih željah, je umrla obdana s svojimi najdražjimi, o njenih zadnjih urah pa je spregovoril tudi njen zdravnik in dober prijatelj Dr. Lawrence D. Piro. Kot je razkril, je 53-letnica, ki je bila najbolj znana po vlogi Brende v seriji Beverly Hills, 90210, zadnje ure življenja večinoma prespala in se pripravljala na odhod.

'Neurejeni del trga skriva preko 2000 psihoterapevtov. Želimo najti tiste dobre'

11. 07. 2024 06.00

Število ljudi z duševnimi težavami se je po pandemiji koronavirusa povzpelo za tretjino. Potrebe po pravočasni in strokovni pomoči naraščajo, čakalne vrste za obisk kliničnega psihologa pa z napotnico redno presegajo eno leto. Na trgu je kaos. Kje pa je zakon o psihoterapiji? Predlog smo čakali več kot 20 let, na mizi je že slabo leto dni, a z njim ni nihče zadovoljen. Oblikovali sta se dve struji: na eni strani so psihiatri in klinični psihologi v zdravstvu, ki so študirali na medicinski ali filozofski fakulteti, na drugi pa terapevti, ki so izobrazbo pridobili na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali v društvih. "Ping pong" med njima ohranja "status quo", in, kar je najhuje, šarlatanom dopušča, da bolnike v stiski obravnavajo brez ustrezne izobrazbe.

6 nasvetov za lajšanje prebavnih težav po tradicionalni kitajski medicini

09. 07. 2024 00.15

Napihnjenost, zgaga, bolečine v želodcu ali trebuhu, napenjanje, driska ali zaprtje ... To so najpogostejše težave, ki se pojavijo, ko so v telesu oslabljeni prebavni procesi. S tradicionalno kitajsko medicino si lahko občutno izboljšate zdravje in počutje. Prvi korak je diagnostični pregled, ki ga Hiša TKM nudi brezplačno.