debirokratizacija

Vlada potrdila kandidaturo Vesela za evropskega komisarja

09. 08. 2024 17.28

Vlada se je na dopisni seji seznanila s pozitivnim mnenjem odbora DZ za zadeve Evropske unije glede komisarske kandidature Tomaža Vesela in tako še uradno potrdila Vesela za kandidata za evropskega komisarja iz Slovenije. V Bruselj bo zdaj lahko poslala predlog za njegovo imenovanje, so sporočili iz premierjevega kabineta.

Vesel: Rezultat glasovanja na odboru DZ dobra popotnica

08. 08. 2024 06.03

Kandidat za evropskega komisarja Tomaž Vesel se je predstavil odboru DZ za zadeve EU in izpostavil pomen sodelovanja z evropskimi in poslanci DZ, brez tega si dela namreč ne predstavlja. Meni, da nepomembnega resorja v Evropski komisiji ni, je pa slednja pred velikimi izzivi, ki jih bo lahko rešila s kompromisi. Zavezal se je delu v javno korist. Glasovanje na odboru je Vesel ocenil za dobro popotnico. V nadaljevanju postopkov imenovanja prav tako ne pričakuje zapletov s strani slovenskih evroposlancev.

'Ta zakon ni zrel le za zavrnitev, temveč tudi za takojšnjo zamrznitev'

16. 11. 2023 06.00

Ne le na umik, tudi na zamrznitev novega zakona o evidentiranju upa predsednik Sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Peter Pišek. Meni, da je zakon, ki da družbo deli na "prvo- in drugorazredno", škodljiv ter nevzdržen, zato upa in verjame, da bo vlada spregledala. "Ta zakon ne more zaživeti. Zakon, ki ne more biti implementiran v družbi, v zakonodaji lahko inšpektor tudi zavrne," še dodaja.

Nemčija v velikih težavah

24. 09. 2023 16.05

Nemško gospodarstvo je trenutno v slabem stanju, Nemčija je v tehnični recesiji, povečujejo se odpovedi gradbenih projektov, kronično jim primanjkuje delovne sile, inflacija in obrestne mere so visoke. To bo zagotovo vplivalo tudi na razmere v Sloveniji. Nekatera podjetja posledice občutijo že sedaj. Razmere naj bi se sicer izboljšale naslednje leto.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Večina izseljencev razmišlja o vrnitvi, a si želijo boljših možnosti

11. 12. 2022 18.33

Slovenci so se že od nekdaj zaradi različnih razlogov izseljevali v tujino. A če so nekoč šli s trebuhom za kruhom, se zdaj izseljujejo predvsem zaradi boljših študijskih in kariernih priložnosti. Občutnejši beg možganov iz Slovenije, ko so se začeli izseljevati predvsem mladi, izobraženi in perspektivni posamezniki, smo sicer zaznali po izbruhu globalne ekonomske krize leta 2009. V zadnjih desetletjih se zato več govori tudi o tem, kako lahko država ukrepa, da trend obrne in spodbudi vračanje izseljenih, ki so si v tujini nabrali dragoceno znanje in izkušnje.

Izpoved mlade zdravnice: Dihaj, saj boš preživela še ta službeni dan

04. 12. 2022 07.00

Mladi zdravniki Slovenije so objavili pismo sobne zdravnice v zdravstvenem domu, ki je bila po dveh tednih uvajanja, ko so vse specialistke v dotičnem zdravstvenem domu dale odpoved ali odšle na bolniško, vržena v ambulanto družinske medicine. Kot pravijo, tam vladajo kaotične razmere, prehude tudi za izkušene specialiste. "Ideje o reševanju primarnega zdravstva s prisilnim delom najmlajših zdravnikov v ambulantah družinske medicine, ki so se v zadnjih dneh pojavile v javnosti, so nevarne in nesprejemljive tako za paciente kot za mlade zdravnike," opozarjajo.

'Z boni se financira v tujini narejeno opremo'

16. 06. 2022 16.29

Digitalni bon ne bo prispeval k dvigu digitalne pismenosti in vključenosti, je bila na Twitterju do ukrepa kritična ministrica, pristojna za digitalno preobrazbo, Emilija Stojmenova Duh. "Ravno nasprotno, povečal bo tako digitalni kot socialni razkorak," je zapisala in opozorila, da se z boni financira v tujini narejeno opremo. Težave so tudi pri starejših od 55 let, ki bi jim boni prav tako morali pripadati po opravljenem izobraževanju, vendar je denarja le za pet tisoč starejših od 55 let, teh pa je v Sloveniji 740 tisoč.

V gibanju Povežimo Slovenijo prepričani, da bodo na volitvah dosegli dvomestni rezultat

26. 03. 2022 15.32

Gibanje Povežimo Slovenijo bo na prihajajočih volitvah v DZ doseglo dvomestni rezultat, je ob robu volilne konvencije gibanja napovedal predsednik stranke Konkretno Zdravko Počivalšek. V gibanju bodo po njegovih besedah skušali povezati razklani slovenski strani in Slovenijo popeljati v prihodnost.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'

27. 02. 2022 07.00

Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

Poslanci potrdili zakon: Gre za prvi paket sprememb za debirokratizacijo

27. 12. 2021 20.28

Državni zbor je s 46 glasovi za in 41 proti potrdil zakon o debirokratizaciji. Ta bo po mnenju vlade in koalicije olajšal dostop do javnih storitev in ukinil nekatera administrativna bremena. Nasprotoval mu je del opozicije, kjer so opozarjali, da je bil pripravljen mimo vseh običajnih procesov.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve

15. 12. 2021 14.52

V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Poslanska vprašanja, zagovor ministrov, dohodnina in debirokratizacija v DZ

13. 12. 2021 06.23

DZ je na začetku 28. redne seje sklenil, da bo predloga novele zakona o spodbujanju investicij in novega protikoronskega zakona obravnaval po nujnem postopku, prvega na seji v četrtek. Predlog novele zakona o fiskalnem pravilu pa je umaknil z dnevnega reda redne seje. Na poslanska vprašanja bo v torek odgovarjal še predsednik vlade Janez Janša. Poslanci bodo na seji obravnavali tudi predlog novele zakona o dohodnini in predlog zakona o debirokratizaciji, v DZ pa se bosta zagovarjala okoljski minister Andrej Vizjak in notranji minister Aleš Hojs.

Državni svet ni podprl sprememb zakona o igrah na srečo

08. 12. 2021 21.16

Državni svetniki so se zbrali na še zadnji letošnji redni seji, na kateri so podprli dopolnjen zakon o debirokratizaciji. Brez podpore pa sta ostala predlog zakona o socialno varstvenih prejemkih in predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o igrah na srečo, so po seji sporočili iz državnega sveta.

GAS soglasno potrdila združitev s SMC

04. 11. 2021 21.20

Delegati Gospodarsko aktivne stranke (GAS), ki jo vodi Alojz Kovšca, so na izrednemu kongresu podprli združitev s Stranko modernega centra (SMC). Določili so tudi skupino, ki bo operativno sodelovala pri usklajevanju med strankama, je za STA povedal Kovšca. GAS kot eno glavnih področij poudarja decentralizacijo države.

Postopki dovoljevanja posegov v okolje odslej na okoljskem ministrstvu

01. 09. 2021 15.27

Na ministrstvo za okolje in prostor so prenesli vsebine in upravne postopke, predhodne postopke v zvezi s presojo vplivov na okolje, postopke presoje vplivov na okolje in okoljevarstvena dovoljenja, o katerih je doslej odločal Arso. S tem bo zagotovljena večja strokovnost in učinkovitost poslovanja, so poudarili na ministrstvu.

Z junijem Finančno upravo za pol leta prevzema Ivan Simič

25. 05. 2021 16.48

Ivan Simič je slovensko davčno upravo že vodil od 1. januarja 2006 do 17. julija 2008, ko je bil generalni direktor, a je po pol mandata odstopil, od 20. februarja 2009 pa do 17. novembra 2010 je bil predsednik Nogometne zveze Slovenije, tudi tu je mandat končal predčasno. Pol leta je bil leta 2012 tudi posebni svetovalec finančnega ministra Republike Srbije, od 1. februarja 2013 do 31. decembra 2013 je bil v. d. direktorja Davčne uprave Republike Srbije. Že takoj ob imenovanju je sicer dejal, da bo direktor le pol leta. Ali se lahko v tem obdobju naredi kaj oprijemljivega, je v studiu komentiral Ivan Simič.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?

10. 05. 2021 07.05

Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Počivalšek: Želja koalicije je, da predsedovanje DZ prevzame Jožef Horvat

15. 04. 2021 22.30

Na Brdu pri Kranju se je zbral vrh koalicije, na katerem so po besedah Mateja Tonina začrtali pot naprej, zlasti na področju gospodarstva in zdravstva. Koalicija ostaja trdna in uživa parlamentarno stabilnost, je poudaril Zdravko Počivalšek. Glede na nova razmerja pa bodo znova poskusili z zamenjavo predsednika Državnega zbora. Da lahko Jožef Horvat "brez večjih težav dobi okrog 50 glasov", meni Tonin, a prizna, da je večja težava razrešitev obstoječega predsednika DZ.

Direktor Zpiza: Socialna kapica bi pomenila do 100 milijonov evrov manj v pokojninski blagajni

14. 04. 2021 15.12

Generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) Marijan Papež ne podpira uvedbe socialne kapice, predvidene v predlogu zakona o debirokratizaciji. V pokojninsko blagajno bi tako namreč letno prišlo kar od 70 do 100 milijonov evrov manj sredstev iz vplačanih prispevkov.

Gospodarski krog poziva k ambicioznejši debirokratizaciji

01. 04. 2021 08.26

Gospodarske organizacije, združene v pobudi Gospodarskega kroga, so danes državo pozvale k ambicioznejši debirokratizaciji in uvedbi socialne kapice pri plači nekaj nad 4500 evrov bruto. Brez kakovostnih kadrov ne bo višje dodane vrednosti, brez višje dodane vrednosti pa so ukrepi, kot je višanje minimalne plače, nevzdržni, so opozorili.

Na zakon o debirokratizaciji letijo številne kritike

24. 03. 2021 19.26

Na novi zakon o debirokratizaciji pred potrjevanjem v Državnem zboru letijo številne kritike: da sploh ne gre za debirokratizacijo ter da uvaja obvezno javljanje ljudi državi, če stalni naslov zapustijo za več kot 14 dni. Predlagana socialna kapica je za nekatere postavljena prenizko, za druge previsoko. Socialni partnerji opozarjajo tudi na sporen postopek sprejemanja zakona, ki so ga leto dni pisali v vladnem svetu pod vodstvom Ivana Simiča. Ta na kritike odgovarja, da ljudem želijo samo olajšati stvari.

'Malo mimo je poslušati nasvete šefice poslancev stranke z odstotno podporo'

22. 03. 2021 11.34

Predsednik vlade Janez Janša je v odgovoru na poslansko vprašanje pojasnil, da bi se sicer Slovenija lahko odločila, da registrira cepivo Sputnik V z lastnimi regulatornimi organi, torej mimo odločitve Eme, a bi tak postopek trajal dlje. Poleg tega je težava pri cepivu Sputnik V njegova dobavljivost. Janja Sluga medtem ocenjuje, da bi bili protikoronski ukrepi učinkovitejši, če bi jih znali predstavniki vlade ustrezneje skomunicirati. Janša je na to odgovoril, da "je malo mimo poslušati nasvete" o komuniciranju šefice poslancev stranke z enoodstotno podporo v javnosti.

Vlada v DZ pošilja predlog zakona o debirokratizaciji

18. 03. 2021 16.38

Vlada je sprejela predlog zakona o debirokratizaciji, katerega namen je poenostaviti življenje državljanom in poslovanje podjetjem. Z njim se posega v 20 veljavnih zakonov in jih več kot 200 razveljavlja. Med drugim naj bi za plače nad 6000 evrov bruto uvedli socialno kapico.

Predlog zakona o debirokratizaciji pred obravnavo na vladi

09. 03. 2021 12.04

Za obravnavo na vladi je pripravljen predlog zakona o debirokratizaciji, ki med drugim vključuje socialno kapico za plačilo prispevkov pri plači 6000 evrov bruto, možnost elektronskega vročanja upravne pošte in ustanovitev registra predpisov. Z njim bi tudi povečali pooblastila državnih sekretarjev.

ZSSS: Socialna kapica bi malo vplivala na podjetja, veliko na javne blagajne

04. 03. 2021 14.24

Uvedba socialne kapice pri plači 6000 evro bruto, kot naj bi predlagala skupina za debirokratizacijo, ne bi razbremenila razvojnega kadra in za posamezna podjetja ne bi imela večjih pozitivnih učinkov, pomembno pa bi vplivala na prihodke blagajn socialnega zavarovanja, pri čemer kritje tega upada ni predvideno, opozarjajo v ZSSS.

Prihodnje leto 46,3 milijona evrov več za kulturo

09. 10. 2020 17.43

S predlaganimi spremembami proračuna za prihodnje leto in predlogom proračuna za leto 2022 se je seznanil tudi odbor DZ za kulturo. Področje bi po predlogu prihodnje leto dobilo 46,3 milijona evrov več glede na sprejeti proračun, leto kasneje pa bi razpolagalo z dobrimi osmimi milijoni evrov manj. Evropska sredstva v predlogih še niso zajeta.

Debirokratizacija: kako vam bo država olajšala življenje?

16. 09. 2020 12.14

Strateški svet za debirokratizacijo je za vlado pripravil nabor predlogov ukrepov na davčnem, gospodarskem in okoljskem področju, ki so usmerjeni v poenostavitev poslovanja in v nekaterih primerih nižje davke. Predsednik sveta Ivan Simič je na novinarski konferenci ocenil, da nižji davki pomenijo tudi več izplačil v proračun.

Podjetniki predlagajo podaljšanje bonov in zamrznitev minimalne plače

07. 09. 2020 20.05

Zamrznitev dviga minimalne plače vsaj v letu 2021, podaljšanje veljavnosti turističnih bonov in širitev možnosti njihove uporabe, čakanje na delo za najbolj prizadete do konca leta, to so trije od osmih predlogov, ki jih je Klub slovenskih podjetnikov v petek poslal vladi. Zdijo se nam učinkoviti in času primerni, pravijo, odgovor pristojnih pa pričakujejo v kratkem.

Že naslednje leto brezplačen vrtec za drugega otroka in naprej?

13. 07. 2020 13.25

Prvi delovni osnutek za uresničitev zaveze iz koalicijske pogodbe o uvedbi brezplačnega vrtca za drugega otroka in naprej je po besedah premierja Janeza Janše pripravljen za usklajevanje. Na vprašanje Marka Bandellija iz SAB glede tega, ali se res pripravlja novi zakon o uravnoteženju javnih financ, je dejal, da si vlada prizadeva za čim manj okuženih v drugem valu epidemije novega koronavirusa. Trenutno pa še nima nihče odgovora, kakšni ukrepi bodo potrebni, je poudaril.