Poslanec SDS Anže Logar trenutno ne vidi razloga za samostojno politično pot, saj čaka na kongres SDS, na katerem bo pripravljen prevzeti vodstvo stranke, je povedal v intervjuju za Reporter. Ob tem pričakuje, da se bo pomladitev stranke zgodila v širšem dogovoru in ob sporazumu s predsednikom Janezom Janšo. "Že od predsedniških volitev govorim, da pri menjavi vodstev strank ni dobro, če se zgodi 'sovražni prevzem' stranke. Še posebej ne po tako karizmatični osebi, kot je predsednik stranke," je pojasnil. "Stranke so po svojem bistvu racionalne organizacije, saj je možnost uresničitve njihovega programa odvisna od odstotkov, ki jih dobijo na volitvah." Logar zato meni, da je leto dni pred volitvami "pravi čas za razmislek, katera opcija ponuja največ možnosti za uspeh."
Za tednik je poslanec tudi zavrnil teorije, da je njun spor z Janšo dogovorjen z namenom, da bi ustanovil svojo stranko in z njo pridobil dodatne volivce za Janševo četrto vlado: "Povejte mi, zakaj bi šel nekdo po poti, ki je bolj tvegana, ki ima pred sabo številne izzive samo zato, da bi bil potem nekomu satelit? Ni zdravorazumske logike," Logarjeve besede navaja Reporter. Nazadnje sta z Janšo komunicirala novembra lani, ko mu je sporočil, da bo odstopil kot predsednik sveta stranke.
Glede njegove napovedi na večer predsedniških volitev, da smo na pragu nečesa velikega, pa je dejal, da kdor je to razumel kot akcijski triler, bo verjetno še večkrat razočaran. "Načrtom je treba pustiti čas, naslednje volitve so čez dve leti in takrat bo razvidno, v kateri smeri so bile moje besede mišljene," pravi.
Prepričan je, da bo premier Robert Golob, če bo še naprej vztrajal na položaju, doživel na volitvah popolno polomijo, novi obraz pa bo zmagal, če ne bo prišlo do ustrezne spremembe v SDS: "Mislim, da Slovenija potrebuje mešano vlado, ampak s poudarjeno desnosredinsko noto," je dejal Logar.
Filozof: Sin, ki ne želi razjeziti svojega očeta
Boris Vezjak, filozof, je v oddaji 24UR ocenil, da se Logar obnaša kot sin, ki ne želi razjeziti svojega očeta, in je zdaj še enkrat potrdil, da za vsak svoj korak potrebuje soglasje Janše. "Že dolgo nisem videl kakšnega politika, ki bi postopal tako zelo servilno. On je pripravljen delovati politično samo, če mu nekdo, ki je nad njim, to dovoli in se s tem strinja. Jaz mislim, da na ta način rezati svobodo političnega delovanja si noben resen moralno pokončen politik ne bi privoščil."
Vsa ta negotovost je po njegovem mnenju zelo verjetno premišljena. "Torej premišljen način, kako pleniti pozornost, kako ustvariti nek suspenz, da se pritegne množične medije, javnosti in širših množic in to je edini način, da njegovo ime ne bi potonilo v pozabo," še meni.
Logar je sicer dolgoletni član stranke SDS, mnogi pa so ga v preteklosti že videli tudi kot možnega naslednika Janeza Janše na čelu stranke. Na zadnjih predsedniških volitvah se je podal v kandidaturo za predsednika države kot neodvisni kandidat, a v drugem krogu izgubil proti aktualni predsednici Nataši Pirc Musar. Pozneje je ustanovil društvo Platforma sodelovanja, vse od takrat pa so se v javnosti vrstila ugibanja, ali bo morda tako unovčil svoj politični kapital in stopil na samostojno politično pot. Vendar se društvo denimo ni odločilo za sodelovanje na tokratnih evropskih volitvah. Novembra lani je Logar odstopil kot predsednik sveta SDS, prav tako pa ni podpisal zaveze o delovanju v stranki do konca mandata. Kljub temu pa ostaja član stranke in poslanske skupine.
KOMENTARJI (466)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.