Kaj pomeni sporočilo Janše Logarju, naj do konca leta uredi statusne zadeve v poslanski skupini? Gre za igro ali resno zahtevo Janše Logarju, da se čim prej odloči, kaj bo, kajti Logar mu odgovarja, da ostaja poslanec SDS in da prihodnje leto njegove stranke ne bo. "Če bo Logar nadaljeval z razvojem Platforme v prihodnjem letu in še naprej, bo verjetno moral zapustiti stranko, ki ji pripada že več kot 20 let. Če ne drugega, zaradi verodostojnosti," meni politični analitik Miro Haček.
Po mnenju analitika Petra Meršeta v SDS precej vre. "Jezi jih navidezna Logarjeva neodločnost, zdi se, da Logar napeljuje k novi svoji stranki, po drugi strani pa očitno načrtno zavlačuje, ker volitev ni na vidiku."
Janša je v glasilu stranke SDS zapisal, da obstaja močna želja krogov, ki so leta 2011 lansirali stranko Gregorja Viranta, da se ponovi enak scenarij z Logarjem, da bi na ta način oslabili SDS z vsemi sredstvi in dosegli drobljenje glasov. "V kolikor bi Logar ustanovil stranko, je jasno, da bi se najbolj zajedel prav v stranko SDS in v NSi. Po nekaterih anketah naj bi SDS-u vzel med tretjino in polovico glasov, ki jih imajo trenutno."
Merše ocenjuje, da Janša napeljuje vse niti za svojo dominanco. "Na drugi strani pa je generacija politikov, ki bi se od tega radi osamosvojili, ker so ugotovili, da je znamka Janeza Janše preveč odbojna, in iščejo alternativo, kako nagovoriti nekoliko zmernejšo sredinsko volilno telo. To iščeta tako Logar kot NSi."
SDS je v primerjavi z Gibanjem svoboda po zadnji raziskavi Mediane dosegla največjo razliko doslej. Pa vendarle se, kot kaže, Janša zaveda, da glede na rast števila volivcev, ki ne bi volili nobene stranke, to ni razlog za odpiranje šampanjca. "SDS se zaveda, da so javnomnenjske ankete, ko ni volilne kampanje, eno, ankete in volitve pa čisto nekaj drugega," meni Haček, ki dodaja, da ima stranka SDS največjo odbojnost, zato je vprašanje, kam bi se nato lahko prelili glasovi Gibanja Svoboda.
'Z ritjo podre, kar z rokami naredi'
Kakšen je torej razkorak med Gibanjem Svoboda in SDS? "Golob je pobral volivce, ki jim je veliko obljubljal in tudi razočaral, njih zagotovo ne bo več dobil na svojo stran. Podpora bo le še stagnirala," meni Merše, ki se sprašuje, kdo lahko te volivce nagovori. "Mogoče Logar cilja na neko sredino in ne na drobljenje glasov SDS ali pa se bo pojavil še šesti odrešenik, ki bo Slovence spet peljal na led."
Kakšno politično leto nas torej čaka? Pred nami so evropske volitve, ki bodo izmerile vrednost Gibanja Svoboda in tudi SDS. "Golob bo neke obljube moral izpolniti in začeti reforme," o tem, kako naj vlada zadržuje padec podpore, meni Haček, ki kot največjo Golobovo težavo vidi trenutni koalicijski partnerici SD in Levico. "Levica zelo dobro uresničuje svoj program in je edina stranka, ki izpolnjuje tisto, kar so obljubili. Z njimi bo Golob težko zopet dosegel večjo podporo, kot jo ima danes. Z obstoječo koalicijo lahko le obdrži podporo."
"Z ritjo podre, kar z rokami naredi," o padcu javnomnenjske podpore Golobu pravi Merše. "Po eni strani je Golob očitno pod vplivom zasebne partnerke, po drugi mu diktira Levica. Volivci pa opažajo, da so volili nekaj, česar niso dobili." Golob je po njegovem mnenju nagovarjal liberalno sredino, sedaj pa ponuja skrajno levičarsko agendo, ki jo v vlado prinaša Levica.
KOMENTARJI (498)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.