"Platforma Sodelovanja ni politična organizacija, gre za projekt, katere namen je povezovanje," je povedal Anže Logar in dodal, da v nobeni fazi niso naredili nobenega političnega projekta in da tudi na evropskih volitvah ne bodo kandidirali.
Vodja SDS Janez Janša je sicer nedavno dejal, da Logar ves čas poudarja, da je desnosredinski politik. "Se pravi, želja Platforme ni, da zajema na sredini, ampak na desni sredini in s tem prepreči relativno zmago Slovenske demokratske stranke SDS," je povedal.
Voditelja oddaje 24UR ZVEČER Uroša Slaka je zanimalo, če se je torej Janša zmotil v svoji politični analizi, da bo Platforma še pred naslednjimi volitvami postala politična stranka. Logar je odgovoril, da so Platformi številni napovedovali neko politično ambicijo, a vztrajal, da v Platformi niso naredili prav ničesar, kar bi kazalo, da bodo šli po politični poti.
"Želimo neke široke podpore ideji o sodelovanju, povezovanji in dialogu. To je tisto, kar v slovenski politiki najbolj manjka," je menil Logar. A če želijo to tudi udejanjiti in vnesti v politiko, bi morda potrebovali prav stranko, saj da trenutna politika večinoma le izključuje, ga je izzval Slak. "Več poti je, a na vsak način Platforma ponudi vsebino. Teme, ki jih odpira Platforma, nameravam jaz kot poslanec SDS v parlamentu tudi zagovarjati. Upam, da tudi kakšen drug poslanec ali politik vidi pomen sodelovanja in na ta način pripelje to idejo dialoga v slovensko politiko," je povedal.
"Kaj bodo pa naslednji koraki pa ... Ne vem. Trenutno niti ne vemo, ali bodo redne ali izredne volitve," je dejal Logar.
'Poslanec je odgovoren ljudstvu, ni vezan na navodila'
Janša pravi, da je Logar s tem, ko ni podpisal zaveze, izdal volivce. "Ne, glejte, jaz na parlament gledam z velikim spoštovanjem. To je glavno telo, ki smo ga pridobili z osamosvojitvijo. Vsi poslanci, ki smo izvoljeni, v srcu nosimo Slovenijo in zastopamo državljanke in državljane. Mislim, da je bil tudi to razlog ustavodajalcev, da so napisali, da je vsak poslanec odgovoren predvsem ljudstvu in da ni vezan na nobena navodila. Jaz podobne izjave ne bi podpisal ne pred 10 leti in ne danes. Enostavno zato, ker mislim, da je treba razvijati duh parlamentarizma, torej predvsem odgovornost volivkam in volivcem. Tudi svoje politične orientacije nisem spremenil," je povedal.
Janša misli tudi, da bodo Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh ustanovili samostojno poslansko skupino. A Logar za to ne vidi razloga. "Jaz sem poslanec SDS, nameravam nadaljevati svoje delo v okviru poslanske skupine. Jaz ta 'nepodpis' gledam izključno kot poslanec, ki ta mandat uresničuje v okviru te poslanske skupine, in mislim, da za to ne rabiš nobenega posebnega podpisa zvestobe. Nenazadnje, jaz sem 24 let član stranke. Glede na svoje preteklo delovanje ni treba dodatno izpostavljati, da sem deloval v smeri, ki sem jo zastopal," odgovarja Logar.
Pa gre torej za naključje, da prav ti trije poslanci niso podpisali izjave? Prav trije poslanci so namreč potrebni za ustanovitev poslanske skupine. "Jaz verjamem, da bom lahko svoja politična izhodišča, predvsem poudarjanje dialoga, še naprej vestno predstavljal v okviru poslanske skupine, ki ji pripadam."
"Ne vem, ali mi verjamete, ampak jaz teh podpisov nisem nikakor predhodno usklajeval," je zagotovil. Pojasnil je, da je poslanko Irglovo vprašal, ali namerava zadevo podpisati, in da mu je povedala, da ne. Naknadno pa je nato slišal, da tudi Kaloh izjave ni podpisal.
In kako nanje gledajo ostali poslanci, ki so zavezo podpisali?
Logar je poudaril, da je član SDS že več kot dve desetletji. Meni, da njegovi odnosi z ostalimi poslanci temeljijo na medsebojnem spoštovanju in da podpis ali nepodpis izjave nanje ne more vplivati.
In do kdaj bo ostal član poslanske skupine SDS? "Dokler bom lahko uresničeval ta mandat, ki so mi ga dali volivci, bom lahko videl prihodnost, to pot," odgovarja.
Logar je podpredsednik odbora za zunanjo politiko, člana odborov pa sta tudi Irglova in Kaloh. Janša je namignil, da bi jih lahko iz odborov tudi razrešili. "Ne vidim razloga za to. Kot sem dejal, s svojim delovanjem v odborih in v DZ v bistvu zastopam stališča, ki sem jih zastopal tudi prej. Nenazadnje je Platforma Sodelovanja organizacija, ki jo je tudi predsednik stranke v preteklosti večkrat pozdravil kot dobro iniciativo. Mislim, da to, če bi imel o kakšni temi malo drugačen pogled, ni razlog, da se me umakne iz odborov," pravi.
"Do kdaj vi mislite, da lahko zdržite s temi diplomatskimi odgovori, ali bo Platforma postala stranka ali ne? Ali se to bojite priznati prej, ker se morda bojite, da bi vas pred volitvami diskreditirali, če bi šli prehitro v stranko?" je zanimalo Slaka. Vendar pa je Logar še naprej zagotavljal, da o stranki trenutno sploh ne razmišlja. "Nimam razlogov za to, da bi kakor koli prejudiciral stvar Platforme Sodelovanja," je povedal in dodal, da tudi s kolegi v upravnem odboru te teme niso načeli.
"Janše ne prepričate, pravi, da pripravljate projekt Virant 2," je Slak še enkrat izzval Logarja. "No, vidite to razliko, jaz Alenke Bratušek ne bom podprl za mandatarko," je odvrnil Logar in dodal, da je to primerjanje neprimerljivega, saj da je sam dolgoletni član SDS in da je vedno igral z odprtimi kartami.
Kaj Logarja drži na prvem mestu priljubljenosti med slovenskimi politiki?
"To morajo pa tisti, ki ocenjujejo, povedati. Jaz samo poskušam zasledovati ideje, ki sem jih začrtal v času predsedniške kampanje in ki so na nek način dobile tudi 400.000 glasov podpore. Mislim, da je ta politika sodelovanja tisto, kar Slovenija krvavo potrebuje," je povedal Logar.
Predsednik NSi Matej Tonin medtem podpisovanje izjave zvestobe vidi kot discipliniranje lastnih poslancev ali pa kot ustvarjanje nekega šova ali vtisa, da gre za nek razdor, ki ga očitno morda tudi ni. Logar pravi, da ne gre ne za prvo ne za drugo. "Sam se ne počutim discipliniranega, ta debata o šovu pa ni ravno na mestu," je povedal.
Kaj pa bi Logar v trenutnem stanju v državi naredil drugače kot premier Robert Golob? Povedal je, da bi najprej preveril, ali koalicija sploh še želi nadaljevati. "Ker mislim, da ni v interesu te koalicije, sploh pa ne v interesu Slovenije, da dan za dnem spremljamo neko koalicijsko igranje šaha in besede, ki ne spadajo v nek politični dialog. Potem bi se usedel z vsemi, ki stavkajo. Neprimerno je ljudi pozivati, naj prenehajo stavkati, in hkrati ne pripravljati ukrepov za ureditev razmer v zdravstvenem sistemu. Kar nekaj teh trdih orehov je. Ne bi dvigoval davkov. V teh ključnih projektih bi poiskal neko širše soglasje tudi z opozicijo," je povedal.
KOMENTARJI (300)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.