Gradbinci so v zadnjem četrtletju lanskega leta precej mirovali, podobno velja za kupce, ki se za nakup nepremičnin odločijo redko. A če ste mislili, da se bodo zaradi tega kaj znižale cene, se motite.
Čeprav bi kot odgovor na slabo stanje na trgu nepremičnin človek pričakoval, da bodo še kaj padle tako prodajne cene kot najemnine, poznavalci področja trdijo, da se to ne bo zgodilo. ''Seveda se lahko zgodi, da bodo nekatera stanovanja cenejša. Predvsem tista, ki jih že zdaj ni bilo mogoče prodati, ampak ta so cenejša z razlogom. Pač je nekaj narobe z njimi, a cel nepremičninski trg zaradi tega ne bo spremenil cen,'' meni Andreja Cirman z ljubljanske ekonomske fakultete.
Po drugi strani pa olje na ogenj rasti ali pa vsaj nespremenjenih cen nepremičnin priliva tudi država, ki menda razmišlja, da bi gradbince reševala s kupovanjem neprodanih stanovanj. Z davkoplačevalskim denarjem, seveda. Koliko denarja naj bi namenili za nakup in kdaj naj bi se to zgodilo, sicer še ni znano. Po poročanju Dnevnika pa je imelo deset največjih gradbenih podjetij konec leta 2009 za več kot 700 milijonov evrov nepremičninskih zalog, med katerimi so predvsem stanovanjski in poslovni objekti.
Poslanec SDS Zvone Černač je zato na vlado naslovil pismo, v katerem je spomnil, da je SDS aprila 2009 v okviru ukrepov za pospešitev gospodarske rasti predlagala tudi sprejem zakona, ki bi prek subvencij posameznikom pri nakupih stanovanj omogočil sprostitev 6000 stanovanj na trgu nepremičnin. ''Za ukrep bi bilo takrat potrebno nameniti 60 milijonov evrov, ki bi se večinoma vrnili v proračun prek davka na dodano vrednost, sprostila bi se presežna ponudba in normaliziral trg. Vlada in vladajoča koalicija sta zakon zavrnili.''
Neobičajno se mu zdi, da ''vlada prihaja s slabšim in dražjim ukrepom skoraj dve leti pozneje, ko plaz stečajev in prisilnih poravnav številnih gradbenih podjetij resno grozi največji državni in ostalim bankam, ko so se poslabšale makroekonomske razmere, ko vlada že tretje leto zapored sprejema obseg dodatnega zadolževanja samo za izvrševanje proračuna na ravni približno treh milijard evrov letno, ko usihajo prilivi v državno blagajno.''
Po njegovem mnenju je nenavadno, da vlada v takih razmerah razmišlja o 300 milijonih evrov za 4000 stanovanjskih enot. ''O ukrepu torej, ki ne bo rešil ničesar, razen zavoženih plasmajev bank, saj prihaja prepozno in ni pravilno usmerjen.'' Premierja Boruta Pahorja še sprašuje, kaj medtem počne Agencija za upravljanje nepremičnega stvarnega premoženja države in kakšni so njeni rezultati.
Na odziv vlade še čakamo, vi pa preverite, kaj na bi se v letošnjem letu dogajalo s cenami najema in prodajo nepremičnin, kako drage nepremičnine trenutno kupujejo in najemajo Slovenci, ter preverite, kaj se trenutno v Ljubljani (neuspešno) oddaja tudi za 7000 evrov na mesec!
KOMENTARJI (169)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.