Predčasne volitve člana občinskega sveta, pripadnika romske skupnosti, je krški občinski svet razpisal na podlagi odločbe ustavnega sodišča, ki je odločilo, da mora občina spoštovati lani sprejeto novelo zakona o lokalni samoupravi in zagotoviti tamkaj živečim Romom izvolitev predstavnika v občinskem svetu.
Zanimivo je, da so morali zmagovalca v skladu s pravili izžrebati, saj sta dva kandidata - Zdravko Kovačič in Marjan Brajdič - prejela enako število glasov, in sicer 32. Za sedež se je potegovalo pet kandidatov: Bojan Hudorovac, Zdravko Kovačič, Robi Brajdič, Nataša Brajdič in Marjan Brajdič.
Kot je pojasnil Zdravko Pilipovič, namestnik tajnika posebne občinske volilne komisije, ki je skrbela za izpeljavo volitev, se je današnjih volitev udeležilo 105 od 118 volivcev, ki so vpisani v poseben volilni imenik, 12 pa jih je glasovalo s potrdilom. Volilna udeležba je bila torej kar 90-odstotna, posebnosti na volišču pa ni bilo.
Slabe bivanjske razmere
Krški Romi so med petimi kandidati volil svojega predstavnika v občinski svet, od katerega pričakujejo, da bo izboljšal predvsem njihove bivanjske pogoje. V občini Krško so namreč štiri romska naselja zgrajena "na črno"; Kerinov grm, Loke, Drnovo in Rimš. Občina skuša legalizirati največje naselje Kerinov grm, ki je še vedno brez komunalne infrastrukture, kot so voda, elektrika in kanalizacija. Podobne razmere so tudi v naselju Rimiš, naselji Loke in Drnovo pa imata komunalno infrastrukturo urejeno le delno, saj sta priklopljeni na vodo in elektriko. Krški Romi si prizadevajo, da bi se razmere v vseh naseljih uredile.
Romskemu predstavniku v občinskem svetu pa nasprotujejo nekateri drugi prebivalci občine, ki se držijo predsodkov, da Romi ne potrebujejo občinskega svetnika, temveč delo, saj "dobivajo preveč finančne pomoči" in si službe niti ne iščejo.

Po besedah Pilipoviča živi na območju občine Krško 273 Romov, ki imajo stalno bivališče v občini. Sicer pa se tudi v tej občini tamkajšnji Romi soočajo s težavami, ki so značilne tudi za Rome v drugih slovenskih občinah, in sicer z veliko brezposelnostjo in neurejenimi bivalnimi razmerami. Dela za novega občinskega svetnika iz vrst romske skupnosti bo tako veliko.
Volitve bi morale biti že lani
Romi v krški občini bi morali svojega predstavnika izvoliti že lani. Občina Krško je namreč ena od tistih 20 slovenskih občin, ki so bile na podlagi lani sprejete novele zakona o lokalni samoupravi do lanskih lokalnih volitev v teh občinah nastanjeni romski skupnosti dolžne omogočiti izvolitev enega predstavnika, pripadnika romske skupnosti, v občinskem svetu.
Romske svetnike so tako lani izvolili v 15 občinah, v petih občinah (Beltinci, Grosuplje, Krško, Semič in Šentjernej) pa se to ni zgodilo, saj so tamkajšnji občinski sveti temu nasprotovali in niso sprejeli občinskih aktov, s katerimi bi Romom omogočili uveljavitev njihove zakonske pravice. Na podlagi vnovične odločbe ustavnega sodišča pa bodo morali predčasne volitve romskega svetnika izpeljati tudi v teh občinah.
Občina Grosuplje še vedno ni razpisala volitev
Romi v občini Beltinci bodo svojega predstavnika v občinskem svetu volili na predčasnih volitvah, 11. maja, Romi v občini Semič pa 1. junija. V občini Šentjernej predčasnih volitev romskega svetnika še niso razpisali, vendar pa so uspeli sprejeti vse potrebne akte. Edina občina, kjer še naprej ne spoštujejo odločbe ustavnega sodišča in zakona, je občina Grosuplje. Tamkajšnji občinski svet namreč - kljub zavezujoči odločbi - še vedno nasprotuje volitvam romskega svetnika.
Država zoper "neposlušno" občino ne more storiti ničesar, saj je ustavno sodišče "zamrznilo" člen zakona o lokalni samoupravi, na podlagi katerega bi lahko vlada razrešila župana in razpustila občinski svet, v primeru da ni spoštoval zakona oz. ni izpeljal zakonskih obveznosti.