Zaradi suma, da naj bi vodilni in povezana podjetja Luko Koper oškodovali za več kot deset milijonov evrov, so kriminalisti obiskali Luko Koper. Kot je za 24ur.com potrdil tiskovni predstavnik Luke Koper Sebastjan Šik, so kriminalisti v zgradbo uprave podjetja prišli okoli 6. ure zjutraj in prepovedali vstop vsem, razen zelo redkim izjemam. Policisti so okoli 9. ure zjutraj zaposlene spet spustili v zgradbo.
Kriminalisti so temeljito preiskali tudi stanovanja in hiše vodilnih – direktorja Roberta Časarja, sicer vidnega člana SDS, člana uprave Alda Babiča in izvršnega direktorja Milana Pučka, zaslišali so 30 osumljencev, pridržali pa naj ne bi nikogar. Zaslišanja naj bi potekala še vse do polnoči, med zaslišanimi pa naj bi bil tudi prvi mož Luke Koper Časar. Poleg sedeža Luke Koper naj bi preiskava potekala tudi v Sežani, kjer ima Luka svoj logistični center, in Murski Soboti, kjer naj bi zgradili nov logistični center.
Da policisti izvajajo hišne preiskave, so potrdili tudi na policiji. ''Kriminalisti zaradi sumov gospodarskih kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, opravljajo preiskovalna dejanja v povezavi s poslovanjem gospodarske družbe Luka Koper d.d. Izvajajo se hišne preiskave, in sicer na sedežu omenjenega podjetja ter tudi drugih lokacijah,'' so zapisali v sporočilu za javnost. Ob tem dodajajo, da v omenjenem primeru sodelujejo z okrožnim državnim tožilstvom in da bodo po zaključenih hišnih preiskavah s kriminalistično preiskavo nadaljevali. ''Ostalih podrobnosti v tej fazi postopka policija ne more razkriti,'' so še zapisali.
Na vprašanje, ali gre za obračun z Janševimi kadri, saj je Časar vidni član SDS, je direktor kriminalistične policije Aleksander Jevšek za 24UR zatrdil, da v ozadju ni politična volja. "Slovenska kriminalistična policija ni politična policija, naša orodja za dela so v zakonu in stroki," pravi Jevšek.
Očitki o spornih poslih
Kaj kriminalisti iščejo oziroma preiskujejo, uradno ni znano, bi pa lahko bilo povezano z očitki o domnevno spornih poslih.
Ključno naj bi bilo finančno izčrpavanje Luke Koper. Luka je imela pred štirimi leti, ko jo je prevzel Časar, 240 milijonov evrov finančnih rezerv, danes pa imajo 200 milijonov evrov kreditov. Podjetje naj bi izčrpale neupravičene naložbe, denimo gradnja nove upravne stavbe za 13 milijonov, smiselnost nakupa številnih zemljišč, pa podjetij, odločitve za drage logistične centre ... Vse poteze Luke zadnjih petih let so tudi predmet revizije, ki jo je februarja odobril minister za promet Patrick Vlačič.
Kot smo že pisali, mora revizor preveriti vodenje vseh poslov Luke Koper v zadnjih petih letih. Še posebej posle v zvezi s prodajo kapitalskih naložb, gradnjo nove poslovne stavbe, odkupom in rušenjem skladišč na potniškem terminalu v Kopru ter nakupom nepremičnin na območju terminala BTC in orleške gmajne v Sežani. Preveriti bo moral tudi posle povezane s podjetji Premik-net, Grafist in B.R.I.L., s slovaškim podjetju TT Invest ter ustanovitvijo novonastalih podjetij.
Kriminalisti so posle Roberta Časarja preverjali že sredi marca, ko so prejeli tudi anonimno kazensko ovadbo zoper njega in direktorja družbe Inženiring Graj Roberta Graja, ki za Luko v Prekmurju ureja postopke za gradnjo logističnega centra. Časar naj bi Graju plačeval fiktivne posle in tako Luko oškodoval za 700 milijonov evrov.
Da se podpisujejo škodljive pogodbe, je opozarjal tudi nekdanji direktor Bruno Korelič, štirje primorski poslanci pa so vlado pozvali, naj proučijo škodljive posle Luke, podatke pa so posredovali zaposleni v Luki. Podlaga za kriminalistično preiskavo so bile tudi ugotovitve protikorupcijske komisije, ki je obravnavala nekaj prijav spornih poslov v Luki Koper.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.