Po presoji Vrhovnega sodišča RS v obravnavani zadevi niso bile podane zatrjevane kršitve kazenskega zakona in bistvene ali druge kršitve določb kazenskega postopka, ki bi vplivale na zakonitost sodne odločbe, niti kršitve ustavnih in konvencijskih pravic obsojencev, zato je vse štiri zahteve zavrnilo kot neutemeljene, so sporočili z Vrhovnega sodišča.
Vrhovno sodišče je o zahtevah za varstvo zakonitosti, ki so jih zoper sodbo Višjega sodišča v Ljubljani iz januarja 2022 in v zvezi s sodbo Okrožnega sodišča v Ljubljani iz februarja 2021 vložili zagovorniki vseh štirih obsojenih, odločalo na seji senata, ki je bila 20. marca. Obsojeni so bili sicer pred tem s pravnomočno sodbo spoznani za krive kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja daril oziroma v enem primeru za krivega kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja daril.

Vrhovno sodišče je presodilo, da v zahtevah zatrjevane kršitve kazenskega zakona, bistvene kršitve določb kazenskega postopka in druge kršitve določb kazenskega postopka, ki bi vplivale na zakonitost sodne odločbe, v obravnavani zadevi niso podane, prav tako pa niso podane kršitve ustavnih in konvencijskih pravic obsojencev. Ob tem je Vrhovno sodišče RS ocenilo še, da so bile zahteve deloma vložene tudi v nasprotju z določbami Zakona o kazenskem postopku, ki določa, da zahteve ni mogoče vložiti zaradi zmotne ali nepopolne ugotovitve dejanskega stanja.
Feburarja 2021 štirje zdravniki spoznani za krive prejemanja daril
Najverjetneje gre za sodbo, ko je 17. 2. 2021 senat ljubljanskega okrožnega sodišča v sojenju zaradi korupcije v zdravstvu prvo skupino obtoženih spoznal za krive sprejemanja oziroma dajanja nedovoljenih daril.
Kot smo poročali tedaj, je obtožene zdravnike – Vaneta Antoliča, Roka Vengusta, Sama Karla Fokterja in Roberta Janeza Cirmana – sodišče spoznalo za krive nedovoljenega sprejemanja daril od podjetja Emporio Medical, pri katerem so zdravniki za protiuslugo še naprej naročali medicinski material določenega proizvajalca. Nekdanjega komercialista v podjetju Emporio Medical Darka Žafrana pa je sodišče spoznalo za krivega nedovoljenega dajanja daril.
Kot je ob izreku sodbe dejala predsednica sodnega senata Fekonjeva, so obtoženi nedovoljena darila prejemali na različne načine, na primer v obliki plačila naročnin na strokovne revije in kotizacij za strokovna srečanja, plačila novoletnih zabav, nakazil na njihove bančne račune, pa tudi v obliki gotovine. To jim je izročal nekdanji komercialist v podjetju Emporio Medical. Ta je na svoje ime tudi sklepal naročnine na strokovne revije in na svoj bančni račun na Hrvaškem prejemal plačila, ki jih je nato v gotovini izročal zdravnikom, je še izpostavila sodnica.
Sodišče je Antoliču izreklo leto in šest mesecev zaporne kazni ter denarno kazen v višini 8100 evrov. Cirmanu je izreklo tri leta zaporne in 20.000 evrov denarne kazni, Fokterju 10 mesecev zapora in 6000 evrov denarne kazni ter Vengustu dve leti in dva meseca zapora ter 15.000 evrov denarne kazni. Žafranu je naložilo 10.000 evrov kazni ter eno leto in šest mesecev zapora.
Tudi odvzem prejetih nagrad, začasne prepovedi opravljanja poklica pa sodišče ni izreklo
Cirmanu, Fokterju in Vengustu je sodišče izreklo še odvzem prejete nedovoljene nagrade, in sicer okoli 53.000 evrov Cirmanu, 6000 evrov Fokterju in skoraj 33.000 evrov Vengustu. Vsem je naložilo tudi vračilo sodnih stroškov. Ni pa sodišče izreklo začasne prepovedi opravljanja poklica, kot je za zdravnike predlagalo tožilstvo. Kot je pojasnila sodnica, kaznivega dejanja niso storili v povezavi z zdravljenjem.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.