Sodišče ni naivno, da bodo včerajšnje sodbe zdravnikov karkoli spremenile na področju korupcije v Sloveniji. A naj bo jasno, da bo obsojen vsak, ki mu bo dokazano, da je zahteval, sprejemal, dajal podkupnine, ne glede na to, ali je državni sekretar, zdravnik, tehnični preglednik ali skladiščnik, je ob branju sodbe v eni največjih afer slovenskega zdravstva dejala sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča. Afera, ki je razgalila sprego dobaviteljev medicinske opreme in zdravnikov, ki so jo naročali.
Vane Antolič je obsojen na leto in 6 mesecev zapora, Robert Janez Cirman na 3 leta zapora, Samo Karel Fokter na 10 mesecev zapora, Rok Vengust pa na 2 leti in 2 meseca zapora. Med obsojenci je tudi komercialist medicinskega dobavitelja Darko Žafran. Vsem je bila dosojena tudi denarna kazen.
Predlogu tožilstva, naj omenjenim prisodijo še prepoved opravljanja poklica, pa sodišče ni sledilo. Prvi proces od treh se je tako končal s sodbo na prvi stopnji, obramba pa že napoveduje pritožbo.
Eden največjih kritikov tovrstnih spreg v slovenskem zdravstvu, Erik Brecelj, meni, da ta obsodba za slovensko zdravstvo ne pomeni prav nič. "To je žalosten dan, ker so obsojeni dobri strokovnjaki in je to izguba tudi za bolnike. Po drugi strani bodo te sodbe večinoma zastarale, zgodilo se ne bo nič, ne glede na to pa se odgovornost prelaga na sodišče. Postopek je trajal več kot sedem let, a zgodilo se ni nič – ne zdravniške organizacije, ne ministrstvo in ne bolnišnice se niso ukvarjali s tem, kaj se je zgodilo in kakšne sistemske ukrepe sprejeti, da se to ne bi dogajalo. V zasebni bolnišnici bi vodstvo oz. direktor verjetno v enem tednu ugotovil, ali se je to res zgodilo ali ne ..." je povedal v oddaji 24UR ZVEČER.
Korupcijo v zdravstvu po njegovem mnenju lahko presekajo sistemski ukrepi. "Tako kot delujejo bolnišnice po urejenih državah, bi morale tudi v Sloveniji. Niso samo zdravniki skorumpirani, dosti več denarja se obrača v politiki. Ko začnejo pritekati milijoni, se takoj priključijo politiki, raznorazni paraziti, pa se nič ne zgodi. Slovenija je skorumpirana država, nismo niti toliko, da bi zaščitili t. i. žvižgače oz. prijavitelje koruptivnih dejanj. To imamo, s tem bomo živeli, če narod to podpira in tolerira, smo si sami krivi za vse, kar se dogaja in se bo še dogajalo," je bi kritičen Brecelj.
Na vprašanje, zakaj ob vseh opozarjanih ljudje, ki so bili v preteklosti obremenjeni s korupcijskimi tveganji, še kar naprej kolobarijo v slovenskem zdravstvu, pa Brecelj jasno: "Zato ker smo neumni! Neumen narod. Ni naključje, da so države, kjer je najvišji standard, kjer so ljudje najbolj zadovoljni in srečni, države z najmanj korupcije. Slovenci smo šli pa pred 30 leti na pot tolerance do nepravilnosti v smislu: kar naši lahko kradejo, vaši ne smejo, še najlažje pa je, če kradejo vaši in naši, potem imamo pa spravo. Treba se bo vprašati, a mislim, da kot narod tega nismo več sposobni – ali je pametno, kar počnemo in toleriramo, ali s tem uničujemo sebe, državo in narod."
Glede izbire za novega zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja Brecelj pravi, da se je ta izkazal že kot direktor jeseniške bolnišnice in da bi vlada v tem trenutku težko našla boljšega kandidata. "Je pa en človek premalo, vprašanje, koliko je v vladi iskrene želje, da se kaj v zdravstvu uredi, in vprašanje je, ali bo vlada stala za njim in ga podpirala. Bomo videli, čas bo hitro pokazal."
Brecelj še pravi, da res še nobenemu ministru ni uspelo učinkovito presekati korupcije, a da to ni zadeva, ki se jo da narediti s čudno paličico čez noč. "To so sistemski ukrepi, ki pripomorejo k temu, da nas malo srbijo prsti."

KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.