V oddaji 24UR ZVEČER so bili gostje ekonomist Matej Lahovnik, glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj in predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Marjan Trobiš.
Bližje kot bodo volitve, manjša je verjetnost, da bo prišlo do reform, je uvodoma ocenil Lahovnik. Pričakuje, da bo zdravstvena reforma izpeljana, saj jo je premier najbolj izpostavil, hkrati pa se vsi zavedamo, da je stanje na področju zdravstva najslabše. Glede ostalih reform je več vprašanj kot odgovorov, dodaja. Pri davčni reformi so posamezni člani vlade različno komunicirali, ravno na področju nepremičnin ni bilo jasnih odgovorov, je povedal Lahovnik. "Če želiš razjeziti volivce, uvedeš davek na nepremičnine. Mislim, da je modro, da je stopil korak nazaj, da se najprej naredijo natančni scenariji. Je tudi sporočilo vsem ministrom, naj najprej računajo, nato pa komunicirajo, ker se ustvarja zmeda."
Če bo vlada odstopila od davčne reforme, ki je napovedala bolj pravično obdavčitev premoženja, bomo sindikati izrazito razočarani, pa je povedal Štrukelj. "To razumemo kot pritisk lobijev, vplivnih ljudi, elite, bogatih, da bi vlada popustila."
Lahovnik se s Štrukljem ni strinjal. Sam meni, da vlada ni popustila lobijem, ampak je največ zmede povzročilo protislovje. "Nekateri so govorili, da se razbremenjuje delo, po drugi strani pa so napovedovali, da se bodo prevozi na delo, regres, malica vključili v davčno osnovo." Lahovnik poudarja, da vlada ob tem ni predstavila javnofinančnih izračunov.
"Tukaj gre za divjo bitko, da se ne bi poseglo v premoženje najbogatejših," je poudaril Štrukelj. Lahovnik je opozoril, da je kapital plaha ptica, zato je prav, da se reforme javnosti komunicirajo, kot so zares pripravljene in so narejeni izračuni.
Marjan Trobiš je dodal, da vsebinsko še niso bili seznanjeni z nobeno reformo, ampak so slišali samo populistične izjave. "Vsak ekonomski učinek bi moral biti merjen skozi številke. Moramo vedeti, koliko nas bo kaj stalo in kako bomo pokrili stroške. Tega nismo vedeli in tudi do danes tega ne vemo." Najbolj pomembna je po njegovem mnenju zdravstvena reforma, saj je zdravstveni sistem na šibki točki.
Po mnenju Lahovnika bo uspešnost zdravstvene reforme ključna za podporo vlade. To reformo javnost podpira, saj je stanje res slabo, na čelu strateškega sveta pa je Erik Brecelj, dolgoletni borec proti korupciji, ki uživa veliko zaupanja v javnosti, je pojasnil Lahovnik. Štrukelj meni, da ekipa, ki zdaj išče rešitve na področju zdravstva, kaže znake volje po spremembah. "Javno zdravstvo je prestreljeno z vsemi mogočimi interesi. Treba ga je krepiti," je poudaril.
Po njegovem mnenju je ključna tudi reforma plač v javnem sektorju, saj slednji izgublja zaposlene, zanimanja za nekatera delovna mesta ni več. Zasebni sektor lahko namreč tem osebam omogoči boljše pogoje in plače. Lahovnik je ob tem dodal, da bo morala vlada pri pripravi omenjene reforme upoštevati tudi finančno realnost. Ne moremo porabiti več, kot ustvarimo, nič pa ni dogovorjeno, dokler ni vse dogovorjeno, je še povedal.
KOMENTARJI (338)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.