Od parlamentarnih volitev je minilo že skoraj leto dni – leto, ko je vlada oglaševala prihajajoče reforme in močno dvignila pričakovanja do napovedanih sprememb. Vendar pa o samih reformah po skoraj letu ni znanega prav veliko. Premier Robert Golob je v oddaji Preverjeno priznal, da so komunikacijo o reformah izvedli slabo. Največ kritik pa je namenil prav finančnemu ministrstvu.
"V zadnjih treh mesecih smo se naučili, da moramo stvari komunicirati na drugačen način," je jasen. Če je namreč zdravstvenemu ministru Danijelu Bešiču Loredanu ljudem uspelo razložiti, zakaj je reforma zdravstva v Sloveniji nujna, pa je precej drugače pri davčni reformi, je pojasnil.
"Ekipi ministrstva za finance sem zaupal, da bo ljudem znala razložiti sama. Vendar pa jim ni, tu nam je spodrsnilo. Zato komunikacijo in usmeritve na tem področju zdaj prevzemam nase in ne bežim od odgovornosti," je priznal Golob.
'Minister Boštjančič uživa podporo predsednika vlade'
S tem je premier javno kritiko namenil tudi finančnemu ministru Klemnu Boštjančiču. Je minister torej izgubil premierjevo zaupanje? Če bi se to izkazalo za resnično, bi bil to že drugi Golobov minister, ki bi ga doletel ta scenarij. Pred tem je zaupanje namreč izgubila tudi nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar.
Iz kabineta predsednika vlade so na naše vprašanje o tem danes odgovorili, da minister Boštjančič uživa premierjevo podporo. "Ključni cilj sistemskih ukrepov, ki jih načrtuje vlada, je izboljšanje življenja državljank in državljanov. To velja tako za področje prenove zdravstva kot tudi druga področja, na katerih se s korenitimi ukrepi odlaša že leta. Vlada bo o vseh sistemskih ukrepih sprožila široko javno razpravo in iskala čim širši družbeni konsenz," so še dodali.
Boštjančič ne bo odstopil, je pa to storil državni sekretar
Boštjančič Golobovih izjav ne želi komentirati, je pa že dejal, da ne bo odstopil. "Ostajam minister za finance," poroča spletni časnik Finance.
Na ministrstvu za finance so v odzivu poudarili, da je prenova davčnega sistema, ki so jo zadnje mesece pripravljali kompleksen proces. "Davčni sistem, ki ga želimo prenoviti, pa zapleten in nepregleden, zaradi česar smo se v osnovi lotili sprememb. Znova izpostavljamo, da je ekipa ministrstva za finance, odgovorna za pripravo prenove, za zdaj javnosti predstavila šele analizo stanja, časovnico in izhodišča. Konkretna vsebina nikoli ni bila komunicirana zaradi dejstva, da smo želeli pri snovanju prenove najti konsenz s ključnimi deležniki," so zapisali. Kot pravijo, zdaj nadaljujejo s pripravo prenove davčnega sistema, pri čemer se bodo "trudili bolje pojasniti, kakšne spremembe načrtujemo in jih približati ljudem".
Na ministrstvu so dodali še, da je v luči zadnjih dogodkov in razprav v javnosti glede izhodišč davčne reforme danes zjutraj odstopno izjavo podal državni sekretar Tilen Božič. Boštjančič jo je sprejel.
'Nepremičnine urejajo občine, v ta del se ne bomo spuščali'
Golob je sicer v oddaji Preverjeno izpostavil, da imajo reforme en sam cilj: izboljšanje življenja ljudi. Če pa prebivalcev v reformo ne bodo znali prepričati in če ne bodo znali pripraviti take reforme, ki bo ljudem olajšala življenje, bodo, kot je dejal premier, reformo tudi opustili. Edina izjema pri tem je zdravstvena. "Reform se ne lotevamo zaradi nas, temveč zaradi ljudi," je zagotovil.
Glede davčne reforme je pojasnil, da je razdeljena na dva dela. "Pripraviti moramo takšno reformo, ki bo zmanjšala obremenitev iz plač, ki bo stimulativna za mlade, ki bo stimulativna za visoko izobražene, da bodo ti ostali doma, in ki bo ob tem spodbujala tudi gospodarski razvoj," je jasen. Šele ko bodo zagotovili takšno reformo, pa se bodo posvetili tudi premoženju.
Tu pa se je dotaknil tudi kritik glede nepremičnin. Pri čemer je dejal, da bo ta del ostal takšen, kot je že zdaj. "Tu ne govorimo o nepremičninah, ki so danes dobro urejene. V ta del se ne bomo spuščali, nikomur ne bomo nepremičnin jemali kar tako," je v oddaji Preverjeno! zagotovil premier.
Pod vprašajem pa je kar celotna davčna reforma. Premier je namreč izpostavil, da morajo najprej najti načine, kako povečati neto prejemke in hkrati pospešiti gospodarski razvoj. "Če te zgodbe ne bomo znali sestaviti na ta način, potem davčne reforme sploh ne potrebujemo in je ne bomo izvajali. Zagotovo pa je ne bomo izvajali v škodo večine ljudi," je dodal.
Na področju zdravstva potrebni radikalni ukrepi
Zdravstveno reformo bodo izvedli, je zagotovil. "Vsem je jasno, zakaj jo potrebujemo. Zdravstveni sistem je v preteklosti razpadel počasi, nato pa se je zaradi pandemije ta proces pospešil. Če ne bomo radikalno ukrepali, bo javni zdravstveni sistem kolapsiral," je jasen Golob, ki je poudaril, da razlog za to ni le pomanjkanje zdravnikov, temveč tudi vsesistemska korupcija.
"Ukrepi so na mizi, jih pa med različnimi svetovalnimi skupinami še urejamo. Verjamem, da bomo ta teden v prvem delu reform prišli do končnih rešitev," je še povedal.
Kljub temu, da je preteklo leto zaznamovala vojna v Ukrajini, ki je, kot je poudaril premier, povzročila radikalizacijo družbe in ob tem med ljudmi povzročila dodaten stres, pa so v koaliciji odločeni, da ugriznejo v reforme. "V preteklosti so se reformam izogibali in tudi za nas bi bilo najbolj enostavno, da se z njimi ne bi ukvarjali," je dejal. A namesto tega so pripravili časovnico za njihovo izvedbo.
KOMENTARJI (997)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.