davčna reforma

Simič predlaga obdavčitev različnega premoženja posameznikov nad določeno mejo

16. 01. 2025 06.00

Vladni predlog obdavčitve nepremičnin, ki buri javnost, je dobil prvi protipredlog. Obdavčitev vseh nepremičnin nad vrednostjo 200.000 evrov, z 0,3-odstotnim nepremičninskim davkom in obdavčitev celotnega premoženja posameznikov od denarja, bodisi v bankah bodisi v gotovini, plovil, letal in helikopterjev, naložb v vrednostne papirje, v deleže v gospodarske družbe, v naložbe v virtualne valute in plemenite kovine. Prvi protipredlog vladnemu predlogu obdavčitve nepremičnin predlaga nekdanji direktor davčne uprave Ivan Simič.

Davčne spremembe: razbremenitev plač in večja obdavčitev premoženja

22. 12. 2024 18.42

Po manjših popravkih davčne zakonodaje, ki z novim letom med drugim prinašajo olajšave za tuje delavce, omejitve za normirance in dvig trošarin za sladke in alkoholne pijače, bo vlada v ponedeljek obravnavala izhodišča konkretnejših davčnih sprememb, ki jih bo javnosti predstavilo ministrstvo. Spremembe naj bi na eni strani razbremenile plače, na drugi pa povečala obdavčitev premoženja - zlasti, kot kaže, nepremičnine.

Kakšne so prve podrobnosti pokojninske reforme?

19. 12. 2024 20.02

Med štiri in štiri odstotke in pol – tolikšen naj bi bil po novem letu dvig pokojnin, pravi minister za delo Luka Mesec. Na očitke, da letos božičnega dodatka za upokojence ne bo, pa odgovarja, da se socialnega položaja upokojencev s takšnimi ukrepi ne da popraviti, je pa to mogoče s pokojninsko reformo. V opozicijski NSi menijo, da vlada reforme do konca mandata ne zmore izvesti, Mesec pa: "Lahko me držite za besedo." In kakšne so prve podrobnosti pokojninske reforme?

24UR Fokus: Intervju s predsednikom vlade

01. 12. 2024 09.49

20 tisoč javnih najemnih stanovanj do leta 2030, nepremičninski davek. Po poti zdravstva pred našimi očmi razpada šolstvo, davčna reforma je minimalizirana na spremembe. Dogajajo se ministrske rošade in osebne zamere. Predsednik vlade ljudi nagovarja na družbenih omrežjih. Kako uspešno to počne? Ali se mu je zdel video z vudu lutko, ki ga je objavila njegova partnerka Tina Gaber, primeren?

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Davčna reforma: Je razbremenitev dela v tem mandatu še realna?

19. 09. 2024 06.12

Zaradi vladnega predloga davčnih sprememb je dokončno počilo med predstavniki gospodarstva in finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem. Po tem, ko je po predstavitvi predloga davčne reforme minister Boštjančič kritike davčnih sprememb iz podjetniških vrst označil za politikantsko vpitje, so zdaj iz gospodarskih organizacij sporočili, da izstopajo iz ministrovega strateškega sveta za davke, da davčnim spremembam nasprotujejo ter da ne bodo sodelovali pri pripravi naslednjega paketa davčnih sprememb.

Prvi paket davčnih sprememb: bo državni svet odgovoril z vetom?

03. 09. 2024 06.00

Kaj se obeta prvemu paketu davčnih sprememb, ki ga je v petek le uspelo sprejeti vladi Roberta Goloba? S predlaganimi davčnimi spremembami ni bilo povsem zadovoljno niti gospodarsko ministrstvo. Ni večkrat obljubljene razbremenitve plač, ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo nekaj, kar bi spodbujalo gospodarsko rast, ni niti natančnih finančnih učinkov paketa. Na udaru pa samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj najbolj številčno vpliva na normirance in privabljanje kadra iz tujine. Jih vlada res vabi ali pošilja naše strokovnjake v tujino? Podjetniki in obrtniki se sprašujejo, ali gre tu za diskirminacijo slovenskega kadra. Kakšen bo epilog v parlamentu?

Vlada na dopisni seji potrdila prvi paket davčnih sprememb

30. 08. 2024 20.32

Vlada je skladno z napovedmi na dopisni seji potrdila sveženj predlogov davčnih sprememb. Medtem ko vladna stran poudarja, da želijo z njim prispevati k ustvarjanju spodbudnega okolja za razvojne kadre in dodatno okrepiti konkurenčnost gospodarstva ter dodano vrednost, pa v gospodarskih združenjih izražajo nezadovoljstvo.

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'

29. 08. 2024 06.00

Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

Razbremenitve visoko obdavčenega dela ne bo vsaj še dve leti

26. 08. 2024 20.12

Vlada naj bi v sredo obravnavala paket davčnih sprememb, večina naj bi v veljavo stopila z naslednjim letom. Namen prvega paketa sprememb je izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva, privlačnosti delovnega okolja in privabljanje tujih naložb.

Golob: Rezultati bodo prinesli še en mandat

30. 05. 2024 08.49

Vlada Roberta Goloba bo 1. junija zabeležila drugo leto na čelu države. Ob tem je Golob izpostavil rekordne dobičke v gospodarstvu, obenem pa so se rekordno dvignile tako zagotovljene pokojnine kot tudi minimalna plača. Zagotovil je, da vlada nadaljuje pripravo strukturnih reform; sprejela je izhodišča za davčno, prav tako je sprejela izhodišča za spremembo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Prepričan je, da bodo rezultati prinesli še en mandat. Zagotovil je, da bodo vse obljube volivcem izpolnili v dveh mandatih. Kot meni, so na 'odlični poti', da jim to uspe.

Janša: Koalicija v dveh letih uresničila slabih 14 odstotkov napovedanega

30. 05. 2024 14.46

Koalicija je v prvi polovici mandata po vsebini uresničila slabih 14 odstotkov tega, kar si je sama zadala, je na odboru DZ ugotavljal prvak SDS Janez Janša. Kritike na vlado je usmeril tako na področju zdravstva, obvladovanja migracij kot na plačni sistem v javnem sektorju. Poslanec NSi Jožef Horvat je dve leti vlade Roberta Goloba danes pospremil z besedami, da smo spremljali dve leti počasnega učenja. Gledamo že četrto ponovitev vlad novih obrazov, rezultati pa so podobno neučinkoviti kot v prejšnjih predstavah, je dodal.

Davčne spremembe v več paketih, vlada napoveduje tudi obdavčitev premoženja

29. 05. 2024 13.43

Minister Klemen Boštjančič in državna sekretarka Katja Božič sta predstavila končni predlog prvega paketa davčnih sprememb, ki je sestavljen iz treh glavnih ukrepov, s katerimi želijo spodbuditi produktivnost in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Prvi ukrep je zmanjšanje dohodnine za kvalificirane kadre, drugi je davčna spodbuda za nagrajevanje v inovativnih zagonskih podjetjih in tretji – nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži. Drugi paket davčnih sprememb, ki naj bi naslavljal tudi obdavčitev premoženja, bodo predstavili do konca leta.

Minister o davčnih spremembah: Nismo jih še niti predstavili, pa jih že kritizirajo

29. 05. 2024 06.00

Nič več davčna reforma, finančno ministrstvo govori le še o davčnih spremembah, ki so zdaj na mizi. Ni ne debirokratizacije ne razbremenitve plač ne ugodnejšega poslovnega okolja, je slišati kritike iz gospodarstva. Paket sicer zajema kar nekaj sprememb, a nobene konkretne, ki bi razbremenila plače državljanov, pravijo. Kaj je več mesecev delal strateški svet za davke, se sprašujejo poznavalci. Minister odgovarja: Fascinantno je, da ljudje, ki sploh še niso videli, kaj smo pripravili, zadeve že komentirajo in kritizirajo.

Nova davčna reforma: 'Tresla se je gora in rodila miš'

28. 05. 2024 18.35

Novi davki in nobene razbremenitve plač, bomo pa, kot kaže, plačevali več za sladke pijače in pri vsakem nakupu na avtomatu čakali tudi na račun. Izhodišča za novo davčno reformo vlade že dvigujejo veliko prahu. "Ponovno se je tresla gora in rodila miš – razbremenitve plač ni, "fasali" pa smo nove davke," so nad predlaganimi davčnimi spremembami razočarani delodajalci. Pričakovali so namreč širši nabor ukrepov, trgovci pa se že sprašujejo, ali bodo morali investirati v nove avtomate.

Obvezno tiskanje računov na avtomatih, višji davek na sladke pijače in davčni krediti

27. 05. 2024 20.18

Davčni kredit za kvalificirane delavce iz tujine, odlog plačila davkov za zagonska podjetja, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih; to so le nekateri poudarki drugega poizkusa davčne reforme Golobove vlade. Koalicijski partnerji morajo na prvi paket sprememb pripombe posredovati do konca tedna, vlada pa si želi, da bi spremembe začele veljati z novim letom. Nekonkretno, konfuzno in nesistemsko, osnutek reforme komentira davčni strokovnjak in nekdanji direktor finančne uprave Ivan Simič. Idejni predlog bi se sicer lahko v medkoalicijski in nato javni obravnavi še spremenil.

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju

23. 04. 2024 10.43

Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

'Občina je morala za gradbeno dovoljenje za kanal C0 pridobiti 26 soglasij'

25. 01. 2024 06.00

Ali je ljubljanski župan Zoran Janković pritiskal na direktorje podjetij v lasti ljubljanske občine, da donirajo za Olimpijo, in s tem zlorabil položaj? Zakaj pravi, da želijo nekateri zastrupiti dober odnos, ki ga ima s predsednikom vlade Robertom Golobom, za katerega sicer meni, da bo dokončal svoj mandat? In kaj od predsednice republike Nataše Pirc Musar pričakuje po novem?

Golob naj bi od Švarc Pipanove zahteval poročilo o odgovornih za nakup sporne stavbe

18. 01. 2024 10.36

Po naših neuradnih informacijah je premier Robert Golob od pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan in državnega sekretarja Igorja Šoltesa zahteval poročilo o odgovornosti vseh, ki so sodelovali pri pripravi pogodbe spornega nakupa stavbe na Litijski. Pričakuje ga še danes. Na ministrstvu za pravosodje opravljajo notranjo revizijo.

ZSSS za 7,5-odstotno zvišanje minimalne plače

15. 01. 2024 13.50

ZSSS med osrednje teme v 2024 uvršča zvišanje minimalne plače, ki naj bi bilo vsaj 7,5-odstotno, davčno reformo, ki bo v primeru razbremenitve plač bolj obremenila premoženje, nove dopolnitve zakona o delovnih razmerjih, med drugim z osnovami plačnega modela v zasebnem sektorju, pokojninsko reformo in ureditev področja zdravstvenega zavarovanja.

15 gospodarskih združenj opozorilo premierja: Ne pripravljajte davčne reforme brez nas

11. 01. 2024 06.00

"Položite vse karte na mizo, ne pripravljate davčne reforme brez nas, saj gre za življenja ljudi in poslovanje podjetij," in še vedno aktualno vprašanje za premierja Roberta Goloba: kaj je z razbremenitvijo plač? Na vse to je Golobovo vlado spomnilo 15 gospodarskih združenj, ki so sicer konec leta obljubljena enomesečna srečanja s premierjem Golobom dobili, a je ostalo pri besedah. Kdaj pridejo na vrsto dejanja? Po spomladanskem fiasku finančnega ministra Klemna Boštjančiča, ki je pred kamerami marca prvič razlagal o davčni reformi, ki se potem ni zgodila, jo je novembra ponovno napovedal premier Golob: da bomo ustvarili več in več imeli, je dejal. Namesto tega pa smo bili v zadnjem letu priča nekakšni davčni reformi iz ozadja, ko so v taki ali drugačni obliki prišli novi davki.

Gospodarstvo si želi pravično obdavčitev, usmerjeno v razvoj

10. 01. 2024 13.11

Gospodarstvo se ne želi izogniti plačevanju davkov, vendar pa želi pravičen in sorazmeren davčni sistem, ki bo podjetja ohranil konkurenčna, davčne prilive pa prednostno vlagal v razvoj, so se strinjali na današnjem posvetu Gospodarskega kroga v Ljubljani. Davčna reforma mora biti zato po njihovem mnenju premišljena in zagotoviti stabilnost.

Ali davčna reforma vendarle bo?

29. 12. 2023 19.00

Po tem, ko je premier napovedal, da se bo redno začel sestajati z gospodarstveniki, je v nastajanju še nov Strateški svet za davke, ki bo, kot kaže, zaživel s prihodnjim letom. Gospodarstveniki in podjetniki so namreč zadnje tedne na okopih. Pravijo, da je pred njimi, kar se tiče davkov, nič kaj ugodno poslovno leto, saj da jim je vlada naložila za 330 milijonov evrov novih obremenitev. Postajamo nekonkurenčni, davčno vse bolj obdavčeni in zato za tujce nepredvidljivi, opozarjajo podjetniki. Kaj jih čaka v prihodnjem letu in kaj jim odgovarja ekonomska stroka?

'Nihče ne mara davkov, ampak pogovarjajmo se o tem, zakaj smo katerega uvedli'

05. 12. 2023 06.00

Ogroženih je 50 tisoč delovnih mest, ki jih slovenskim podjetjem zagotavlja partnerica Nemčija, čakajo nas za 80 odstotkov višji računi za elektriko, zmanjšuje se prehranska varnost države. Na vse to in še več je vlado Roberta Goloba opozorilo 15 gospodarskih združenj, ki že vse leto opozarjajo tudi na tako imenovano davčno reformo iz ozadja, ko so v taki ali drugačni obliki prišli novi davki, zadnjega je vlada napovedala z davkom na dohodek pravnih oseb.

Golob za manj birokratizacije in davčno reformo, gospodarstveniki za razbremenitev plač

29. 11. 2023 16.15

Predsednik vlade Robert Golob si želi obuditi socialni dialog in kot prvi temi predlaga zmanjšanje birokratizacije ter davčno reformo. Do konca prvega četrtletja naj bi prišli do izhodišč, kako izpeljati davčno reformo, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva. Na srečanju je bilo slišati kar pet nekdanjih predsednikov vlad: Antona Ropa, Janeza Janšo in Alenko Bratušek. Po videopovezavi pa še Lojzeta Peterleta in Mira Cerarja.

Soočenje petih poslancev: o korupciji, inflaciji, novem evidentiranju, davkih

18. 11. 2023 07.00

Skoraj ni jeseni, ki ne bi bila politično zelo napeta. Tudi letošnja ni izjema. Minister za delo Luka Mesec ni zamrznil izvedbe novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, kljub ogorčenju v gospodarstvu in kritiki gospodarskega ministra iz vrst SD Matjaža Hana. Ob tem pa še burna razprava v DZ o korupciji, pa novi davki in obremenitev podjetnikov. Glede proračunskih dokumentov je zelo kritičen fiskalni svet, član strateškega sveta pri premierju, ekonomist Matej Lahovnik, je ostro komentiral še predlog interventnega zakona. Gre za davčno reformo iz ozadja?

Kje so obljubljene reforme?

10. 10. 2023 16.10

Letošnje leto naj bi bilo, vsaj tako je ob nastopu mandata obljubljala vlada, leto reform. In kje so reforme? So bile prevelike obljube ali pričakovanja javnosti? "Pripravljamo ukrepe, a konkretno o rešitvah ne moremo govoriti," je slišati iz nekaterih pristojnih ministrstev. Konkretna je časovnica le za pokojninsko reformo, sprejeta naj bi bila do konca prihodnjega leta.

Ajanovič Hovnikova: Ne vidim razloga za odstop

27. 09. 2023 06.00

"Če je največji državni problem pot ministrice v New York za šest tisoč evrov, potem živimo v srečni državi." Tako je predsednik vlade komentiral obisk ministrice Sanje Ajanovič Hovnik in njene štiričlanske ekipe na visokem forumu Združenih narodov na temo trajnostnega razvoja. In kaj v svoj zagovor glede nakupa drage karte in stroškov ekipe pravi ministrica?

Recesija: 'Ko Nemčija kihne, Slovenija dobi vročino'

26. 05. 2023 18.54

Krčenje nemškega gospodarstva drugo četrtletje zapored pomeni, da je gospodarsko najmočnejša država stare celine v recesiji. Od poslovanja z Nemčijo je močno odvisno tudi slovensko gospodarstvo, kjer pravijo, da jih rezultati Nemčije ne presenečajo. So pa zaskrbljeni, saj se posledice dogajanja v naši največji gospodarski partnerici pri nas običajno občutijo s šest- do devetmesečnim zamikom.

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?