Dars si obeta dokončati rekonstrukcijo Leskoškove ceste na severno ljubljansko obvoznico v polni priključek. Dela so sicer stekla konec septembra 2021 in v tej fazi ne vplivajo na promet na sami trasi severne obvoznice H3, so zagotovili predstavniki Darsa. "Rok za dokončanje vseh del je 14 mesecev od uvedbe izvajalca v delo, to je do konca novembra 2022," so povedali.
Na severni ljubljanski obvoznici H3 nameravajo obnoviti še preostali odsek Zadobrova–Šmartinska–Tomačevo. Predvidevajo, da bodo začeli letos poleti: "Promet bo med deli urejen po enem smernem vozišču, po dveh zoženih pasovih v vsako smer vožnje."
Na vidiku je adaptacija vozišča dolenjske avtoceste na odseku Ivančna Gorica–Bič. Na Darsu računajo, da bodo delavci stroje zagnali letos poleti. Tudi na tem odseku bo promet med deli potekal po polovici avtoceste, po dveh zoženih pasovih v vsako smer vožnje.
Gradbinci bodo zaorali tudi na hitri cesti Škofije–Srmin, predvidoma letos jeseni. Promet bo urejen po polovici hitre ceste, po enem pasu v vsako smer vožnje.
Če bo vse teklo po načrtu, bo izvajalec pričel z obnovo vozišča letos jeseni na hitri cesti Vogrsko–Šempeter–Vrtojba. Promet bo speljan enako kot v zgornjem primeru.
Na obzorju je sanacija viaduktov Podmežakla na odseku gorenjske avtoceste mimo Jesenic. Dars ocenjuje, da bi projekt lahko stekel letos jeseni, večina obnove pa bo opravljena v letu 2023: "Promet bo urejen po polovici avtoceste, po enem pasu v vsako smer vožnje, saj gre za območje ceste brez odstavnih pasov."
Na odseku gorenjske avtoceste Lipce–Lesce–Brezje se obeta preplastitev vozišča, in sicer smernega vozišča avtoceste proti Avstriji. Na Darsu računajo, da bodo gradbeniki k delu pristopili jeseni. "Promet bo med deli še vedno potekal po dveh, sicer zoženih pasovih v vsako smer vožnje, pri čemer bo en pas urejen po polovici avtoceste, ki bo v obnovi," so obvestili.
Letos jeseni je v načrtu pričetek rekonstrukcije vozišča in objektov ter nadgradnja predorov na odseku štajerske avtoceste Slovenske Konjice–Dramlje, ki bo trajala vsaj dve gradbeni sezoni. "Jeseni je predviden začetek pripravljalnih del, ki pa ne bodo bistveno vplivala na potek prometa. Glavna dela bodo opravljena v letih 2023 in 2024. Promet bo med glavnimi deli v predorih in na viaduktih v času poletnih mesecev urejen po polovici avtoceste, po enem pasu v vsako smer vožnje," so pojasnili predstavniki Darsa.
Dokončali bodo tudi obnovo vozišča na odseku pomurske avtoceste Sv. Jurij ob Ščavnici–Vučja vas. Dela so stekla v začetku maja, zaključena bodo predvidoma do začetka julija letos, so ocenili pri Darsu in dodali, da je promet speljan po polovici avtoceste, po enem pasu v vsako smer vožnje.
Preplastitev vozišča načrtujejo na odseku dolenjske avtoceste Kronovo–Dobruška vas letos jeseni. Promet bo urejen kot v prejšnjem primeru.
Letos jeseni je na vidiku še en projekt – obnova vozne površine na odseku primorske avtoceste Divača–Kozina. Tudi v tem primeru bo promet potekal po polovici avtoceste, po enem pasu v vsako smer vožnje.
Kje Dars napoveduje največ zastojev?
Dars ni napovedal večjih zastojev zaradi obnovitvenih del za letošnjo poletno sezono. Je pa ocenil, da bo drugače poleti v prihodnjih dveh letih na odseku Slovenske Konjice–Dramlje, saj je cestišče na tem delu brez odstavnih pasov. Sestavni del odseka sta tudi dvopasovna predora Golo rebro in Pletovarje ter viadukta Škedenj 1 in Škedenj 2. Skupaj sestavljajo deset objektov – na vsakem smernem vozišču avtoceste, torej proti Mariboru in proti Ljubljani, sta dva predora, dva viadukta in mostova. "Promet bo med glavnimi deli v predorih in na viaduktih urejen po polovici avtoceste, po enem pasu v vsako smer vožnje, saj drugačne zapore žal ni mogoče organizirati. Ta zapora bo predvidoma potekala v poletnih mesecih leta 2023 in 2024. V vmesnem času se bodo izvajala preostala dela na odseku, ko bo v več različnih fazah promet potekal skozi zapore brez zmanjšanja prometnih pasov in takrat ne pričakujemo daljših obdobij, ko bi zapore povzročale daljše zastoje," so pojasnili na Darsu.
'Vzeti si je treba čas za pripravo na pot, vozniki moramo biti aktivni pri načrtovanju'
Ne glede na zastoje je pomembno, da se vozniki vedno pozanimajo o stanju in razmerah na cestah in se pravočasno odpravijo na pot – po možnosti zelo zgodaj zjutraj ali pozno popoldne, svetujejo pri Darsu. Če ni nujno, naj preložijo vožnjo, še posebno če so izvedeli, da se je na njihovi načrtovani poti zgodila prometna nesreča in so nastali dolgi zastoji. "Tudi ko so posledice nesreče odstranjene, mineta praviloma vsaj dve uri, odvisno od zahtevnosti nesreče, da se promet popolnoma normalizira. Vsekakor pa se ne odpravljajmo na pot v prometni konici. Vzeti si je treba čas za pripravo. Vozniki moramo biti aktivni pri načrtovanju poti," so poudarili.
Ob tem so spomnili, da morajo biti kot vozniki strpni in dosledno upoštevati prometno signalizacijo, še posebej pri vožnji mimo delovišč oziroma zapor. Na slovenskih cestah je poleti tudi več tujcev kot običajno, ki ne poznajo vseh naših cest. "Zato se moramo kot domači vozniki oborožiti z večjo mero strpnosti. Predvsem tujci se na svoji običajno dolgi poti po Evropi soočajo z več motnjami v prometu in so nanje pripravljeni, saj so glede na njihove izkušnje pričakovane, medtem ko so nekateri domači vozniki nestrpni in agresivni," so izpostavili pri Darsu in spodbudili vse voznike, naj bodo ob morebitni nesreči ali zastoju zgled drugim in naj se pravilno razvrstijo.
Prometne informacije so na voljo v Prometno informacijskem centru na telefonski številki 1970, na kateri so dosegljivi Darsovi sodelavci za obveščanje o prometu, zastojih, obvozih in stanju vseh državnih cest – ne le avtocest in hitrih cest. O prometu informirajo tudi brezplačni avtomatski odzivnik 080 22 44, spletna stran promet.si, mobilna aplikacija Promet in več medijev.
Predvidljiva in kulturna vožnja je ključ, kako priti do cilja čim bolj hitro in varno
Ob zgoščenem prometu in še zlasti delovnih zaporah je treba dosledno upoštevati predpisano varnostno razdaljo ter voziti strpno. "Kot vozniki moramo čim bolj predvideti promet pred seboj in se tako izogniti nenadnemu zaviranju," so opozorili na Darsu.
Na počutje vpliva tudi poletna vročina, so spomnili na Darsu, zato je dobro imeti v vozilu dovolj tekočine (vode) in potovati v primerno ohlajenih vozilih. "Pravočasno je treba poskrbeti tudi za dovolj goriva, zdravila ... Vročina lahko še poslabša zdravstvene težave ali povzroči utrujenost, zato se za volan usedimo povsem spočiti in zdravi. Na daljši poti načrtujmo več postankov," so svetovali.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.