Na 15.000 že vloženih vlog, ki še vedno čakajo, da jih rešijo zaposleni na upravnih enotah, natančneje na oddelkih za tujce, se je z vojno v Ukrajini in prihodom beguncev v Slovenijo nakopičilo še novih 8400 vlog. Zaostanki, ki so jim priča na upravnih enotah, se tako samo še podaljšujejo, zato ne čudi, da so v času od prihoda in vložitve prve vloge za začasno zaščito pa do 3. aprila rešili komaj slabih pet odstotkov vlog, ki so jih vložili ukrajinski begunci. Do 3. aprila 2022 je bila namreč vložena 8401 prošnja za začasno zaščito. Izdanih je bilo 405 odločitev v postopkih za začasno zaščito. Vse prošnje so bile ugodene.
Da se na odločbe o rešeni vlogi čaka nenormalno dolgo, kar beguncem otežuje urejanje bivanja in preživljanja pri nas, mediji opozarjamo že dlje časa, a očitno se veliko v tej smeri še ne bo kmalu spremenilo. Zaenkrat očitno še najbolj pomagajo pogovori ministra za javno upravo Boštjana Koritnika z načelniki posameznih upravnih enot. "Vsak teden, tudi večkrat, se minister Koritnik sestane s prav vsemi načelnicami in načelniki, tudi konec tedna, v soboto in nedeljo, je bil minister na telefonski zvezi z več kot desetimi načelnicami in načelniki. Posledica teh prizadevanj je denimo tudi zadnja delovna sobota na upravnih enotah, ko so samo na Upravni enoti Logatec pod vodstvom načelnice Ljudmile Kunc pripravili 146 odločb za začasno zaščito, ki bodo v kratkem tudi vročene. Približno toliko jih načrtujejo tudi za prihodnji konec tedna, ker med tednom zaradi množice drugih postopkov in naročenih strank tega dela ni mogoče opraviti," na naša vprašanja, zakaj se vse te vloge kljub nujnosti rešujejo tako počasi, odgovarjajo na ministrstvu za javno upravo.
Na notranjem ministrstvu prav tako nimajo konkretnega odgovora na naše vprašanje, zakaj se tako počasi rešujejo vloge. Del krivde pripisujejo postavitvi sistema za reševanje vlog, ki še nikoli ni bil uporabljen in ga je bilo v praksi treba postaviti na novo, vključno s postopki in informacijskimi bazami. "Sistem vzpostavljamo postopoma, kar vpliva tudi na trenutno trajanje postopkov. Pričakujemo, da bodo postopki v prihodnje potekali bistveno hitreje," odgovarjajo na notranjem ministrstvu, medtem ko minister Koritnik meni, da bi lahko zaostanke na upravnih enotah zmanjšali oziroma odpravili v roku šestih mesecev, a s predpostavko, da ne bo prišlo do nenapovedanih bolniških odsotnosti in odpovedi delovnega razmerja.
Ker smo dobili informacije, da naj bi določene vloge na policijskih postajah namenoma zadrževali, smo za komentar prosili tudi pristojno ministrstvo, kjer so te očitke ostro zavrnili. "Če je vloga vložena pri policiji, jo policija brez odlašanja posreduje upravni enoti, na območju katere je prosilec za začasno zaščito nastanjen."
Prijava na zavod za zaposlovanje šele s priznano začasno zaščito
Na Zavod RS za zaposlovanje so se začeli prijavljati prvi ukrajinski begunci s priznano začasno zaščito. Razseljene osebe iz Ukrajine namreč za prijavo v evidenco brezposelnih v Sloveniji potrebujejo status osebe z začasno zaščito, ki glede na nedavno aktivirani vladni zakon o uvedbi začasne zaščite traja eno leto in se lahko podaljša na največ dvakrat po šest mesecev. Ko jim je priznan ta status, dobijo tudi pravico do prostega dostopa na trg dela, kar pomeni, da se lahko prijavijo na zavodu za zaposlovanje. Prve prijave v evidenco so se tako začele šele v zadnjih dneh, trenutno jih je manj kot pet.
Begunci morajo za začasno zaščito zaprositi v največ treh dneh po prihodu v Slovenijo, medtem ko ima upravna enota kar mesec dni časa, da popolno vlogo reši. To je res velik terminski razkorak, a na notranjem ministrstvu vztrajajo, da je primerjava med obema rokoma neprimerna, saj je namen roka za vložitev prošnje povsem drugačen od namena roka za izdajo odločitve.
Očitno bo reševanje vlog še naprej dolgotrajno, zato smo pristojne vprašali še, kako naj si v tem času pomagajo begunci, ki čakajo na svojo rešeno vlogo. Namreč, dokler nimajo rešene vloge ne morejo prejemati žepnine, prejeti sredstev za nastanitev itd. V Uradu vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov na vprašanje, ali naj bodo do rešene vloge breme tistih, ki jim nudijo zatočišče in humanitarnih organizacij, odgovarjajo: "V kolikor osebe nimajo sredstev in nastanitve, imajo možnost nastanitve v nastanitvenih centrih, kjer jim je zagotovljena oskrba."
V spodnjem članku si lahko preberete več o tem, kakšno pomoč lahko pričakujejo begunci, ki se na varno zatečejo v Slovenijo.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.