Kot je novinarjem oddaj SVET in 24UR povedal solastnik enega izmed zemljišč, Brane Grad, je lastnikom "prekipelo, ker so videli, da je tam njihova (občinska) varnostna služba". Nadaljeval je, da občina z gradnjo nadaljuje, kljub temu da nima gradbenega dovoljenja, ter omenil nedavno odločitev Upravnega sodišča.
Lastnik drugega zemljišča Kosmač Marko pa je dogajanje med sporom podrobneje opisal. Dejal je, da je skupina lastnikov tokrat najela svojo varnostno službo. Njihova varnostna služba se je nato sprla z varnostno službo MOL-a, saj da varnostniki lastnikov niso dovolili gibanja po zemljiščih zbranih lastnikov.
"Stojimo na svoji zemlji, posestvo niti še ni v postopku razlastitve, kljub temu pa znova gradijo na moji parceli," je bil ogorčen Kosmač. Gradbeni delavci so zakoličili območje, lastniki so količke s trakom začeli odstranjevati. Kosmač pravi, da je prišlo do prerivanja med njimi in varnostniki, ki jih je najela občina. "Bilo je napeto. Gre za nespoštovanje," je dodal ter zaključil, da je zadevo že pet let nazaj podal na sodišče, a da je 'še vedno na začetku'.
Nato je prišla Policija. Kot so sporočili s PU Ljubljana, so na območje gradnje kanalizacijskega kanala C0 na pobudo varnostne službe napotili več policistov, ki so v zapisnik vnesli identitete prisotnih oseb, osumljenih kršitev po Zakonu o zasebnem varovanju. "Drugih ukrepov policisti niso izvajali, niti zaznali drugih kaznivih ravnanj ali kršitev," so dodali. Koliko policistov so napotili na območje in koliko občanov je bilo vpletenih, niso sporočili.
A če naj bi se današnje srečanje med Policijo in lastniki končalo mirno, je bilo delo policistov na območju v preteklosti že deležno kritik – v sredini decembra so namreč možje v modrem poskušali enega izmed članov nasprotujoče skupine lastnikov pridržati, pri tem pa zaradi njegovega upiranja uporabili silo. Notranje ministrstvo je v nadzoru ugotovilo, da so policisti ravnali nestrokovno, ostro se je odzvala tudi civilna družba.
Gradnja je bila od aprila 2020 zaradi onemogočanja dostopa do gradbišča, pa tudi fizičnega oviranja izvajalcev s strani lastnikov, večkrat prekinjena, nato pa tudi zaustavljena. Lastniki gradnji nasprotujejo, ker so prepričani, da bo vplivala na kakovost pitne vode in da gre za nevaren občinski projekt.
Nasproti občini tudi okoljevarstvena organizacija AGG
Mestna občina Ljubljana sicer kljub negodovanju lastnikov zatrjuje, da bo gradnja kanalizacijskega kanala C0 končana še letos. A nasproti gradnji poleg nezadovoljnih lastnikov stoji tudi ponovni postopek sodišča glede statusa društva Alpe Adria Green (AAG). Arso namreč sprva v tej zadevi AGG ni priznal statusa stranskega udeleženca, Upravno sodišče je nato kasneje odločilo, da je AGG lahko stranka v prestopu za pridobitev okoljevarstvenega soglasja za del kanala C0 med Črnučami in Brodom. V AAG menijo, da Občina Ljubljana kot investitor za ta del kanala C0, kjer dela še niso končana, nima okoljevarstvenega dovoljenja. Zadeva je v ponovnem postopku.
Ljubljanski župan Zoran Janković pa je kljub temu zatrdil, da je vnovično odločanje o okoljevarstvenem soglasju za pravnomočno gradbeno dovoljenje "praktično neizvedljivo", saj da že imajo soglasje Arsa, na podlagi katerega so tudi dobili gradbeno dovoljenje.
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.