Množica razburjenih kmetov je znova protestirala proti gradnji kanala C0, saj se bojijo morebitne katastrofe, ki bi onesnažila pitno vodo. Protesta se udeležuje približno 50 kmetov, ki so se pripeljali s traktorji. Ljubljanski župan Zoran Janković je že večkrat poudaril, da imajo za gradnjo kanalizacijskega kanala C0 vsa pravnomočna gradbena dovoljenja.
Prav tako je opozoril, da tudi protesti ne bodo ustavili projekta. Ovrgel pa je tudi trditve o nasilju nad domačini, ki ne morejo do svoje zemlje. A kmetje vztrajajo. Tako kot prejšnji teden, ko so s traktorji poskusili podreti ograjo, so se tudi ta teden v večjem številu zbrali in izrazili nestrinjanje z gradnjo kanala.
V zadnjih mesecih se je gradnja na najbolj občutljivem območju, dolgem 2,1 kilometra, med čistilno napravo Brod in Ježico zaradi napetosti na terenu večkrat ustavila. Posredovala je policija, občina Ljubljana je najela tudi varnostnike. V oddaji Preverjeno so že iskali odgovore na vprašanje, kako bodo odgovorni poskrbeli, da se bodo morebitne okvare in puščanje fekalnih voda čim hitreje odkrili in sanirali.
Gradnja kanala C0 je del enega največjih projektov v Ljubljani v zadnjih desetletjih in tudi največjega okoljskega projekta v državi. Toliko kanalizacije naenkrat so nazadnje zgradili Rimljani, so se leta 2017, ko je država prejela zajeten kup evropskih sredstev, pohvalili odgovorni.
Projekt je težak 135 milijonov evrov. 69 milijonov evrov je iz evropskega proračuna, država jih je dala 12 milijonov, ostalo – 55 milijonov – pa občine. Poleg Ljubljane sta v projekt vključeni še občini Medvode in Vodice.
Gradijo več kot 130 kilometrov novih kanalizacijskih cevi. S tem se bo dodatnih 22.000 prebivalcev, ki so do sedaj svoje fekalije zbirali v greznicah, na novo priključilo na kanalizacijo. V projektu bodo nadgradili tudi centralno čistilno napravo v ljubljanskem Zalogu.
Ljubljana je zaradi sestave tal in bogatih zalog podtalnice ena redkih evropskih prestolnic, kjer približno sto tisoč gospodinjstev vodo za kuhanje, pranje in umivanje črpa naravnost iz narave. To pomeni, da pitno vodo brez prečiščevanja ali brez kemičnih postopkov čiščenja pošiljamo v domove. Vodarna Kleče je najstarejša in največja vodarna v Ljubljani. Obratuje vse od leta 1890. Je srce vodovodnega omrežja in zagotavlja pitno vodo več kot polovici prebivalcev Ljubljane z okolico.
KOMENTARJI (683)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.