Epidemiološka slika v Sloveniji se ne izboljšuje, tudi zato se pojavlja vse več vprašanj, kako bo organizirano izobraževanje v prihodnjem šolskem letu. Že včeraj je šolska ministrica Simona Kustec pojasnila, da pouk jeseni bo, v kakšni obliki, pa je odvisno od epidemiološke slike konec avgusta.
Se pa na šolskem ministrstvu pospešeno pripravljajo na novo šolsko leto, za katero imajo pripravljene štiri modele. Po poročanju oddaje Svet na Kanalu A, sta prvi in četrti model zelo skrajna in zaradi epidemiološke situacije, ki jo trenutno imamo, tudi zelo malo verjetna.
Po prvem modelu bi se vsi učenci in dijaki prvega septembra namreč vrnili v šolske klopi, po četrtem modelu pa se v šolske učilnice ne bi vrnil nihče in bi se vsi šolali na daljavo. O vsem bo sicer odločala epidemiološka slika, a zaenkrat se zdi, da sta drugi ali tretji model najbolj verjetna.
Po drugem scenariju naj bi se učenci od prvega do petega razreda osnovne šole vrnili v učilnice, pouk pa bi potekal le v eni učilnici. Učenci od šestega do devetega razreda osnovne šole pa bi se šolali na daljavo. Drugi scenarij za srednje šole pa je že razburil, saj predvideva, da bi polovica dijakov, denimo prvega in drugega letnika, obiskovala pouk v razredu dva tedna, dijaki tretjega in četrtega letnika pa bi se šolali doma. Po dveh tednih bi se skupini zamenjali.
Da bi pouk za srednješolce delno ali v celoti potekal na daljavo, se ne strinjajo tudi strokovni delavci Prve gimnazije Maribor, ki so pripravili peticijo Srednješolce nazaj v šolo. Kot poudarjajo, je bila taka oblika v času epidemije ustrezna rešitev, vendar pa šolanje na daljavo po njihovem mnenju ne sme postati dolgoročna rešitev. Z mnenjem, da je treba "v epidemiološki situaciji, ki bi v naslednjem šolskem letu omogočila odprtost javnega življenja in pouk v osnovnih šolah, nujno poiskati rešitve za izvedbo celotnega pouka v šolah tudi za vse srednješolce," se strinja tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ), ki se pridružuje kot podpisnik peticije, k temu pa vabi tudi vse svoje članice in člane. SVIZ se namreč strinja, da pouk, ki bi za srednješolce jeseni potekal delno ali v celoti na daljavo, ni sprejemljiv. Na Svizu so celo prepričani, da pristojno ministrstvo od njih pričakuje, da bodo zgolj izvajali, kar jim nalaga in jim bo v prihodnje še naložilo.
Obstaja pa tudi tretji scenarij, po katerem bi se pouk v osnovnih šolah izvajal tako, kot se je maja, ko se je v šole vrnila prva triada, ostali pa so se šolali na daljavo. Srednješolci bi obiskovali le praktični pouk, strokovni in splošni predmeti pa bi potekali na daljavo.
Odločitev, po katerem modelu se bo začelo šolsko leto jeseni, bo sprejeta v drugi polovici avgusta. So se pa že pojavile skrbi ravnateljev, kako bodo spoštovali zaukazane ukrepe NIJZ. Roman Brunšek, ravnatelj OŠ Škofljica, je pojasnil, da omejitev, kot so bile v zadnjem obdobju na šolah, s prvim septembrom ne bodo mogli sprejeti. "Resnici na ljubo pa, varnostna razdalja ne more biti ves čas vzdrževana," je pojasnil. A ni le vzdrževanje varnostne razdalje težava. Tu so še vprašanja organizacije prostorov, urnikov, prevozov, malice in nenazadnje pomanjkanje kadrov, zato pričakujejo jasne odgovore v prihodnjem mesecu, in ne šele konec avgusta.
Je pa šolska ministrica včeraj nagovorila vse starše, ki gredo na dopust z otroki, naj to naredijo varno, naj presodijo, kam bodo šli, da se bo lahko jeseni izobraževanje za vse skupaj začelo varno.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.