Slovenija

Kadrovske štipendije so najvišje, a pogosto ostanejo nepodeljene

Ljubljana, 29. 07. 2012 13.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Dijaki in študenti v Sloveniji imajo na voljo različne štipendije. Veliko občin štipendira nadarjene ali socialno šibkejše, medtem ko so kadrovske štipendije običajno najvišje, a jih veliko ostane nepodeljenih.

Dijakom in študentom v Sloveniji so na voljo različne vrste štipendij. Tako se denimo lahko prijavijo na razpise za državne, kadrovske ali občinske štipendije, vendar pa so upravičeni le do ene. Slovenske občine razpisujejo različne štipendije, pri postavljanju pogojev pa so avtonomne. Kot navajajo v Javnem skladu RS za razvoj kadrov in štipendije, med drugim obstajajo štipendije za tiste najbolj nadarjene ali štipendije, namenjene dijakom in študentom iz socialno šibkejšega okolja. Meril pa je lahko tudi več.

Letos denimo štipendije za nadarjene razpisujeta mestni občini Ljubljana in Maribor. Iz slednje so sporočili, da si s tovrstnim štipendiranjem prizadevajo pospeševati izobraževalno dejavnost, namenjeno pa je spodbujanju izobraževanja perspektivnih kadrov, ki so nosilci razvoja mestne občine. Namen štipendiranja dijakov srednjega poklicnega izobraževanja pa je predvsem spodbujanje mladih za tovrstno izobraževanje, prednostno za deficitarne poklice, še navajajo.

Nekatere občine podeljujejo štipendije nadarjenim dijakom in študentom.
Nekatere občine podeljujejo štipendije nadarjenim dijakom in študentom. FOTO: iStockphoto

Kadrovske štipendije so najvišje, a ostajajo nepodeljene

Iz Mestne občine Kranj pa so sporočili, da razpisujejo zgolj štipendije in denarne pomoči za študij v tujini. Povezovanje človeških virov in zaposlovalne sfere pa je namen predvsem druge vrste štipendij, in sicer kadrovske. Kot pravijo na Javnem skladu RS za razvoj kadrov in štipendije, so te štipendije v povprečju najvišje, a jih kljub temu vsako leto veliko ostane nepodeljenih.

Posredne kadrovske štipendije za dijake in študente podeljujejo regionalne razvojne agencije v okviru regijskih štipendijskih shem. Vsaka statistična regija Slovenije ima svojo regionalno razvojno agencijo.

Zdenka Žakelj iz razvojne agencije Notranjsko-Kraške regije je pojasnila, da takšne štipendije razpisujejo delodajalci, ki posredno prek agencij tudi odločajo o končnem izboru štipendistov. V primeru posrednih kadrovskih štipendij imajo namreč delodajalci po njenih navedbah določene ugodnosti, saj se 50 odstotkov štipendije financira iz sredstev Evropskega socialnega sklada, prav tako pa delodajalcem ni treba voditi dokumentacije in poročati, ker to namesto njih naredijo agencije. Delodajalci te štipendije razpisujejo na podlagi svojih potreb oziroma poslovnih ciljev, prednost pa imajo poklici, ki so v regiji deficitarni, je dejala Žakljeva.

Po navedbah sklada običajno večina kadrovskih štipendij poleg uspešnega nadaljevanja oziroma zaključka izobraževanja vključuje tudi obveznost zaposlitve pri štipenditorju po končanem izobraževanju. Največkrat se mora kadrovski štipendist pri štipenditorju zaposliti za najmanj toliko časa, kolikor je prejemal kadrovsko štipendijo, navajajo.

S tega vidika prejemanje štipendije pomeni neko zajamčeno zaposlitev, vsaj začasno, ocenjuje Žakljeva. Sicer pa se po navedbah sklada lahko delodajalec s štipendistom dogovori tudi za druge obveznosti, kot so obvezna počitniška praksa ali diplomska naloga, vezana na podjetje.

V Sloveniji imajo dijaki in študenti na razpolago različne štipendije.
V Sloveniji imajo dijaki in študenti na razpolago različne štipendije. FOTO: Thinkstock

50 odstotkov delodajalec, 50 odstotkov pa javna sredstva

Dušan Mikuž iz Javnega sklada RS za razvoj kadrov in štipendije je dejal, da 50 odstotkov za štipendije v okviru shem zagotovi delodajalec, ta del pa lahko deloma ali v celoti prispeva tudi občina. Preostalo polovico zagotovijo prek javnih sredstev, od tega jih je 85 odstotkov sredstev EU iz Evropskega socialnega sklada, 15 odstotkov pa slovenske udeležbe. Ta del regionalne razvojne agencije pridobijo s prijavo na razpis za sofinanciranje enotnih regijskih štipendijskih shem, je povedal.

Matija Ukmar iz razvojne agencije Ljubljanske urbane regije je pojasnil, da kandidati lahko kandidirajo za katero koli razpoložljivo štipendijo. Ker pa se izključujejo, se morajo kandidati v primeru pridobitve več štipendij odločiti, katero želijo prejemati.

Razpis za posredne kadrovske štipendije regionalne razvojne agencije objavijo na podlagi oddanih potreb delodajalcev, predvidoma v prvi polovici septembra. Objava razpisov občinskih štipendij je v pristojnosti občin, zato so nekatere razpise že objavile. Za državno štipendijo pa lahko dijak ali študent, ki mora biti starejši od 18 let, zaprosi kadar koli, tudi med šolskim oziroma študijskim letom. Če je do nje upravičen, se mu začne izplačevati naslednji mesec po oddaji vloge, so pojasnili na skladu.

Dijaki in študenti lahko dobijo tudi enkratno nagrado

Poleg državnih, občinskih in kadrovskih štipendij obstajajo še Zoisove štipendije, štipendije za izobraževanje v tujini, štipendije za izobraževanje tujih državljanov v Sloveniji ter štipendije za študij zamejcev in Slovencev po svetu v Sloveniji.

Po navedbah javnega sklada dijaki in študenti, ki z izjemnimi šolskimi ali študijskimi uspehi prispevajo k trajnostnemu razvoju družbe, lahko dobijo tudi enkratno nagrado v višini od 500 do 5000 evrov.

Slovenija ob tem vsako leto objavlja tudi štipendije za izobraževanje, kjer gre povečini za kadrovske štipendije vlade, ki štipendije razpisuje za potrebe kadrovanja za posamezni državni organ, še pojasnjujejo na skladu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
29. 07. 2012 23.31
+4
Pravljice, veze, veze,veze..............!
User441239
29. 07. 2012 18.42
+2
Predvidevam,da tisti,ki mi je dal minus ve kaj več o občinskih štipendijah za socialno šibke!!??? kakršnakoli info.bo več,kot dobrodošla!! sem prepričan!!
Jožajoža
29. 07. 2012 17.11
+11
državne štipendije so dostopne samo otrokom državnih uslužbencev in političnih veljakov. podeljene so pa v tajnosti. delijo se po merilu kdo si in ne kaj veljaš.
Jožajoža
29. 07. 2012 18.25
+4
User921812
30. 07. 2012 14.56
+0
Kakšne neumnosti govoriš, če očitno nimaš pojma. Morda jo res dobijo tudi otroci "pomembnih Slovencev", ampak jo dobimo tudi tisti, ki nimamo dovolj denarja. In res je, na državno štipendijo ocene ne vplivajo. Zato je Zoisova štipendija, ki jo lahko dobiš samo z dobrim povprečjem. Državna štipendija je namenjena POMOČI dijakom in študentom in ne kot nagrada za dober uspeh.
User640983
30. 07. 2012 15.06
+1
User921812
30. 07. 2012 15.14
+1
Zoisove štipendije ne bom zagovarjala, ker mam iz drugih razlogov "odpor" proti njej. Namenjena je nadarjenim, dajo pa jo odličnjakom. Med nadarjenostjo oz. visoko inteligenco ni ravno velike povezave z odličnimi ocenami. Sploh pa Zoisove ne moreš imeti tako dolgo. Mislim, da je omejitev malo čez 25 let (ne me držat za besedo). Poleg tega pa težko "dobro" živiš samo od štipendije. Zoisovo izgubiš čim imaš nek drugi dohodek, tako da ne verjamem, da bi nekdo po študiju še to poskušal vleči namesto službe.
User441239
29. 07. 2012 16.17
+14
Prvič slišim za občinsko štipendiranje socialno šibkih dijakov!!!
User921812
30. 07. 2012 13.05
+1
Ne vem česa glede tega ne razumeš. Daš prošnjo, pregledajo vse skupne dohodke za dve leti, delijo s številom članov gospodinjstva. Če je rezultat pod določeno mejo, dobiš štipendijo. Sicer je meja smešno nizka in večina, ki imamo to štipendijo ne smemo delat preko študentskega servisa, ker v tem primeru bi štipendijo izgubili. Pred približno pol leta pa so dopolnili zakon in po novem jo je treba vračati v primeru, da letnika ne narediš. Včasih so jo samo zamrznili dokler nisi napredoval v višji letnik. Po novem jo je treba v celoti vrniti, kar ne vem kako je izvedljivo. Jaz osebno sem s štipendijo živela in pojma nimam kje bi čez noč dobila nazaj vse s čimer sem se eno leto preživljala
User441239
30. 07. 2012 21.49
+1
Sprašujem zato,ker so štipendije dijakom ukinili. Mislil sem,da vsem!! Z marsikaterim staršem sem se pogovarjal in ne vedo,kako bodo šolali svoje otroke,informacije,ki bi jo pristojni dali sami od sebe, pa ne dobijo!! Niti na centrih za soc.delo,niti na zavodih za zaposlovanje. Marsikdo ne ve kam naj se obrne in kako naj reagira,zato mi take info.pridejo prav!! Hvala!!
User921812
30. 07. 2012 23.54
Mogoče so jo res vsem ukinili. Jaz sem študentka. Sicer sem državno štipendijo imela že od konca srednje šole, ampak kako je pa sedaj pa ne vem. :/ Sem pa tudi jaz brala, da so v tem šolskem letu kar nekaj dijakov izpisali iz šol, ker si niso mogli privoščiti plačevanja dijaških domov. Žalostno je to, da za napake slovenskih politikov plačujejo nič krivi državljani, mladoletni dijaki.
User441239
29. 07. 2012 16.16
+27
Ko pa mladi iščejo informacije na pristojnih uradih in pri ljudeh,ki za taka svetovanja dobivajo visoke plače,pa o tem najmanjšega pojma nimajo!!!
brunette18
29. 07. 2012 17.07
+16
ne ker tisti na pristojnih uradih tam sedijo sam da vloge sprejemajo pa nič drugega (to so dejanske besede uslužbenke v javni upravi ko sem jo vprašala za nasvet pri neki stvari)