"Hrvaški smo pokazali, da ne bomo več pridni, kot smo bili nekoč," je dejal Sebastjan Jeretič. Po njegovem mnenju je potrebno incident zdaj unovčiti na evropskem parketu, tukaj pa v igro vstopata predvsem predsednik Borut Pahor in zunanji minister Miro Cerar.
Naslednji korak mora zdaj storiti slovenska diplomacija
Danes se začenja vrh EU in premier Marjan Šarec ima dobro priložnost, da znova predstavi slovensko videnje glede arbitraže, čeprav bo v ospredju druga tema, pa je povedal Boštjan Udovič. V petek bo prav tako potekalo srečanje s Kitajsko v Dubrovniku, kjer se za slovenske politike znova pojavljajo številne možnosti.
Hrvaški medijski molk je bil po besedah Jeretiča načrtovan, pričakovali so namreč, da bo zgodba hitro potihnila. Vendar je vlada dvignila stavo s tem, ko je poklicala na konzultacije hrvaškega veleposlanika pri nas in slovensko veleposlanico v Zagrebu. Premier je sklical tudi sejo sveta za nacionalno varnost, s tem pa je dogodku dal takšno razsežnost, da se mediji enostavno niso mogli izogniti poročanju.
Udovič je pri tem pohvalil slovensko diplomacijo in vlado, da tokrat zadevo rešujejo, tako kot bi morali v teoriji. A zdaj je čas za nadaljnje korake, pravi Udovič. Sem spada seznanjenje mednarodne javnosti, tuji diplomati so zagotovo že poročali o dogodku v prestolnici. "Neprestano moramo razlagati, kaj se je zgodilo, kako je sosednja država že od vsega začetka stala s figo v žepu in da je samo iskala primeren trenutek, da se umakne iz arbitraže, čeprav vemo, da je sodba dokončna," je dejal.
Jeretič je ob tem dodal, da se v regiji ugotavlja, da je Slovenija dobila neki novi profil politikov, ki ne bodo ravnali tako mehko kot v času Pahorjeve vlade, ko smo privolili v vstop Hrvaške v EU, namesto da bi izsiljevali, kot to države počnejo. "Dejstvo je, da se prisluškuje, lobira, obstaja samo eno pravilo: pri tem te ne smejo dobiti. Na Balkanu je precej držav, ki bodo vesele, da se je Hrvaško postavilo v tak položaj, ker je ta sicer precej izsiljevalska do sosednjih držav," je povedal Juretič.
Oba sogovornika sta še poudarila, da je v tem času zaželena enotnost politike, kar pa, glede na to, da smo v predvolilnem času, ni pričakovano. Konflikt se ne sme še dodatno zaostrovati, saj je zdaj čas, da naša diplomatska mreža naredi svoje, sta dejala.
PREBERITE TUDI:
Hrvaška vlada in SOA očitke zavračata.
Hrvaška vlada je prek posrednika poskušala pritiskati na POP TV
Spomnimo. Že večer pred objavo imena in fotografije Davorja Franića, hrvaškega vodje akcije prisluškovanja v aferi "arbitražni prisluhi", smo v uredništvu dobili prvi klic, v katerem so nas "prosili" in nam "predlagali", naj zgodbe ne objavimo. Lobist, ki je z nami vzpostavil stik, se niti ni zavedal razsežnosti, prav tako ni poznal glavnega naročnika poskusa pritiska na slovenski neodvisni medij. Namero, da zgodbo objavimo, je vedel izjemno majhen krog ljudi, zgolj dva novinarja na POP TV, in Hrvaška je to lahko izvedela le s prikritimi obveščevalnimi metodami.
V ponedeljek smo nato z zvočnimi posnetki razkrili, da je hrvaška vlada angažirala Ivana Tolja, da bi pri enem od direktorjev, ki je v preteklosti sodeloval z našo hišo, dosegel, da ne objavimo, da je hrvaška obveščevalna služba prisluškovala Jerneju Sekolcu in Simoni Drenik.
Tolj, član uprave in predstavnik lastnika več pomembnih hrvaških medijev, je klical iz Hrvaške v tujino. Poskušal je dobiti enega glavnih direktorjev globalne multinacionalke, ki deluje tudi na Balkanu. Slovenijo ta direktor dobro pozna, še bolj pa Hrvaško, in v obeh državah je sodeloval s politiki na visokih položajih. Ko je Hrvat, ki ima tesne stike tako s premierjem Andrejem Plenkovićem kot predsednico Kolindo Grabar Kitarović, končno dobil sogovornika, mu je hitro razkril: "Imam ponudbo naše vlade, hrvaške vlade. Imate še vpliv na POP TV?" Direktor zaradi slabše angleščine na hrvaški strani dlje časa ni razumel, kaj ta želi. Hrvat mu je pojasnil, da POP TV pripravlja zgodbo o hrvaški obveščevalni službi, o Piranu, arbitraži in Davorju Franiću. "Zato so me prosili, naj vas pokličem, če lahko pomagate ... Če lahko pomagate, bi bilo to lahko zelo koristno, veste."
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.