Po našem razkritju o pritiskih hrvaških predstavnikov na poročanje POP TV o delovanju hrvaške obveščevalne službe (SOA) so iz kabineta predsednika vlade Marjana Šarca izrazili zaskrbljenost glede dogajanja. "Vsakršni pritiski na medije so nedopustni in v nasprotju s temeljnimi načeli demokracije. Če so taki pritiski dirigirani celo s strani tuje vlade, pa to kaže na velik demokratični deficit in odmik od temeljnih evropskih vrednot, tudi od vladavine prava. Gre za obsojanja vredno ravnanje brez primere," so še sporočili iz njegovega kabineta.
Predsednik vlade je zato ob 16. uri sklical Svet za nacionalno varnost.
'Hrvaška naj se vzdrži dejanj, ki so v nasprotju z vrednotami EU'
"Svet za nacionalno varnost se je seznanil s poročilom v zvezi s prisluhi v arbitražni aferi ter obsodil kakršnekoli poskuse vplivanja na svobodo delovanja slovenskih medijev," so sporočili po seji. Izrazili so pričakovanje, da se Hrvaška v prihodnje "vzdrži dejanj, ki so v nasprotju z vrednotami EU, vladavine prava ter varstva človekovih pravic in svoboščin".
Vlada naj bi po neuradnih informacijah ne glede na nova dejstva nadaljevala z vsemi aktivnostmi, povezanimi z implementacijo odločbe arbitražnega sodišča.
Zasedanja se je poleg Šarca in ministra za zunanje zadeve Mira Cerarja udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor, direktor Sove Rajko Kozmelj, obrambni minister Karl Erjavec, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, finančni minister Andrej Bertoncelj, ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, pravosodna ministrica Andreja Katič in predsednik državnega zbora Dejan Židan. Na seji je bil tudi Šarcev državni sekretar za nacionalno varnost Damir Črnčec in predstavnik največje opozicijske stranke SDS Franc Breznik.
Po seji udeleženci sestanka niso dajali izjav, z izjemo poslanca SDS Breznika, ki pa o vsebini sklepov ni želel govoriti. Je pa zatrdil, da niso prejeli bistveno več informacij, kot so jih imeli mediji pred današnjim zasedanjem sveta za nacionalno varnost.
"Zdi se mi, da gre informacija bolj v dnevnopolitične namene, kot pa da bi bila nacionalno-varnostna informacija," je dejal Breznik. Zato je predlagal, da predstavniki Sove v tihi sobi objavijo te prisluhe oziroma dokažejo predvsem vpliv hrvaške vlade na Ivana Tolja, ki naj bi v njenem imenu poskušal vplivati na slovensko medijsko hišo, ter ugotovijo, ali informacija drži ali ne.
"A tega dokaza nismo dobili," je povedal Breznik in pojasnil, da predsednik vlade tega ni dopustil oziroma tega sklepa niso podprli. Tako je Breznik prepričan, da gre za minorne informacije, ki "bolj služijo predsedniku vlade v njegovih dnevnopolitičnih debatah" kot pa za resno nacionalno-varnostno vprašanje. Ni pa želel Breznik odgovoriti, ali je direktor Sove informacije, o katerih je POP TV poročal, besedno potrdil.
Predsednik SDS Janez Janša, ki je po navedbah stranke na poti v tujino, pa je na Twitterju navedel: "Žalostno. Po sedmih mesecih sklicana prva seja Sveta za nacionalno varnost. V razkroju zdravstvo, Slovenska vojska že četrtič zaporedoma ocenjena negativno, ilegalnih prestopov meje trikrat več kot lani – edina točka dnevnega reda pa pritisk na koalicijskega partnerja LMŠ POP TV."
Zadevo preiskuje tudi slovenska policija
Po naših informacijah prisluhe, ki so bili uperjeni proti POP TV in novinarjem, resno obravnava tudi slovenska policija. Policija je med drugim že zaslišala dva novinarja naše hiše. Po naših informacijah policija preiskuje suma dveh kaznivih dejanj, in sicer prisluškovanja novinarjem in korupcije.
51-letnega hrvaškega državljana Ivana Tolja naj bi po naših neuradnih informacijah sumili kaznivih dejanj, povezanih s korupcijo.
"Potrdimo vam lahko le, da vodimo predkazenski postopek zaradi uradno pregonljivega kaznivega dejanja," nam je potrdil Drago Menegalija, predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete. Na vprašanja, ki se nanašajo na konkretne fizične osebe, pa nam zaradi varstva osebnih podatkov ne morejo odgovarjati.
Cerar na pogovor poklical hrvaškega veleposlanika in slovensko veleposlanico v Zagrebu
Tudi zunanji minister Cerar je danes poudaril, da je poskus vplivanja hrvaškega državljana Ivana Tolja na poročanje slovenske televizije po navodilih tuje vlade "nadvse zaskrbljujoče". "Tako moje kot stališče zunanjega ministrstva je popolnoma jasno – vmešavanje tujih držav in pritiski na uredniško politiko slovenskih medijev so v Sloveniji, Evropi in povsod, kjer si želimo demokratičnega sobivanja, povsem nedopustni." Kot pravi, je Slovenija zrasla ob spoštovanju svobode medijev in govora, zato ne sme in ne bo popustila pri obrambi neodvisnih medijev in svobode govora.
Zunanje ministrstvo je na pogovor poklicalo veleposlanika Hrvaške Borisa Grigića. Na konzultacije v Ljubljano so poklicali tudi slovensko veleposlanico na Hrvaškem Smiljano Knez.
S premierjem Šarcem v zvezi s tem usklajujeta aktivnosti, je zagotovil.
Za Slovenijo je arbitražna sodba mednarodno pravno dejstvo, je ponovil Cerar. Neodvisni tuji mednarodni pravniki so kot arbitri določili mejo na kopnem in na morju. Ta odločitev je mednarodno pravno zavezujoča za obe državi, zato jo morata obe državi spoštovati in izvršiti, kar je Slovenija že storila.
"Kot nekdanji predsednik vlade RS lahko povem, da sedanja razkritja zame niso povsem nova. O nedopustnih aktivnostih sosednje države je že kmalu po dogodkih iz julija 2015 obstajala vrsta indicev in ugotovitev. Vendar nas je pri odzivih vodil primarni cilj, da arbitražni postopek pripeljemo do konca in vprašanje meje po 25 letih dokončno rešimo. Tedaj sem po tehtnem premisleku in posvetovanjih z domačimi in tujimi strokovnaki ocenil, da v tistem trenutku kakršnakoli medsebojna obtoževanja ne bi bila produktivna oz. bi škodila postopkom in Sloveniji," je še dejal.
PREBERITE TUDI:
Hrvaška vlada in SOA očitke zavračata.
Hrvaška vlada je preko posrednika poskušali pritiskati na POP TV
Spomnimo. Že večer pred objavo imena in fotografije Davorja Franića, hrvaškega vodje akcije prisluškovanja v aferi "aribtražni prisluhi", smo v uredništvu dobili prvi klic, v katerem so nas "prosili" in nam "predlagali", naj zgodbe ne objavimo. Lobist, ki nas je kontaktiral, se niti ni zavedal razsežnosti, prav tako ni poznal glavnega naročnika poskusa pritiska na slovenski neodvisni medij. Namero, da zgodbo objavimo, je vedel izjemno majhen krog ljudi, zgolj dva novinarja na POP TV, in Hrvaška je to lahko izvedela le s prikritimi obveščevalnimi metodami.
Včeraj smo nato z zvočnimi posnetki razkrili, da je hrvaška vlada angažirala Ivana Tolja, da bi pri enem od direktorjev, ki je v preteklosti sodeloval z našo hišo, dosegel, da ne objavimo, da je hrvaška obveščevalna služba prisluškovala Jerneju Sekolcu in Simoni Drenik.
(Prenos ali uporaba posnetka je brez dovoljenja uredništva strogo prepovedana.)
Tolj, član uprave in predstavnik lastnika več pomembnih hrvaških medijev, je klical iz Hrvaške v tujino. Poskušal je dobiti enega glavnih direktorjev globalne multinacionalke, ki deluje tudi na Balkanu. Slovenijo ta direktor dobro pozna, še bolj pa Hrvaško in v obeh državah je sodeloval s politiki na visokih položajih. Ko je Hrvat, ki ima tesne stike tako s premierjem Andrejem Plenkovićem kot s predsednico Kolindo Grabar Kitarović, končno dobil sogovornika, mu je hitro razkril: "Imam ponudbo naše vlade, hrvaške vlade. Imate še vpliv na POP TV-ju?" Direktor zaradi slabše angleščine na hrvaški strani dlje časa ni razumel, kaj ta želi. Hrvat mu je pojasnil, da POP TV pripravlja zgodbo o hrvaški obveščevalni službi, o Piranu, arbitraži in o Davorju Franiću. "Zato so me prosili, naj vas pokličem, če lahko pomagate ... Če lahko pomagate, bi bilo to lahko zelo koristno, veste."
KOMENTARJI (1784)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.