Do 15. novembra ste imeli čas za pravočasno menjavo letnih pnevmatik z zimskimi. Policisti bodo poostrili nadzor. Voznika, ki za to ni poskrbel, bodo kaznovali z globo v višini 120 evrov, če pa bo zaradi tega oviral promet, mu bodo naložili 500 evrov kazni. Pravne osebe ali samostojni podjetniki bodo za kršitev morali poseči še globlje v denarnico, saj jih bo kršitev stala najmanj 1.200 evrov oziroma 5.000 evrov, če bodo zaradi tega ovirali promet. V času zimskih razmer je povsod, razen na avtocestah in hitrih cestah, prepovedana vožnja za tovorna vozila s priklopnimi vozili, za vozila, ki prevažajo nevarno blago, in za izredne prevoze.
Popolna zimska oprema je na cestah od danes torej nujna. V zimsko opremo vozil spadajo zimske pnevmatike na vseh štirih kolesih, voznik pa lahko uporablja tudi poletne pnevmatike, vendar le, če ima v avtomobilu shranjene ustrezne snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredne pripomočke. Pomembno je tudi, da imajo zimske pnevmatike (označene so z M+S, M.S ali M&S) najmanj tri milimetre profila. Ker nekateri z menjavo gum čakajo vse do zadnjega, se morajo pripraviti tudi na čakalne vrste pred vulkanizerskimi delavnicami.
V ljubljanskem Vulkanizerstvu Špan zatrjujejo, da je gneča pred delavnicami manjša kot pretekla leta. Prva večja gneča je bila nekje dva tedna nazaj, pravijo, pričakujejo pa, da bo nekatere na menjavo gum opozoril šele prvi sneg. Na ljubljanskem AMZS servisu je čakalna doba dobro uro, podoben naval pa beležijo že mesec dni in pol. V mariborski izpostavi je naval manjši, saj so številni za pravočasno menjavo poskrbeli že v času od oktobra dalje.
Tudi v Kranju jim ne manjka dela – v Guma Centru Kristanc pravijo, da čakalna doba trenutno znaša približno uro in pol. Največ ljudi jih obišče v popoldanskem času med 16. in 19. uro. Vremenu primeren pa je manjši naval pred vulkanizerskimi servisi na obali, kjer ni nikakršne gneče, saj se v zimske razmere odpravi le vsak osmi avtomobil na Primorskem.
Zimsko opremo pa je treba uporabljati tudi zunaj uradnih datumov zimske sezone na cestah, če so na cestah zimske razmere in se sneg oprijema cestišča oziroma je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo. Poskrbeti morate tudi za ustrezno preglednost in vidljivost iz vozila. Vozniki morajo tako pred vožnjo poskrbeti, da na vozilih ni snega ali ledu. Očiščena morajo biti stekla in vzvratna ogledala. Če se vozilo brez predpisane opreme ustavi na cesti in ovira promet, ga mora voznik takoj odstraniti.
Zimska služba je v polni pripravljenosti
Da so na letošnjo zimo dobro pripravljeni in da jih sneg letos ne bo presenetil, zatrjujejo tudi upravljavci in vzdrževalci državnih cest. Pred uradnim začetkom so zagotovili dovoljšnje količine posipnega materiala in je tako soli kot peska na vseh cestnih bazah dovolj, prav tako pa so na nekaterih bazah že uvedli dodatna dežurstva ter poskrbeli za delovne okrepitve.
Kljub temu pa se težavam na cestam najverjetneje ne bomo mogli izogniti niti to zimo. Na Prometno-informacijskem centru so poudarili, da to potrjuje tudi letošnje zgodnje sneženje na Bovškem, ki je povzročilo precej nevšečnosti, kljub medijskemu poročanju in opozorilom pa nekateri vozniki ta preslišijo. Voznike pozivajo naj spremljajo zimske razmere in razmere na cestah ter temu primerno prilagodijo tudi svojo vožnjo.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.