
Vlada v sredo začenja obisk v Savinjski regiji, premier in nekateri ministri pa so se v Celje in okolico odpravili že danes. Predsednik vlade Janez Janša je ob pričetku obiska regije obiskal podjetje KIV Vransko, kjer je položil temeljni kamen za novo proizvodno halo.
Kje bodo ministri
Ob postavitvi temeljnega kamna je bil prisoten tudi minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, medtem ko se bosta minister za promet Janez Božič in minister za okolje in prostor Janez Podobnik mudila v Šentjurju na delovnem srečanju, na katerem bo tekla beseda o tretji razvojni osi, ki je še vedno pereči problem regije. Minister za pravosodje Lovro Šturm se bo med obiskom zadrževal predvsem na sodiščih. Tako bo najprej obiskal višje sodišče, okrožno sodišče in okrajno sodišče v Celju, nato bo še gost okrajnega sodišča v Slovenskih Konjicah.
Jarc in Podobnik v mlekarni
Podobnik je skupaj s kmetijskim ministrom Iztokom Jarcem obiskal tudi Mlekarno Celeia. Slednji je ob tem obljubil pomoč pri reševanju težav, ki jih ima družba pri prodaji mlečnih izdelkov v Srbijo. Slovenija namreč že nekaj let na ta trg ne izvaža mlečnih izdelkov, saj Srbija zahteva njihovo carinsko skladiščenje, kar mlekarnam zaradi kratkega roka trajanja teh izdelkov ne ustreza. Jarc je zato napovedal poseben sestanek na to temo.
Novi izzivi v industriji
V Savinjski regiji je sicer 12,9 odstotja vsega slovenskega prebivalstva oziroma 257.525 prebivalcev. V regiji je delovno aktivnih 104.178 prebivalcev oziroma 12,8 odstotka vseh delovno aktivnih oseb v državi. Okoli 79 odstotkov delovno aktivnih oseb je zaposlenih v podjetjih, desetina je zaposlena pri samostojnih podjetnikih, šest odstotkov pa je kmetov.

Izobraženost v regiji je nizka, saj imajo zaposleni povprečno le 10,4 let šolanja, komaj 9,2 odstotka zaposlenih pa ima visoko izobrazbo. Stopnja registrirane brezposelnosti se giblje okrog 12,5 odstotka, kar je nad slovenskim povprečjem. Sicer pa se delež brezposelnih oseb z visoko stopnjo izobrazbe povečuje, zmanjšuje se delež brezposelnih z nižjo izobrazbo. Povprečna mesečna plača na zaposlenega v regiji pa zaostaja za slovenskim povprečjem za 6,7 odstotka.
Savinjska regija velja za industrijsko regijo z dolgoletno tradicijo v predelovalni industriji. Tu je še vedno nadpovprečno število zaposlenih v industriji, in sicer 46,5 odstotka, ter podpovprečno v storitvenih dejavnosti, kjer je zaposlenih 45,2 odstotka delavcev. Po zaposlenosti so najpomembnejše dejavnosti v regiji proizvodnja kovin in kovinskih izdelkov, sledijo gradbeništvo, trgovina, promet, izobraževanje in zdravstvo. Razvojne iniciative v regiji so usmerjene v turizem in zdraviliški turizem, nadaljnji razvoj kovinske industrije in razvoj podeželja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.