Ob svetovnem dnevu svobode medijev sta obe slovenski novinarski organizaciji opozorili na slabe razmere v domačem medijskem prostoru. V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) pravijo, da se kriza našega medijskega prostora le še zaostruje. Jasna je odsotnost strateških medijskih lastnikov in sodobne, evropsko primerljive medijske zakonodaje. Pravijo, da se ob večni skušnjavi politike in kapitala, ki želita urejati medijski prostor v skladu s svojimi interesi, v Sloveniji srečujemo še s strmo padajočim ekonomskim in socialnim položajem novinarjev. Z oblikami dela, v katerih je vse več novinarjev, se krči polje novinarske in uredniške avtonomije, lastniki in uprave pa vse bolj režejo stroške prav v tistih uredništvih, ki opravljajo najzahtevnejše, preiskovalne novinarske naloge.

V DNS opozarjajo, da nezaposlovanje novinarjev ter delo prek začasnih pogodb in novinarskih s. p.-jev postaja sistemska praksa medijskih delodajalcev. S tem medijska podjetja predvsem mlade novinarje držijo v povsem odvisnem in podrejenem ekonomskem odnosu. Takšen položaj je za novinarje naravnost poguben, pravijo v DNS in dodajajo, da je tak položaj katastrofalen tudi za nadaljnji razvoj podjetij samih. "Vedno manj ljudi mora opraviti vedno več dela, izgublja se cela generacija mladih novinarjev," pravijo v DNS.
Večina "svobodnjakov" podpisuje tako imenovane "grabežljive" pogodbe, s katerimi za enkraten znesek odprodajo vse svoje avtorske pravice, pravijo v DNS in dodajajo, da je mednarodna zveza novinarjev zato že začela kampanjo za pravične pogodbe. Ta novi poslovni model za splošnoinformativne medije prinaša vsaj nekaj upanja za preživetje, vlaganje v zahtevnejše, poglobljene in mnenjske izdelke, slovenski mediji pa še naprej vztrajno zmanjšujejo stroške prav pri novinarskem delu in delu preostalih soustvarjalcev medijskih vsebin, ki so nujni za boljše izdelke, ki bodo na trgu preživeli, opozarjajo v DNS.
"A tudi novinarji si moramo naliti čistega vina," sporočajo iz DNS. Pasivno čakanje na "čudež", na strateške medijske lastnike se je izkazalo za samoprevaro in iluzijo. "Novinarji bomo morali prevzeti pobudo tudi pri lastniških procesih," pravijo v DNS. "Povezati se bomo morali v nove, drugačne, a ponekod že dobro osmišljene, delujoče medijske organizacije. Samo s tem bomo lahko pokazali našo resnično zavezanost javnosti in svojemu poklicu," dodajajo.

ZNP skrbi vpletanje politike v novinarsko delo
V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) pa so razočarani, ker "vladajočim politikom velikokrat sploh ni treba posredovati ali vplivati na medijsko poročanje, saj to samoiniciativno opravijo že nekateri uredniki sami". Po besedah ZNP še vedno nimamo "niti enega splošno-informativnega dnevnika, ki spremlja politično dogajanje, v katerem ne bi prevladovala lev(osredinsk)a politična orientiranost".
Po besedah predsednika ZNP Tina Mamića je skrb vzbujajoče zlasti dejstvo, da zamenjave novinarjev in urednikov, ki so svoje delo opravljali na način, da je bil slovenski medijski prostor bolj pluralen, sovpadajo z medijsko pripravo na zamenjavo oblasti, do katere je prišlo marca: "Sovpadajo tudi s pritiski na medije, ki jih je nova oblast že pri svojem formiranju nonšalantno izvajala."
Vodstvo ZNP poziva vlado ter podjetja, ki imajo v lasti medije, naj se ne ravnajo po svojih trenutnih političnih potrebah: "Naj dopustijo, da se slovenski medijski prostor razvija v smer široke pluralne ponudbe, saj je to eden od garantov, da bomo v Sloveniji znali ločiti zrna od plev in naposled izplavali iz krize."
Letošnje geslo: Govoriti brez nevarnosti!
Letošnji svetovni dan svobode medijev poteka pod geslom Govoriti brez nevarnosti: zagotoviti pravico do svobodnega izražanja mnenja v vseh medijih. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je v poslanici izpostavil, da geslo letošnjega dneva poudarja, kako nujno potrebno je, da novinarji lahko opravljajo svoje delo. Ban je ob tem opozoril, da so zaposleni v medijih po vsem svetu izpostavljeni vse večjim nevarnostim. V zadnjem desetletju je bilo po vsem svetu ubitih več kot 600 novinarjev, od tega 120 samo v zadnjem letu.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.