Italijanska vlada je v tako imenovanem večnamenskem odloku slovenski narodni skupnosti v Italiji namenila izredni prispevek v višini milijona evrov. S tem se je finančna dotacija za letos na podlagi zaščitnega zakona za Slovence v Italiji iz leta 2001 v veliki meri približala vsoti, ki jo je narodna skupnost prejela za leto 2008.
Vlada Silvia Berlusconija je po poročanju Primorskega dnevnika izredni prispevek milijon evrov namenila deželi Furlaniji - Julijski krajini (FJK), ta pa slovenski narodni skupnosti. Prispevek je vključila v finančni večnamenski odlok, ki je v italijanskih političnih krogih znan pod vzdevkom milleproroghe, z njim pa pravzaprav za leto 2009 podaljšuje prispevek, ki ga je narodna skupnost prejela za leto 2008, ko je bila na oblasti še levosredinska koalicija Romana Prodija.
Ta je slovenskim ustanovam dodelila prispevek v višini 5,25 milijona evrov, medtem ko je nova desnosredinska koalicija Silvia Berlusconija v finančnem zakonu za leto 2009 to postavko znižala za več kot milijon evrov, točneje na 4,13 milijona evrov. Z omenjenim izrednim prispevkom pa bo dotacija na koncu znašala 5,13 milijona evrov.
Italijanska vlada bo omenjeni milijon evrov črpala iz svojih izrednih rezervnih skladov in iz skladov drugih ministrstev, predvsem ministrstva za šolstvo, univerzo in raziskovanje. Odlok pa bo pravnomočen, ko ga bosta potrdila senat, v katerem trenutno teče razprava o njem, in poslanska zbornica.
Pahor zadovoljen
Premier Borut Pahor je zadovoljen z odločitvijo vlade v Rimu, ki je slovenski narodni skupnosti v Italiji namenila izredni prispevek v višini milijon evrov.
Pahor je še ocenil, da je predlog, ki ga italijanska vlada sedaj pošilja v poslansko zbornico, primeren ukrep za to, da se institucije slovenske manjšine ne bi znašle v finančnih težavah. Ob tem je izrazil upanje, da bo predlog v poslanski zbornici dobil potrebno politično večino.
Odločitev italijanske vlade so danes posebej pozdravili tudi v Pahorjevi SD, saj bo slovenska narodna skupnost v Italiji, če bo predlog sprejet v parlamentu, v veliki meri rešila svoje finančne težave.
Zadovoljstvo nad odločitvijo italijanske vlade so izrazili tudi v eni od krovnih organizacij Slovencev v Italiji, Svetu slovenskih organizacij (SSO). Kot meni predsednik SSO Drago Štoka, je ta poteza gotovo sad izredno uspešnega nastopanja predsednikov Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) in SSO, ki sta v pravem času posredovala tako pri rimskih oblasteh kot pri predsedniku slovenske vlade Pahorju ter ministru za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjanu Žekšu, ki sta takoj stopila v stik z italijansko vlado.
Za "manjkajoči" milijon evrov so si, kot piše Primorski dnevnik, prizadevali tudi drugi v Sloveniji, Italiji in slovenski narodni skupnosti. Časnik pri tem omenja italijanskega zunanjega ministra Franca Frattinija, njegovega slovenskega kolega Samuela Žbogarja in njegovega predhodnika Dimitrija Rupla, slovensko senatorko v italijanskem parlamentu Tamaro Blažina ter predsednika krovnih organizacij Slovencev v Italiji Rudija Pavšiča in Draga Štoko.
S tem vprašanjem naj bi se ukvarjala tudi predsednika Slovenije in Italije, Danilo Türk in Giorgio Napolitano, italijanski premier Silvio Berlusconi pa je slovenskemu kolegu Borutu Pahorju obljubil, da italijanska vlada ne bo pustila na cedilu Slovencev v Italiji. Pri italijanskem gospodarskem ministru Giuliu Tremontiju je osebno posredoval tudi predsednik deželne vlade FJK Renzo Tondo, še piše Primorski dnevnik.
Petek upa na potrditev predloga
Predsednik Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu, poslanec SDS Miro Petek spodbudno novico pozdravlja in upa, da bo italijanski parlament predlog tudi potrdil. "V duhu dobrih odnosov med državama bi bilo dobro, če bi Republika Italija v prihodnje presegla tovrsten odnos do naše manjšine, ko se ji najprej nekaj vzame in s tem povzroči veliko nezadovoljstvo, nato pa se ji ta denar vrne in se od slovenske skupnosti pričakuje še veliko zadovoljstvo,“ je še zapisal.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.