Odbor državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) je danes med drugim obravnaval odnose s Hrvaško in v luči sredinega obiska zunanjega ministra Samuela Žbogarja v Rimu tudi problematiko vračanja slovenskih umetnin iz Italije. Državna sekretarka na MZZ Dragoljuba Benčina je pri tem poslancem pojasnila že znana stališča vlade.

V zvezi z odnosi s Hrvaško je Franca Jurija iz Zaresa zanimalo, kako si vlada predstavlja mediacijo, ki jo predlaga Evropska komisija, Benčina pa mu je pojasnila, da bo o tem vprašanju zdaj odločala vlada. Gre zgolj za načelno stališče, da Slovenija mediacijo sprejema, sicer pa s tem po njenih besedah ne bo določeno ničesar dokončnega. Edino pričakovanje slovenske strani je, da se z mediacijo ali pa z njeno pomočjo pride do končne rešitve vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško, je povedala Benčina glede pobude, o kateri naj bi se nato na predlog vlade izrekel tudi OZP.
Zdaj gre zgolj za odgovor na pobudo evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, ali Slovenija sprejema mediacijo, podrobnosti te pobude pa še niso znane, je pojasnila Benčina. Dodala je, da še čakajo tudi uradni odgovor Zagreba na to pobudo, pri tem pa je izrazila upanje, da bo odgovor vendarle pozitiven.

Hrvaška je sicer že nakazala, da mediacije ne podpira; to je ne nazadnje pokazal tudi hrvaški premier Ivo Sanader v torek na Mokricah na srečanju s slovenskim premierjem Borutom Pahorjem. Vendar pa to še ni uradno stališče Zagreba do te pobude, je pojasnila državna sekretarka in spomnila na pričakovanja komisarja Rehna, da bi se državi do njegove pobude izrekli prihodnji teden.
Pri tem je sicer napovedala še, da se bo prihodnji teden v Bruslju z Rehnom srečal tudi zunanji minister Žbogar, predvideno pa je tudi tristransko srečanje obeh s hrvaškim ministrom Gordanom Jandrokovićem.
MZZ: Slovenija si še vedno prizadeva za vrnitev umetnin
Poslance pa je na današnji seji OZP zanimal tudi sredin obisk ministra Žbogarja v Rimu, predvsem glede prizadevanj Slovenije, da Italija vrne umetnine, ki so bile s slovenskega ozemlja odnesene pred in med drugo svetovno vojno. Antona Anderliča iz LDS je zmotila predvsem napoved, da bo Italija omogočila razstavo teh umetnin v Sloveniji, pri čemer ga je zanimalo, ali je morda prišlo do spremembe uradnega slovenskega stališča, da Italija te umetnine dokončno vrne, ne pa zgolj posodi za razstavo.

Državna sekretarka Benčina mu je pojasnila, da v zvezi s tem Slovenija stališč ni spremenila in da si še vedno prizadeva za trajno vrnitev odvzetih umetnin v Slovenijo, ne glede na to pa je razstava dobrodošla. Pojasnila je še, da ravno v teh dneh obnavljajo komisijo, ki naj bi preučila vračanje vseh odnesenih dokumentov, ne le umetnin, torej še odvzetih arhivov, katastrskih zapisov in zemljiških knjig.
Anderlič in tudi predsednik OZP Ivo Vajgl iz Zaresa sta nato izrazila upanje, da se omenjena razstava ne bo izkazala kot "dvorezen meč". Vajgl pa je menil še, da bi bilo dobro pogovor o vračanju umetnin voditi tako z Vatikanom kot Rimom.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.