
Islamska skupnost v Sloveniji, ki jo zastopa mufti Osman Đogić, je na ustavno sodišče (US) vložila pobudo za oceno ustavnosti zakona o lokalni samoupravi s predlogom za zadržanje izvrševanja določb tega zakona o razpisu referenduma. Le dan zatem, ko je ustavno sodišče sklenilo, da ni pristojno za obravnavo predloga mestnega sveta za presojo ustavnosti občinskega odloka o razpisu referenduma, sodišču predlagajo, da na ustrezen način zadrži razpis referenduma o gradnji džamije, dokler ne bo odločilo o ustavnosti izpodbijanega zakona, so v sporočilu za javnost zapisali v islamski skupnosti.
Đogić nad odločitvijo Ustavnega sodišča, da o referendumski pobudi ne bo presojalo, ni presenečen. Zato se je islamska verska skupnost - lahko bi rekli končno odločila, da izkoristi vse pravne možnosti, ki so ji na voljo, da do referenuduma ne bo prišlo.
"Iskreno povedano, mi nismo najbolj optimistični zaradi današnje pobude, za oceno ustavnosti, vendar moramo izkoristiti vsa pravna sredstva," je povedal Đogić.
Pravni interes pobudnikov je preprečiti razpis in izvedbo referenduma o izgradnji džamije kot referenduma z izrazito protiustavnim ciljem omejevanja verske svobode in svobode zbiranja pripadnikom njihove skupnosti. Pobudo pa vlagajo zoper zakon o lokalni samoupravi, ker ta nikomur ne omogoča, da bi lahko preprečil izvedbo referenduma z očitno protiustavnimi cilji ali posledicami, tako kot je to s 16. členom zakona o referendumu in o ljudski iniciativi omogočeno državnemu zboru pri odločanju o razpisovanju zakonodajnih referendumov.
Predlagajo oceno ustavnosti zakona, ker ta ne določa izrecno, kako je mogoče preprečiti razpis in izvedbo lokalnega referenduma, ki bi bil očitno protiustaven oziroma bi lahko pomenil kršitev ustavnih pravic in ustavnih načel. Referendum o gradnji džamije bi bil očiten dokaz, da se to lahko zgodi, so zapisali v islamski skupnosti.
Po mnenju pravnikov ima tudi Simšičeva možnost, da zahteva ponovno presojo referendumske pobude. Povsem drugo vprašanje pa je, ali bi s to potezo lahko preprečila referendum.

"Županja lahko še vedno pred ustavnim sodiščem izpodbija odlok o razpisu referenduma, vendar so v tem primeru možnosti, da bi se Ustavno sodišče spustilo v vsebinsko presojo, minimalne," meni Miro Cerar ml., pravni svetovalec državnega zbora.
A je zahteva po ponovni presoji kljub temu njen edini in obenem zadnji adut.
"Če se bo odločila za to možnost, pa ta možnost ne bo obrodila sadov, ki jih želi, potem bo treba referendum razpisati," je še povedal Cerar.
Kakšna bo odločitev ljubljanske županje bo, kot so sporočili iz njenega kabineta, znano prihodnji teden. Posvetovanja z ustavnimi pravniki, med katerimi je tudi naš sogovornik, ves čas potekajo. Če sodimo po Cerarjevih besedah, pa tudi ponovna presoja na Ustavnem sodišču po verjetnosti ne bo uspela.
Kot je znano, je US v četrtek zavrglo zahtevo za oceno ustavnosti zahteve za razpis referenduma o gradnji džamije na območju Ob cesti dveh cesarjev. Obenem je zavrglo tudi zahtevo za oceno ustavnosti zakona o lokalni samoupravi.
US je ugotovilo, da ni pristojno za odločanje o zahtevi za oceno ustavnosti vsebine zahteve za razpis referenduma o uveljavitvi prostorskega akta, ki omogoča gradnjo islamskega centra, zato je zahtevo zavrglo. Zahtevo za oceno ustavnosti zakona o lokalni samoupravi pa je zavrglo, ker predlagatelj ni navedel, v čem naj bi bile ogrožene pravice lokalne skupnosti, ker v zakonu ni predvidena možnost, da občinski (oziroma mestni) svet od US zahteva presojo skladnosti referendumskega vprašanja z ustavo. Postopek za oceno ustavnosti se je sicer začel na zahtevo ljubljanskega mestnega sveta.
SDS grozi županji s kazenskim pregonom

Ljubljanska županja Danica Simšič naj takoj skliče izredno sejo, na kateri bo mestni svet ponovno sprejel sklep o razpisu referenduma glede prostorskega akta o lokaciji za džamijo, zahteva ljubljanska SDS. Po njihovem je namreč kot uradna oseba dolžna izvrševati uradna dejanja v skladu z zakonom in odločitvami ustavnega sodišča, tudi če se z njimi ne strinja. Če Simšičeva v ponedeljek ne bo sklicala seje mestnega sveta, bo "svetniški klub SDS prisiljen v posvet s pravnimi strokovnjaki o začetku kazenskega pregona zoper njo zaradi zlorabe uradnega položaja in kršenja človekovih pravic s preprečevanjem izvršitve uradnih dejanj".
Kot so pri ljubljanski SDS zapisali v sporočilu za javnost, je bila četrtkova odločitev ustavnega sodišča, ki je zavrglo zahtevo mestnega sveta za presojo ustavnosti vsebine zahteve za razpis referenduma o prostorskem aktu glede gradnje džamije, saj je menilo, da ni pristojno za presojo o vsebini občinskega referenduma, pričakovana. Po njihovem pa omenjena odločitev ustavnega sodišča mestnemu svetu nalaga tudi takojšnjo odločitev v zvezi z datumom izvedbe referenduma. Zato so "začudeni nad reakcijo Simšičeve, ki išče nove možnosti za zavlačevanje in preprečuje izvršitev zahteve za razpis referenduma".
Tako od županje pričakujejo, da bo takoj sklicala izredno sejo mestnega sveta, na kateri bi ponovno sprejeli sklep o razpisu referenduma glede omenjenega akta o lokaciji za džamijo. Po njihovem bi morali sejo opraviti že v ponedeljek, če pa bo Simšičeva njihovo zahtevo obšla, ljubljanska SDS zoper njo napoveduje kazenski pregon.