Po zagotovilih upravljavcev in vzdrževalcev državnih cest so pripravljeni na zimsko sezono, ki se za voznike uradno začne jutri in bo trajala vse do 15. marca. Opozorili so sicer, da se težavam ne bo mogoče izogniti in da bo najhuje na relaciji Ljubljana–Primorska. Predvidevajo, da bo ob močnejšem sneženju najhuje na poti vzhod–zahod oziroma na poti od madžarske do italijanske meje, ker je gostejši promet in veliko tovornjakov, prebivalcem Obale pa vozil ni treba opremiti z zimsko opremo. Težave pričakujejo tudi na klancih na avtocestah, kot sta višnjegorski in vrhniški, ter na prelazih.
Vozniki lahko informacije o stanju in prevoznosti avtocest in hitrih cest dobijo na prometnoinformacijskem centru, v medijih in po spremenjeni prometnoinformativni signalizaciji. Operaterji so za aktualne informacije dosegljivi na klicnem centru, na kratki telefonski številki 1970, najnovejše informacije so tudi na spletu. Uporabniki državnih cest lahko po brezplačni telefonski številki 080 22 44 tudi sami sporočajo morebitne izredne dogodke na cestah.
Če vozilo ovira promet, je globa 500 evrov
Zakon določa, da mora biti vozilo opremljeno z zimsko opremo, kar bodo policisti med rednim nadzorom prometa tudi intenzivno preverjali. Kršitelja bodo kaznovali z globo 120 evrov, če bo oviral promet, mu bodo naložili 500 evrov kazni. Pravno osebo ali samostojnega podjetnika bo kršitev stala najmanj 1200 evrov oziroma najmanj 5000 evrov, če bo oviran promet. Odgovorna oseba bo morala obenem plačati še 500 evrov globe.
Če se vozilo brez predpisane opreme ustavi na cesti in ovira promet, ga mora voznik takoj odstraniti. Policist lahko odredi odstranitev vozila, ki obstane na cesti, ker nima predpisane zimske opreme, ali je v cestnem prometu, ko ne bi smelo biti, če ga takoj ne odstrani voznik. V takem primeru ga odstrani na stroške lastnika izvajalec rednega vzdrževanja ceste.
S pravo opremo vozite varno!
V vsakem primeru pripravljeni dočakajte meglo, sneg in poledico. V zimsko opremo vozil spadajo zimske pnevmatike na vseh štirih kolesih. Voznik lahko uporablja tudi poletne gume, če ima v vozilu snežne verige, ki jih mora uporabiti, ko pnevmatika med vožnjo ne pride v stik s površino vozišča oziroma za njo ostaja snežena sled. Pomembno je tudi, da imajo zimske pnevmatike, označene z M+S, M.S ali M&S, najmanj tri milimetre profila. Priporočljiva največja starost zimskih pnevmatik je štiri leta.
V vozilo spadata tudi metlica in strgalo za čiščenje stekel. Preveriti je treba brisalce, ali so morda natrgani oziroma poškodovani, in ali je v posodi s tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla dovolj tekočine, ki ne bo zmrznila. Odveč ne bodo niti lopata in zimski čevlji. Pred daljšo vožnjo še preverimo, ali imamo v rezervoarju dovolj goriva. Sneg lahko preseneti tudi zimsko službo in zgodi se, da vozilo z nemočnimi potniki obstane na cesti, zato tudi odeja ne bo odveč.
V zimskih razmerah zmanjšajte hitrost ter jo prilagodite razmeram in stanju vozišča. Povečajte varnostno razdaljo, rahlo in postopno zavirajte. Smeri vožnje ne spreminjajte sunkovito, da vas ne bo zaneslo. Podobno velja za sunkovito speljevanje. Vozite v nižjih prestavah, čim bolj enakomerno, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti. Posebej bodite pozorni na izpostavljene dele ceste, na katerih se pogosteje pojavlja poledica.
Med vožnjo bodite zbrani, predvsem pa strpni do drugih udeležencev v prometu. V takih razmerah so še posebej pomembni vozniška kultura, etika in solidarnost, poudarjajo na policiji. In še – pred odhodom od doma preverite pnevmatike, zavore, luči in utripalke ter drugo zimsko opremo. Preverite stanje na cestah in računajte, da boste za pot porabili več časa. Vozniki morajo pred vožnjo poskrbeti, da na vozilih ni snega ali ledu, očiščena morajo biti stekla in vzvratna ogledala.
Snega še ne bo
Samo zimske pnevmatike na vseh kolesih omogočajo uspešno speljevanje in pospeševanje, učinkovito zaviranje, nespremenjeno smer pri zaviranju in varno vožnjo skozi ovinke. Zaradi posebne snovi bodo zimske pnevmatike tudi pri temperaturi pod sedem stopinj Celzija dovolj mehke, da bodo zagotovile ustrezen oprijem tudi na suhi in nezasneženi cesti. Le zadostna globina profilov bo omogočila dobro odstranjevanje vode in brozge izpod koles ter stabilnost v snegu in ledu.
Sicer se sneg še ne obeta, vsaj ne v bližnji prihodnosti. Na Agenciji za okolje so napovedali, da bo predvidoma še deset dni suho vreme, mrzlo in večinoma sončno, z izjemo megle. Kakšna bo zima, po besedah Braneta Gregorčiča težko zagotovo napovemo. Za zdaj pa kaže, da bo povprečna, brez večjih odstopanj glede sneženja in temperatur. Več o vremenski napovedi ...
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.