Vlada je na današnji dopisni seji izdala Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji. Z njim je za prvi teden v novem letu podaljšala omejitve pri delovanju trgovin in storitev.
Dovoljenje so izjeme, ki so nujno potrebne za zagotavljanje osnovnih potreb družbe oziroma so pomembne za zagotavljanje varnosti in zdravja. Še vedno lahko obratujejo prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, pri čemer za izjemo ne velja prodaja oblačil in obutve v teh prodajalnah. Med izjemami, ki lahko obratujejo, so še lekarne, prodajalne z medicinskimi in ortopedskimi pripomočki, kmetijske prodajalne, bencinski servisi, finančne storitve, pošta in dostavne službe.
Dovoljene so tudi individualne nezdravstvene svetovalne in terapevtske storitve, osebni prevzem blaga ali hrane (razen alkohola in alkoholnih pijač) na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, med 6. in 21. uro, pri čemer konzumiranje prevzete hrane in pijače na javnih površinah ni dovoljeno, dovoljeno je obratovanje drugih nujnih storitev za zagotavljanje varnosti in zdravja, tržnic s hrano, trafik in kioskov za prodajo časopisov in revij, dovoljeno je izvajanje storitev frizerskih salonov.
Dimnikarske storitve so dovoljene pod pogojem, da je v prostoru, kjer se izvajajo dimnikarske storitve, prisoten samo en izvajalec, če pa to ni mogoče, sta lahko v prostoru prisotna izvajalec storitve in ena oseba, ki je uporabnik male kurilne naprave; opravljanje dimnikarskih storitev ni dovoljeno v prostorih, v katerih je nameščena mala kurilna naprava in jih po opravljeni storitvi ni mogoče prezračiti.
Iz prepovedi je izvzeto tudi ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom na daljavo, brez časovne omejitve je dovoljeno opravljanje dejavnosti priprave jedi in pijač za dostavo in v organizacijah, ki izvajajo gostinsko dejavnost za svoje zaposlene oziroma varovance, so sporočili po dopisni seji.
Prepoved prodaje pirotehničnih izdelkov
Odlok pa tudi generalno prepoveduje prodajo pirotehničnih izdelkov, in sicer predvsem zaradi večje verjetnosti za povzročitev poškodb, ki bi zahtevale bolnišnično oskrbo, v primeru množične uporabe pirotehničnih izdelkov, kar pa glede na trenutno obremenjenost bolnišnic predstavlja preveliko tveganje.
Omejitve ostajajo
Število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, ostaja pri omejitvi 30 kvadratnih metrov na posamezno stranko ali na eno stranko, če je poslovni prostor manjši od 30 kvadratnih metrov, ali na eno stranko na 10 kvadratnih metrov, če gre za odprto tržnico.
Poleg tega morajo trgovski centri zagotavljati 30 kvadratnih metrov na posamezno stranko v celotnem trgovskem centru, hkrati pa je treba upoštevati tudi omejitev 30 kvadratnih metrov na posamezno prodajalno v sklopu trgovskega centra in imeti ločen vhod in izhod za stranke. Upoštevanje teh pogojev zagotovi upravljavec trgovskega centra oziroma odgovorna oseba posamezne trgovine.
Ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom je dovoljeno le pod pogojem, da se zagotovi minimalni možni stik s potrošniki in upoštevajo vsa higienska priporočila ministrstva za zdravje in NIJZ za preprečevanje okužbe z virusom. Prav tako mora biti omogočeno redno prezračevanje ali ustrezna ventilacija prostorov in zagotovljeno razkuževanje rok za stranko pred vstopom in ob izstopu iz prostorov. Odgovornost delodajalcev pa je, da zaposlenim zagotovijo zaščitno opremo in zagotovijo spoštovanje navodil.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.