V ljubljanskem hotelu Lev je potekal posvet in občni zbor Foruma 21, ki mu predseduje bivši predsednik države Milan Kučan. Čeprav v minulih letih niso bile izkoriščene vse možnosti, Forum 21 ugotavlja, da je sedanja vladna koalicija v celoti gledano uspešno in kompetentno opravila svoje delo, tudi v ustvarjalnem dialogu pri iskanju rešitev. To je razlog za zaupnico tudi na teh volitvah, so člani Foruma 21 zapisali v izjavi pred državnozborskimi volitvami, ki so jo sprejeli v okviru današnjega posveta in občnega zbora društva.

Na tokratnih volitvah se odločamo za uspešen gospodarski razvoj, za blaginjo, za varno, solidarno, notranje trdno, strpno in odprto Slovenijo. Zato Forum 21 v izjavi z naslovom Odločajte sami volivce opozarja, naj svojih glasov ne prepuščajo drugim, saj demokracija pomeni sodelovanje vseh.
Izbira na volitvah bo pomembna, ker živimo v novem življenjskem prostoru in vstopamo v novo razvojno obdobje, opozarjajo člani foruma. Slovenija je danes uspešna država, ki pa potrebuje nov razvojni zagon, ki se bo oprl na trdne temelje, na podjetnost brez administrativnih ovir, na nove tehnologije, na skrbno ravnanje z okoljem in viri, na znanje in ambicije velike večine ljudi, na privrženost in močno solidarnost v naši družbi, na sodobno slovenstvo, na kulturno ustvarjalnost in na odprtost do drugih in drugačnih.
Na srečanju razpravljali tudi o razvojni strategiji Slovenije
Člani društva so na podlagi vladnega gradiva o razvojni strategiji ter predlogov in pobud delovnih omizij Foruma 21 razpravljali tudi o razvojni strategiji države.
Poseben gost srečanja je predsednik stranke evropskih socialdemokratov (PES) Poul Nyrup Rasmussen. Rasmussen je govoril o danskih izkušnjah pri oblikovanju družbenega soglasja o ključnih razvojnih vprašanjih. Kot je poudaril, je ključnega pomena vlaganje v ljudi, priznavanje dveh socialnih partnerjev na trgu dela ter zagotavljanje enakih možnosti in socialne varnosti za vse.

Današnjega posveta se je udeležil tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, ki je predvsem poudaril, da mora Slovenija končno izstopiti iz družbe kolektivizma v družbo posameznika, med največjimi ovirami na področju razvoja Slovenije pa je izpostavil dejstvo, da se država na vseh segmentih odloča prepočasi.
Podlaga za razpravo o stališčih Foruma 21 do razvojne strategije Slovenije je vladno gradivo o razvojni strategiji ter predlogi in pobude delovnih omizij društva. Na štirih delovnih omizjih so namreč člani društva razpravljali o konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, nadaljevanju privatizacije, socialni državi ter učinkovitejši državni upravi. Glavni namen serije delovnih omizij je bila ravno priprava stališč za današnjo razpravo Foruma 21 o strategiji razvoja Slovenije.
"Zagotovo je Slovenija prebogata, da bi si lahko privoščila ljudi, ki beračijo, ki so brez doma, ki živijo na robu. Bodoča socialna politika mora biti namenjena prav tem ljudem, ki jim je potrebno na široko odpreti vrata v svet zaposlenosti. Številni tega ne bodo nikoli naredili in zato jim mora pomagati družba. Prebogati smo, da tega ne bi delali," je na srečanju povedal član Foruma 21, dr. Maks Tajnikar.

Društvo za politična, gospodarska, razvojna, socialna, kulturna in etična vprašanja Forum 21 je konec marca ustanovilo več kot 200 javnih osebnosti. Forumu predseduje bivši predsednik države Milan Kučan, za podpredsednika društva je bil izvoljen Slavko Pregelj, za tajnika pa Božo Kovač. V upravnem odboru društva sedijo gospodarstveniki Janez Bohorič, Sandi Češko, Marta Kos Marko in Janez Škrabec, nekdanji Kučanov svetovalec Miha Ribarič in Jaro Berce.

Predsednik foruma Kučan je že ob ustanovitvi poudaril, da se društvo sicer ne bo potegovalo za udeležbo v porazdelitvi politične moči, bo pa opredeljevanje članov Foruma 21 do političnih vprašanj pomembna, a ne edina in prevladujoča oblika delovanja. Člani foruma so prvo razpravo pripravili konec maja, na njej pa so razpravljali o prihodnosti slovenskega gospodarstva. Strinjali so se, da bi morala Slovenija svoj razvoj graditi na družbi znanja, uvajanju novih tehnologij ter učinkoviti in pravni državi, vendar pa bo za učinkovit razvoj, s katerim bi Slovenija postala ena najbolj razvitih držav na svetu, treba doseči širše nacionalno soglasje.