Evropsko javno tožilstvo je danes začelo operativno delo brez delegiranih tožilcev iz Slovenije. "Imel sem veliko stikov z slovenskimi oblastmi na vladni ravni, da bi videli, ali bi bilo mogoče imenovati evropska delegirana tožilca," je na novinarski konferenci ob uradnem začetku delovanja Evropskega javnega tožilstva (EPPO) v Luxembourgu dejal Reynders glede zapletov pri imenovanju evropskih tožilcev v Sloveniji. "Doslej nismo dobili pozitivnega odgovora," je dodal.
Slovenija kandidatov za delegirane tožilce še ni predlagala. Vlada se je minuli četrtek namreč po več mesecih zavlačevanja odločila, da se razpis za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev ponovi, ker da Državnotožilski svet ni oblikoval dovolj velike liste kandidatov; po mnenju vlade bi moral predstaviti najmanj šest kandidatov.
Na novinarsko vprašanje, ali so izpolnjeni pogoji za sprožitev uradnega postopka proti Sloveniji za ugotavljanje kršitev zakonodaje EU, je komisar Reynders povedal, da bodo slovensko stran najprej zaprosili za pojasnilo, zakaj je bilo pomembno ponoviti razpis za imenovanje obeh delegiranih tožilcev. Prav tako bodo slovenske oblasti pozvali k zelo transparentnemu postopku glede imenovanja.
Če v bližnji prihodnosti ne bomo dobili pozitivnega odziva, bomo preučili vse možne poti, da bi "prisilili Slovenijo, da izpolni svoje obveznosti" v skladu z evropsko zakonodajo, je dodal.
Ob tem ni izključil možnosti sprožitve postopka proti Sloveniji. "Seveda, pot nazaj do Luxembourga, do drugega dela evropskega pravosodnega sistema, je možna," je dejal komisar, pri čemer je namignil na Sodišče EU, ki ima prav tako sedež v Luxembourgu.
A, kot je ob tem poudaril, trenutno potekajo pogovori s slovenskimi oblastmi, da bi zagotovili, da izpolnijo obveznosti v prihodnjih tednih oziroma zelo kmalu.
Slovenske primere bi prevzel Jaka Brezigar
Če Slovenija v kratkem ne bo imenovala delegiranih tožilcev, se omenja možnost, da bi slovenske primere začasno prevzel slovenski evropski tožilec Jaka Brezigar, ki je član kolegija EPPO. O tej možnosti je danes poročal Delov novinar Peter Žerjavič. Pred časom je v pismu Sloveniji to kot možnost omenil tudi Reynders. Brezigar je znan tudi po tem, da je zavrnil pregon v primeru domnevnega pranja iranskega denarja v Novi Ljubljanski banki, ki ga je s parlamentarnimi preiskavami razkrivala stranka SDS.
Vendar je Brezigarjev prevzem le začasna rešitev in komisar je bil danes jasen: "Imenovanje evropskih delegiranih tožilcev je obveznost," je poudaril.
Tudi evropska glavna tožilka Laura Kövesi je na današnji novinarski konferenci glede Slovenije ponovila, da gre pri odločitvi vlade za očitno pomanjkanje iskrenega sodelovanja slovenskih organov z evropskim javnim tožilstvom. Premier Janez Janša je sicer te očitke že zavrnil in dejal, da "potemtakem tega nadzora na Švedskem in Danskem sploh ni", glede na to, da ti dve državi ne sodelujeta v pobudi.
"Nismo bili ustanovljeni za to, da bi dovolili komurkoli, da slovenske primere daje v predal," je še izjavila Kövesija, ki bo na čelu EPPO.
Začetek delovanja EPPO je sicer označila za "zgodovinski trenutek". Naše delovanje bo usmerjeno proti gospodarski in finančni kriminaliteti, kar je najbolj pogosta grožnja vsaki demokratični družbi, je povedala v nagovoru.
Boj proti goljufijam v EU in zlorabam evropskih sredstev
Za vzpostavitev tožilstva se je leta 2017 dogovorilo najprej 16 članic EU, nato se jih je tej pobudi pridružilo še šest. Med njimi je tudi Slovenija. Danska, Irska, Madžarska, Poljska in Švedska v evropskem tožilstvu ne bodo sodelovale.
Evropsko javno tožilstvo je namenjeno boju proti goljufijam v EU in zlorabam evropskih sredstev. Opravljalo bo preiskave ter izvajalo ukrepe pregona in opravljalo funkcije tožilca na pristojnih sodiščih držav članic.
Delovalo bo na dveh ravneh. Strateško sestavljata evropski glavni tožilec in kolegij tožilcev, v katerem sedi po en predstavnik iz vsake države – Slovenijo zastopa Jaka Brezigar. Za glavno tožilko je bila imenovana Romunka Laura Codruta Kövesi.
Operativno raven sestavljajo evropski delegirani tožilci, ki bodo v svojih državah odgovorni za izvajanje konkretnih kazenskih preiskav in pregone v okviru pristojnosti evropskega javnega tožilstva. Njihovo delo bodo nadzorovali tričlanski stalni senati, ki bodo vodili preiskave ter sprejemali operativne odločitve.
Svojih delegiranih tožilcev prav tako še ni imenovala Finska.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.