
Koprski državni pravobranilec Grga Balenovič je v sredo priznal, da so prijavo terjatev do podjetja BPC na pravobranilstvu vložili v napačno kuverto in jo namesto na koprsko sodišče poslali na generalno carinsko upravo. Kot je danes pojasnil, je pri pošiljanju res prišlo do napake, vendar "ta napaka države ne bo stala ničesar". Prav tako je zanikal poročanje nekaterih medijev, da koprski davčni urad zaradi tega v postopku prisilne poravnave ne bo mogel izterjati svojega dolga.
Po Balenovičevih besedah napaka pravobranilstva nima tako velikih razsežnosti, kot so poročali nekateri mediji. Pojasnil je, da lahko upniki, med njimi tudi davčna uprava, svoje terjatve do podjetja BPC (v lasti družine koprskega župana Borisa Popoviča) izterjajo na podlagi izdanega sklepa o potrditvi prisilne poravnave z dne 13. januarja 2006.
"Do prisilne poravnave pride z namenom, da se ohrani podjetje in se dolgovi odpišejo, terjatev je v sklepu določena in priznana in sicer v višini 20 odstotkov dolga, kot je določilo sodišče in velja za vse upnike," je še pojasnil pravobranilec.
Direktor koprskega davčnega urada Dušan Salmič je potrdil besede pravobranilca in pojasnil, da lahko na podlagi sklepa o potrditvi prisilne poravnave izterjajo dolg tudi tisti upniki, ki terjatve niso prijavili. Pojasnil je, da je namen prisilne poravnave ravno ta, da podjetje ne gre v stečaj in se "izkoplje" na račun upnikov, ki se določenemu deležu odpovejo (dobijo 20 odstotkov od celotnega dolga).
Posledica napake državnega pravobranilca je po njegovih besedah le, da davčna uprava ni mogla sodelovati na obravnavi dolgov, kjer se določi število udeležencev na podlagi njihovega deleža dolgov. Razložil je, da je rok za poplačilo dolga potekel 26. januarja. Ker dolžnik v času enega leta terjatev ni poravnal, bo naslednji korak davčne uprave ta, da bodo dolžniku izročili sklep o terjatvah. Prav tako bodo stekli vsi postopki, ki so zajeti v prisilni izterjavi, kjer pa je možnih več scenarijev. "Če tega ne bo poravnal, se lahko usedemo na račun subjekta in zaplenimo določeno premoženje," je še povedal Salmič.
Pojasnil je še, da dolg, ki je nastal na podlagi odločbe inšpekcije, še ni pravnomočen oziroma odločba še ni potrjena, ker se je dolžnik pritožil in je zadeva zdaj na drugi stopnji. "Dokler se pritožba ne reši, o dokončnem znesku dolga ne moremo govoriti," je dejal. Pojasnil je tudi, da pritožba ne zadrži izvršitve, tako da lahko davčna uprava začne postopke izvršbe. Podjetje BPC davčni upravi dolguje okoli 366 milijonov nekdanjih tolarjev oziroma na podlagi sklepa o prisilni poravnavi 20 odstotkov tega zneska, kar bo davčna uprava po Salmičevih besedah tudi dobila.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.