
Predsednik republike Janez Drnovšek je znova posegel v razpravo o financiranju urada predsednika republike. Očitke o pretiranem zapravljanju finančnih sredstev je zavrnil z besedami, da "je čas, da Slovenija pogleda tudi širše v svet". Ob tem je izrazil željo, da se konča "neproduktivna razprava o financiranju urada predsednika republike in o tem, kdo je za kaj kriv". "Upam, da se kaj takšnega v slovenski državi ne bo nikoli več ponovilo," je v sporočilu za javnost zapisal Drnovšek.
"V prejšnjih treh letih mandata sem sorazmerno malo potoval v tujino in nisem niti približno sprejemal vseh vabil. Letos v prvi polovici leta se je zgodilo, da so prišla tri vabila za obiske na drugih kontinentih, in odločil sem se, da jih sprejmem. Mislim, da je čas, da Slovenija pogleda tudi širše v svet, se predstavi in tudi kaj pove," je zapisal Drnovšek.
V nadaljevanju sporočila je pojasnil tri obiske - v Boliviji, Indiji in na Kitajskem, zaradi katerih je bil deležen največ očitkov. "Zaradi teh obiskov, ki prej niso bili znani in planirani, sem presegel predvidena proračunska sredstva za letošnje leto," je pojasnil Drnovšek in dodal, da je moral, ker vlada pravočasno ni odobrila zaprošenih dodatnih sredstev, odpovedati preostale mednarodne obiske v tem letu.
Zgodovinska zaprisega Moralesa
Kot je zapisal, se je udeležil zaprisege bolivijskega predsednika Eva Moralesa, ker je ocenil, da gre za zgodovinski dogodek. To je namreč "prvi indijanski predsednik in večinsko indijansko prebivalstvo je z njim simbolno prekinilo petstoletno tradicijo kolonializma".

"Dogodek je pritegnil pozornost celega sveta, še posebej Južne Amerike. Moj govor in moji intervjuji so bili gledani v Boliviji in v drugih latinskoameriških državah. Ko sem se skupaj z Moralesom udeležil starodavnih indijanskih obredov, je to pozdravila stotisočglava množica, posnetki pa so obšli ves svet. Dan za tem so me na sprehodu po glavnem mestu Bolivije ljudje množično pozdravljali, vsi so poznali predsednika Slovenije, čeprav zanj in za Slovenijo prej nikoli niso slišali," je zapisal.
Drnovšek: Indijski duhovni vodje bolj cenjeni kot politiki
Drugi obisk je bil v Indiji. "Trajal je samo en dan, udeležil sem se velikega shoda, kjer se je zbralo več kot dva milijona ljudi, skupaj z glavnimi duhovnimi vodji Indije. Moj govor je poleg njih spremljalo še nekaj sto milijonov ljudi preko televizijskih ekranov. Težko si je zamisliti boljšo promocijo Slovenije v Indiji z milijardo prebivalcev, kjer duhovni vodje uživajo več spoštovanja kot politiki," je nadaljeval.

Na Kitajskem pa se je predsednik udeležil mednarodne konference v Boau, "na posebno vabilo kitajskih oblasti, ki so moji udeležbi pripisovale poseben pomen". "Na konferenci sem govoril zbranim predstavnikom največjih azijskih, ameriških in evropskih korporacij o pomenu trajnostnega razvoja in njihovi odgovornosti zanj. Opravil sem tudi enourni intervju za največjo kitajsko televizijsko mrežo, ki jo gleda stotine milijonov ljudi. Slovenija na Kitajskem še nikoli ni bila predstavljena na ta način," je še poudaril.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.