Predsednik vlade Miro Cerar je ob predstavitvi multimedijske makete v Kopru dejal, da se je gradnja drugega tira v resnici že začela, saj je promet po izvlečnem tiru med postajo Koper-tovorna in območjem elektronapajalne postaje Dekani že stekel. "Lahko rečemo, da smo danes že 1,2 kilometra bliže cilju. Izvlečni tir pomeni 1000 vlakov letno več in milijon ton tovora več na vlakih namesto na cestah," je poudaril.
Premier je na osrednji prireditvi ob dnevu pomorstva izrazil prepričanje, da se bo pomorsko gospodarstvo tudi v bodoče razvijalo in krepilo. "Prav zaradi tega smo v mandatu te vlade z mrtve točke premaknili drugi tir," je dodal.
Velika razvojna priložnost Slovenije
Kot je opozoril premier, pri drugem železniškem tiru med Divačo in Koprom "ne gre le za največji infrastrukturni projekt v državi, ampak tudi za veliko razvojno priložnost Slovenije. Drugi tir je ključen, da ohranimo prednosti geostrateške lege in da evropski logistični tokovi še naprej potekajo skozi našo državo".
Projekt bo, tako Cerar, prispeval k uspešnosti Slovenije, omogočil hitrejšo rast pretovora v Luki Koper in širitev logističnih dejavnosti v celotni Sloveniji: "Vprašanje danes je le: zdaj ali nikoli. Če z gradnjo drugega tira ne pohitimo, nas bodo sosednje države s svojimi povezavami obšle in Slovenija bo zamudila svojo zgodovinsko priložnost, da se uvrsti med države celega sveta, ki so transportno pomembne."
Kot je posvaril premier, pa bo to šlo ne le v škodo luke Koper, ampak tudi celotnega gospodarstva ter nenazadnje prebivalstva in okolja, saj bi drugi tir omogočil razbremenitev cestnega tovornega prometa na naših cestah.
Premier se je dotaknil tudi arbitražnega sporazuma in spomnil, da je Slovenija v svojih strateških usmeritvah vedno spoštovala in upoštevala pomorsko pravo ter mednarodna načela in pravila. "Tudi zaradi tega je arbitražna razsodba glede meje na morju med Slovenijo in Hrvaško za Slovenijo dokončna in zavezujoča. Pomorsko prostorsko načrtovanje bo še naprej temeljilo na spoštovanju mednarodnih pravnih norm in upam, da bo slovenski poti čim prej sledila tudi naša soseda Hrvaška," je dodal.
Zakon o drugem tiru še čaka na potrditev
Referendum o zakonu o drugem tiru je v presoji na vrhovnem sodišču, zato zakon ne more stopiti v veljavo, projektno podjetje 2TDK pa ne more prevzeti vloge investitorja. Cerar upa, da bo šla odločitev vrhovnega sodišča, kjer bo pričal tudi sam, v korist projekta.
Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič in vodja projekta ter državni sekretar Jure Leben sta ob predstavitvi makete pojasnila, da gre za sodobno multimedijsko predstavitev, ki nudi vpogled v teren, preko katerega poteka trasa. Na ta način si bodo prebivalci lažje predstavljali, kaj želimo narediti, je dejal Leben.
Gašperšič je dodal, da si bodo lahko predstavljali tudi, kaj drugi tir pomeni v pridobitvah glede na povečane zmogljivosti pretovora tako za Luko Koper kot celotno povezavo med Koprom in Baltsko-jadranskim koridorjem.
Pomen drugega tira za logistiko in gospodarstvo sta izpostavila tudi predsednik uprave Luke Koper Dimitrij Zadel in gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Maketa bo v Kopru na ogled do 25. marca, nato pa se seli na Kongresni trg v Ljubljani. Konec aprila bo maketa predstavljena tudi na TEN-T dnevih, ki jih Evropska komisija pripravlja v Ljubljani.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.