Predsednik vlade Miro Cerar je znova obiskal Obalo in se tokrat sestal s prebivalci zaselkov na levem bregu Dragonje, ki so po arbitražni razsodbi pristali na hrvaški strani.
Za vse ljudi na obmejnih območjih, ki jih odločba arbitražnega sodišča neposredno zadeva in jim povzroča težave, bomo po potrebi tudi spremenili oziroma prilagodili ustrezne zakonske določbe, tudi na intervencijski način, je po sestanku napovedal premier. "Tu država mora pomagati, saj je do te razmejitve prišlo brez neke krivde teh ljudi, zato jim mora država iti maksimalno naproti," je nadaljeval predsednik vlade.
Sam razgovor z domačini je bil po njegovih besedah zelo konstruktiven in vsebinski, pri čemer se postavljajo številna vprašanja, od uveljavljanja pravice do zdravstvenega varstva in šolanja otrok do socialnega varstva in prehajanja v Slovenijo. V prihodnjih tednih bodo prizadeti prebivalci lahko svoje predloge in vprašanja podali neposredno načelnikom upravnih enot, v prihodnjih mesecih pa bodo poiskali tudi ustrezne pravne in druge rešitve.
"Imamo resen namen, da jim zagotovimo čim bolj nemoteno življenje vnaprej, da bodo čim večjo raven dosedanjih pravic lahko ohranili," je zatrdil Cerar, ki je hkrati izpostavil, da bo vlada poskušala vse te zadeve urejati v dogovarjanju s Hrvaško.
"Predvsem se zdaj, ta hip ne spreminja še nič. Potem pa v prihodnjih mesecih pričakujem razgovore s Hrvaško o tem, kako bomo implementirali to odločbo razsodišča," je povedal Cerar. Kot je dodal, bo Slovenija sicer na svoji strani storila vse, kar je potrebno za implementacijo arbitražne odločbe.
Ponudili so jim pravno pomoč, o nadomestnih zemljiščih se ne pogovarjajo
Sestanek s predstavniki vlade pa je predčasno, že po dobre pol ure zapustil Joško Joras, ki je vidno razburjen novinarjem dejal, da je star 67 in v pravljice ne verjame več. "Premier nam ni bil sposoben povedati niti ene konkretne rešitve. Svoje besede je zavijal v celofan, medtem ko mi potrebujemo konkretne odgovore o tem, kako bomo odslej živeli," je dejal Joras. "Jaz sem trdno prepričan, da se bo zgodba Račan-Drnovšek spremenila in naši bodo nas prej izbrisali ven, preden bomo mi lahko dojeli, kaj se je zgodilo," je dodal.
Eden izmed Jorasovih sosedov Anton Škof je pojasnil, da so jim na sestanku obljubili pravno pomoč. "Mi bi želeli, da se nam ohranijo iste pravice. So pa nam vnaprej povedali, da če to pride pod Hrvaško, da ne bo istih pravic," je dodal. Konkretno sam tako ne bi mogel več kandidirati na volitvah v Sloveniji in bo lahko glas na volitvah oddal prek konzulata ali pošte.
V njegovem primeru gre za skupno pet hiš, strnjeno postavljenih na območju krajinskega parka Sečoveljskih solin, in skupno deset oseb. Kot so jim obljubili na sestanku, bodo sodelovali že pri pisanju interventnega zakona. O morebitnih nadomestnih zemljiščih pa je Škof odvrnil, da "o tem se sploh ne pogovarjamo".
Predsednik krajevne skupnosti Denis Fakin je srečanje ocenil kot konstruktivno, saj so se dotaknili vseh 'življenjskih' vprašanj krajanov. Kot je dodal, za zdaj ni bilo nobene najave, da bi se kdor koli preselil z ene ali druge strani meje.
Vseh 29 prijavljenih prebivalcev, ki živijo na levem bregu Dragonje, svojega doma ne namerava zapustiti.
Plenković v sredo prihaja Ljubljnao
O odprtih vprašanjih in izidu arbitraže pa naj bi se Cerar drug teden pogovarjal tudi s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem. Premier je poudaril, da mora osrednja tema njunega pogovora biti implementacija oziroma izvršitev arbitražne razsodbe. O srečanju sta se premierja dogovorila le nekaj ur po sprejemu razsodbe sodišča, je spomnil Cerar: "Popolnoma jasno je, da je bil namen tega srečanja tu v Ljubljani, v Sloveniji točno ta, da se pogovarjava o arbitražni odločbi in seveda tudi, kar je za nas ključnega pomena, o implementaciji."
Plenković je pred srečanjem sicer dejal, da v Slovenijo prihaja zgolj reševati dvostransko mejno vprašanje, ne pa se pogovarjati o uveljavljanju arbitražne razsdobe. Cerar pa na to odgovarja: "Ne pride v poštev, pogovarjali se bomo samo o implemenaciji arbitražne razsodbe in nič drugega."
KOMENTARJI (336)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.