Lani so Fraport in vsi trije sindikati sklenili novo pogodbo, a jih letos čaka težja naloga - pogajanja o njenem tarifnem delu. Že pred enim mesecem je glavni sindikat poklicnega gasilstva jasno povedal svoje zahteve.
Za vodstvo Fraporta so te zahteve previsoke, predvsem zaradi vseh investicij, ki jih družba trenutno izvaja. Letos so na primer začeli z razširitvijo potniškega terminala, ki je ocenjen na nekaj več kot 7 milijonov evrov, skupno pa jih v obdobju petih let čakajo investicije, vredne približno 40 milijonov evrov. Zaposlenim so zato ponudili alternativo.
5-odstotno povečanje plač v mesecu septembru, nato dvig letne eksalacije plač, ki je bila do zdaj 0,85-odstotna na en odstotek in pa dve dodatni povišanji plač za 1,84 odstotka v letih 2021 in 2022.
Pri Fraportu so prvo zvišanje plač že izvedli, veljati bo začelo naslednji mesec. A sindikatom to ni dovolj, zahtevajo še dodatnih sedem odstotkov. Na karkoli manj ne bodo pristali. V petek bodo nadaljevali pogajanja in če ne bodo našli skupnega jezika, bodo resno razmislili o stavki.
Tako bi se lahko zgodilo, da bodo delavci Fraporta stavkali istočasno kot piloti Adrie Airways. Ti zahtevajo boljše delovne pogoje.
V Sindikatu prometnih pilotov Slovenije so se sicer z Adrio Airways dogovorili, da bodo ta teden, natančneje v sredo, četrtek in petek, potekali pogovori oz. pogajanja glede njihovih zahtev in da do takrat z mediji ne bodo komunicirali.
Piloti so nad načinom dela v Adrii razočarani. Moti jih predvsem neprestana kršitev kolektivne pogodbe, vse več morajo ostajati v tujini, kar znatno vpliva na njihovo počutje in družinsko življenje. Tokrat Adrii zadnjič ponujajo roko sprave. Če je ne bo sprejela, bodo prekinili delo, kar bi lahko povsem ohromilo promet na brniškem letališču.
Kdo bo rešil Adrio Airways?
Nad brniškim letališčem pa visi še en črn oblak - grozeči stečaj Adrie Airways.
Če slovenski nacionalni prevoznik v mesecu ali dveh ne bo našel investitorja,
ne bo dočakal novega leta, napovedujejo poznavalci. Razmere so namreč, kljub vrhuncu sezone, že kritične.
A nemško vodstvo nujno potrebnega investitorja obljublja v kratkem, seveda pa je vprašanje, ali je to sploh izvedljivo. Ameriška letalska družba Mesa, o kateri smo obširno poročali pred mesecem dni, namreč ni več v igri, saj so se po opravljenem skrbnem pregledu odločili, da Adria ni prava naložba za njih.
Zdaj naj bi Adriino poslovanje pregledoval že drug kandidat - po naših zanesljivih informacijah gre tokrat za irsko družbo CityJet. Ustanovljena je bila leta 1993 v Dublinu, a se je že pred leti iz klasičnega letalskega prevoznika preoblikovala v družbo, ki je specializirana za tako imenovani wet lease, kar pomeni, da svojih 28 letal skupaj s posadkami posoja, in sicer velikanom, kot so Air France, Brussels Airlines and KLM.
Temu primerne so številne tudi njihove baze, imajo jih namreč kar 10, predvsem v Srednji in Severni Evropi, ki skupaj zaposlujejo več kot 1.250 ljudi.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.