Za v finančnih težavah utapljajočo Adrio Airways se zanima ameriška družba Mesa Airlines, smo izvedeli iz neuradnih, a zanesljivih virov. V tem trenutku že preučujejo poslovanje našega letalskega prevoznika, njihova končna odločitev, ali bodo vstopili oziroma kupili Adrio, pa naj bi bila znana do konca poletja. Adria je medtem, morda tudi zato, ker so se znašli pod drobnogledom Američanov, nekoliko stabilizirala svoje poslovanje in predvsem lete, saj v zadnjih dneh odpovedi tako rekoč ni več, podobno pa velja tudi za zamude.
Kako daleč je preverjanje poslovanja Adrie Airways, kako kaže in kaj o vsem pravijo vpleteni?
Po naših podatkih so Američani v Adrii že nekaj časa, skoraj mesec dni, kar potrjujejo tudi pri našem letalskem prevozniku, od koder so nam sporočili: "Skrbni pregled in pogajanja s potencialnim investitorjem intenzivno potekajo. V Adrii verjamemo, da se bo transakcija uspešno zaključila."
Kdaj in predvsem kako, torej ali Mesa razmišlja o nakupu celotnega podjetja ali samo dela, kakšen poslovni model bi izbrali in ali bi po prevzemu blagovna znamka Adria Airwys še obstajala, v Adrii niso pojasnili.
Enako velja za Američane, ki pravijo, da ker so javna družba, potencialnih transakcij ne morejo komentirati. Delnice Mesa Airlines oziroma holdinške družbe Mesa Air Group namreč kotirajo na drugi največji borzi na svetu, ameriškem Nasdaqu s sedežem v New Yorku. Cena delnice je trenutno dobrih deset dolarjev, medtem ko tržna kapitalizacija celotnega podjetja, po domače vrednost, znaša slabih 300 milijonov dolarjev.
In kdo so Američani, ki se zanimajo za nakup slovenskega prevoznika? Se Adria vendarle lahko nadeja lastnika iz stroke?
Ameriška družba Mesa Airlines sicer ni povsem klasična letalska družba, a se na letala gotovo spozna bolje kot kakšen finančni sklad. Njihova primarna dejavnost je namreč posoja takšnih letal in tudi posadk uveljavljenim letalskim družbam. Trenutno predvsem Unitedu in American airlines. Njihova flota trenutno šteje 145 letal, družba ima v ZDA tudi osem baz. Letijo predvsem na območju Severne, pa tudi Srednje in Južne Amerike. V svojih vrstah imajo zaposlenih 1358 pilotov, 1287 stevardes, 426 mehanikov in še nekatere druge poklice - skupaj skoraj 3500 zaposlenih.
In kako je s poslovanjem? Pri Mesi v zadnjih letih beležijo rast prepeljanih potnikov, ki se počasi bliža desetim milijonom. Zato jim rastejo tudi prihodki, samo lani so zabeležili več kot 570 milijonov evrov prometa.
Pa vendarle, čeprav v Adrii verjamejo, da bo posel izpeljan, kakšen je plan B, kaj če Američanov ne prepričajo?
Potem je Adria v velikih težavah, kar najverjetneje pomeni celo stečaj. Tudi zato imajo na Brniškem letališču, ki je sicer lasti nemškega Fraporta, že pripravljen rezervni načrt, saj Adria še vedno prepelje več kot polovico vseh njihovih potnikov.
Podobno velja za ministrstvo za infrastrukturo, ki podjetju sicer ne more finančno pomagati, saj bi šlo v tem primeru za državno pomoč, lahko pa vskoči v primeru propada. V tem primeru bi se, pravijo naši sogovorniki, v proračunu ministrstva s prerazporeditvami zagotovo dalo najti denar za vzpostavitev oziroma ohranitev ključnih povezav, ki jih naša država potrebuje. Čeprav morda to sploh ne bi bilo potrebno, saj najbolj zasedene in prodajane linije zanimajo tudi druge letalske prevoznike, ki so že prisotni na Brniku.
Direktor Holger Kowarsch je na novinarski konferenci konec junija sicer poudaril, da je Adria Airways regionalna letalska družba, ki povezuje Balkan z zahodom, ob tem pa dodal, da so priložnosti za rast omejene zaradi majhnosti države. Dejal je, da so se zato odločili, da postanejo del Star Alliance in sodelujejo tudi z Lufthanso. A to po besedah Kowarscha ni dovolj. Dodal je, da so vseskozi iskali strateškega partnerja in da se z nekaterimi interesenti pogovarjajo, da pa še ne more razkriti imen.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.