Ko je govora o Adrii Airways, nikomur ni več do smeha. Da je stanje v družbi resno, priča tudi dejstvo, da Adria Airways konec poletja z Adrio Tehnika ne bo podaljšala pogodbe o vzdrževanju letal. Kdo, če sploh kdo, bo servisiral letala po 31. avgustu, zaenkrat še ni znano.
Ne samo odpovedi in združevanja Adrijinih letov, iz dneva v dan se spreminjajo tudi urniki njihovih zaposlenih, tako predsednik Sindikata prometnih pilotov Luka Radovic. "Podvrženi smo zelo veliki obremenitvi. In tudi fleksibilnost, ki jo delavci nudimo podjetju, je napram ostalim letom kar velika. Delamo tudi več kot 50 ur na teden, Adria pa že nekaj časa krši našo kolektivno pogodbo in plač ne izplačuje, kot dogovorjeno, do 15. v mesecu," žalostno stanje opisuje Radovic. Majsko plačo so tako dobili v dveh nakazilih, 14. in 17. junija.
Če odpovedi in zamude letov ter zamude pri plačah pomenijo začetek konca Adrie Airways, bo po zagotovilu infrastrukturne ministrice Alenke Bratušek država sicer storila vse, da Slovenija s svetom ostane povezana. "Moja naloga kot ministrice za infrastrukturo je, da ko bodo v Adrii povedali, da ne morejo več poslovati, da Slovenijo povežemo s tistimi najbolj pomembnimi destinacijami," je pred dnevi dejala Bratuškova.
Te bodo še kako aktualne v drugi polovici leta 2021, ko bo Slovenija pod drobnogledom celotne Evropske unije. "Na koncu bo zopet država morala sanirati, če nam ne bo želelo biti nerodno, ko bomo predsedovali Evropi," pa poudarja vodja poslanske skupine SD Matjaž Han.
Radovic se za službo sicer ne boji. "Kar se tiče pa ostalih delavcev, to je pa potem vprašanje za vsakega posameznika."
Adrijini zaposleni bodo z vodstvom družbe novo kolektivno pogodbo podpisali 31. avgusta letos. V njej pa bodo poleg stabilnih urnikov zahtevali tudi večje število prostih dni.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.