Poslanci SDS predlagajo razrešitev predsednika državnega zbora Milana Brgleza zaradi njegovega intervjuja za tednik Mladina. V njem je Brglez podajal stališča, ki so v nasprotju z ustavnim redom, je pojasnila poslanka SDS Jelka Godec.
Po njenih trditvah je Brglez v intervjuju, ki je bil objavljen 26. septembra, poudarjal, da je osamosvojitev korak nazaj v državotvornosti in da je bila Jugoslavija bolj kredibilna od zdajšnje države, "čeprav vsi vemo, da je temeljila na komunistični represiji". Prav tako je navajal, da so bili povojni poboji "posledica naravnega prava", izražal je tudi naklonjenost totalitarnim metodam, je pojasnila Godčeva.
Dejala je tudi, da so poslanci SDS Brgleza že 3. oktobra pozvali k pojasnilom teh navedb v Mladini, dobili pa da so odgovor, ki je "le pritrdil" njihovim ugotovitvam.
Ob tem je Godčeva poudarila, da mora predsednik DZ delovati povezovalno, uživati sloves nepristranskega voditelja ter spoštovati pravni red, prepričanje vseh volivcev in tudi človeško dostojanstvo. Zato v SDS predlagajo, da se Brgleza razreši s funkcije predsednika DZ, ker "s takimi izjavami in podajanjem stališč ni sposoben opravljati te funkcije".
Podporo za predlog razrešitve bodo iskali tudi pri ostalih poslanskih skupinah, pravi Godčeva. Izrazila je upanje, da bodo "prepoznali to zadevo kot pravilno".
Brglezov odziv
Brglez se je odzval že 9. oktobra, in sicer na pismo, ki ga je nanj zaradi omenjenega intervjuja naslovilo Društvo Evropska Slovenija. Očitki v njem so enaki očitkom SDS.
Brglez je poudaril, da so "s trganjem izjav iz konteksta skušali prikazati popolnoma drugačno sliko o meni, mojem intervjuju in mojih namenih". Glede izjave o državotvornosti in kredibilnosti pa je pojasnil, da je govoril o položaju nekdanje države v mednarodnih odnosih."Sami dobro veste, da je Slovenija v zadnjih 25 letih izgubila veliko priložnosti, da bi se v mednarodnih odnosih bolje pozicionirala ter (o)krepila svojo mednarodnopolitično in mednarodno vlogo, ker med drugim vsakokratne oblasti niso razumele, da so vse predhodne vlade ravnale v imenu Slovenije ter da je za mednarodno kredibilnost nedopustno kadarkoli tega ne upoštevati, podobno kot tudi ni dopustno zamenjavanje skupnih, nacionalnih ali javnih interesov s parcialnimi," je med drugim navedel Brglez.
KOMENTARJI (620)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.