Večina vodij poslanskih skupin koalicije odločitev predsednice vlade Alenke Bratušek, da na sprejetje proračuna 2014 veže zaupnico, ocenjuje za primerno. Po mnenju vodje poslancev PS Janija Möderndorferja je Bratuškova s proračunom, ki ga je predlagala, dala jasno vedeti, kakšna bo dinamika politike in izvajanje ukrepov. S tem je tudi povedala, "kje je meja, na kateri lahko še vodi to vlado". "Več kot jasno je, da če se ne gremo teh ukrepov in te politike, niti nima smisla, da ta vlada še naprej vlada," je dejal.
Ali je proračun res koalicijsko usklajen, bodo po njegovih besedah ugotovili šele v sredo na koalicijskem vrhu. Verjetno je prav zato, da se bo v sredo lažje odločati, predsednica vlade zaupnico tudi napovedala, meni Möderndorfer.
Premierka je že v začetku mandata napovedala, da bo v letu dni preverila zaupanje. To so navedli tudi v koalicijski pogodbi. Mödenrdorfer meni, da gre z napovedjo vezave zaupnice na sprejetje proračuna verjetno za prav omenjeno zaupnico.
Vodja poslancev DL Rihard Braniselj potezo predsednice razume kot korektno in pogumno, ker poslanske skupine proračuna še niso obravnavale, in v teh časih kot edino pravilno. Po mnenju ministra za notranje zadeve in prvaka DL Gregorja Viranta je odločitev Bratuškove razumna, saj je proračun ključen dokument, na katerega so vezani bistveni ukrepi. Koalicija je glede ključnih vprašanj v proračunu usklajena. Z zaupnico gre po njegovih besedah za izpolnitev obljube Bratuškove glede preverjanja zaupanja, za utrjevanje njenega položaja v koaliciji in v DZ ter za krepitev politične stabilnosti. Zelo dobro pa je, ocenjuje Virant, da si premierka utrdi položaj tudi v svoji stranki.
Kaj bo, če predsednik PS postane Janković?
Kongres PS bo verjetno pred glasovanjem o zaupnici, koalicijski partnerji pa so že povedali, da bi morebitna vrnitev Zorana Jankovića na čelo PS verjetno pomenila konec te vlade. Tako se postavlja vprašanje, kaj se bo zgodilo s proračunom, če Bratuškova, ki je že napovedala kandidaturo, ne dobi bitke za predsednico PS. Virant je prepričan, da bo Bratuškova ostala predsednica največje vladne stranke in bo še naprej vodila vladno koalicijo. Tudi če ne bo tako, poudarja, da mora biti proračun v vsakem primeru sprejet, saj je ključnega pomena za to, da "ne dobimo trojke".
Po besedah vodje poslancev SD Matjaža Hana bodo v SD ob glasovanju za proračun "sami sebi dali zaupanje", ker so v pogajanjih za proračun dosegli, da se niso znižali socialni transferji, da se ne pogovarjajo o minimalni plači in da nedotaknjen ostaja javni sektor. Poslanci SD bodo tako zaupnico podprli, razen če se ne bi v prihodnjih dneh okoliščine spremenile.
Na vprašanje, ali so koalicijske vezi načete in je zato potrebno glasovanje o zaupnici, je odgovoril, da so koalicijske vezi od prvega dne enako načete. "V koaliciji, v kateri so čisti liberalci in čisti socialisti ter podobno, je težko delati," je dejal. Ocenjuje pa, da bo zaupnica verjetno dala moč Bratuškovi pri nastopu na kongresu PS.
Glasovanje o zaupnici bo služilo bolj temu, da bi se okrepil ugled "moči in soglasja na zadevah, kjer tako ali tako obstaja", pa je napoved Bratuškove komentiral prvak SD Igor Lukšič. Javnost bi po njegovem mnenju morda bolj prepričala kakšna druga poteza, ki bi vladi dala nov zagon.
Tudi po mnenju vodje poslancev DeSUS Franca Jurše ni nič narobe s tem, da je predsednica napovedala vezavo zaupnice na sprejetje proračuna, saj je to dokument, ki ima največjo težo. Ocenjuje pa tudi, da Bratuškova opredelitev glede proračuna potrebuje v času kandidature za predsednico PS.
Jurša predloga proračuna še ni preučil, je pojasnil. Je pa po njegovih besedah predsednik DeSUS Karl Erjavec zagotovil, da je dokument med koalicijskimi partnerji usklajen.
Opozicija: Očitno le ni vse tako idilično
Po mnenju Andreja Vizjaka (SDS) ima Bratuškova očitno težave v koaliciji in jo želi z zaupnico poenotiti. Če bi bil proračun usklajen, namreč ne ve, zakaj bi napovedala vezavo zaupnice nanj. "Očitno le ni tako idilično, kot so njeni signali navzven," je dejal. Po njegovem mnenju je proračun tudi sicer velika težava, saj "odstopa od napovedi, ki so bile dane v programu stabilnosti". Vizjak te zaupnice ne razume v povezavi z napovedmi predsednice vlade v začetku mandata, da bo v letu dni preverila zaupanje vladi.
V SDS so pojasnili, da stranka ne bo podprla "niti nerealnega proračuna niti zaupnice".
Predsednik SLS Franc Bogovič je dejal, da je zaupnica stvar koalicije, obenem pa poudaril, da je politika te vlade med drugim politika novih davkov, medtem ko ji gospodarstvo ne zaupa. Zato je SLS "pač ne more podpirati". Spomnil je, da bo pozno jeseni znana luknja v slovenskih bankah, takrat pa bo "moral biti tudi besednjak Bratuškove precej drugačen, kot je danes". Tako bi morala premierka po njegovem mnenju "danes govoriti realni jezik ali pa zaupnico postaviti pred poslance tedaj, ko se bo soočila z realnimi težavami". "Doslej počne to, kar se lepo sliši, ne pa to, kar bi morala početi," je pristavil. Ocenjuje, da ima ta koalicija dovolj "samoohranitvenega nagona, da bo premierka ostala". To je namreč po njegovem mnenju v interesu koalicije in "ljudi, ki iz ozadja vodijo državo".
Po mnenju predsednice NSi Ljudmile Novak je napoved zaupnice vnaprej dobljena bitka. Če je proračun koalicijsko usklajen, sploh nima smisla glasovati o zaupnici, je dejala. Po njenih besedah se o zaupnici glasuje takrat, ko so vezi v koaliciji razrahljane. Novakova ocenjuje, da je Bratuškova tako izkoristila "primeren trenutek" za vložitev zaupnice, saj ob usklajenem dokumentu izpolnjuje obljubo, da bo šla po zaupnico v letu dni od nastopa mandata, zato ji tega spomladi ne bo treba več storiti, je dodala.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.