Na vodovarstvenem območju Vrbanski plato sprva ne bi smeli graditi, a je trgovski gigant Lidl Agenciji za okolje obljubil, da bo ustrezno zavaroval podtalnico. Tako so kot nadomestno gradnjo zgradili Lidlov center, ki - danes stoji, kakovost vode v Mariboru pa je precej slabša. Če bi želeli škodo popraviti, bi to zneslo osem milijonov evrov.
Po besedah direktorja Mariborskega vodovoda Stanislava Jeclja pa: "Vsi Mariborčani vedo, kaj je bilo tam prej in kaj je tam sedaj. In to zagotovo ni nadomestna gradnja!" Odgovorni pri gradnji Lidla torej niso upoštevali pogojev za gradnjo, ki jih je postavil Vodovod, še več - decembra lani uporabnega dovoljenja sploh niso dobili, a so trgovino vseeno odprli. Uporabno dovoljenje so dobili šele pred desetimi dnevi, pa še to brez soglasja Vodovoda.
Iz Agencije za okolje so sporočili, da so ob tem storili vse, kar je bilo v njihovi moči. "Objekt je z ureditvijo okolja z vidika vpliva na vodni režim ali stanje voda ustrrezno zgrajen," so zapisali in tako ovrgli navedbe Vodovoda, da je podtalnica ogrožena.
Jecelj je zaradi Lidla, ostalih gradenj in posledično slabše vode poslal odprto pismo ministru Janezu Podobniku. Na ministrstvu so prejem pisma potrdili, a po devetih dneh od prejetja še vedno pripravljajo odgovor. Ob tem se izgovarjajo, da ti upravni postopki pač ne sodijo v njihovo domeno.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.