onesnaženost

Ste podarili strupen šopek rož?
08. 03. 2025 08.48Šopki rož lahko vsebujejo pesticide, opozarja Zveza potrošnikov Slovenije. Švedska in francoska potrošniška organizacija sporočata, da rože niso vedno najboljši izraz naklonjenosti. Testirali sta namreč rezano cvetje, ki je v prodaji posamično ali v šopkih v Franciji in na Švedskem. Ugotovili sta, da se v cvetju skriva veliko nevarnosti. Testa sta razkrila masovno onesnaženost rezanega cvetja s pesticidi, tudi s tistimi, ki so v EU prepovedani.

Velika onesnaženost zraka, prihajajo oblaki in padavine
24. 02. 2025 11.08V večjem delu države je mogoče danes in v torek pričakovati preseganje dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10. Izboljšanje kakovosti zraka je mogoče pričakovati šele v sredo, opozarjajo na Agenciji RS za okolje (Arso).

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem
11. 02. 2025 15.01V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina
08. 02. 2025 17.39Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Vrača se legendarni tramvaj, našli tudi denar za kabinsko žičnico
14. 01. 2025 16.37Tržaška občina je pridobila odločbo ministrstva za infrastrukturo in promet, da bo država z 48,8 milijona evrov sofinancirala gradnjo krožne kabinske žičnice z območja starega pristanišča do Opčin. Vrednost projekta je ocenjena na 62 milijonov evrov. Februarja pa bi lahko po skoraj desetletju iz mesta na Kras spet začel voziti tudi tramvaj.

'Nekateri kraji so videti, kot bi nanje padla bomba'
09. 01. 2025 06.22Na območju Los Angelesa v ameriški zvezni državi Kalifornija še vedno divja pet požarov. Vetrovi so se malce umirili, kar je zaustavilo širjenje požara Eaton, na delu pa so tudi že preiskovalci, ki poskušajo ugotoviti vzrok za požar Palisades. Ukaz za evakuacijo prejelo skoraj 180.000 prebivalcev. Uničenih je več kot tisoč zgradb, v požarih pa je umrlo najmanj pet oseb. Nevarnosti pa ljudem ne predstavljajo le ognjeni zublji – močno je namreč padla tudi raven kakovosti zraka, ki zdaj dosega "nevarne" ravni.

V Milanu se ne sme več kaditi niti na ulici
02. 01. 2025 11.58V Milanu je začela veljati prepoved kajenja na vseh javnih površinah, kršiteljem pa grozijo visoke denarne kazni. Po novem je kajenje prepovedano na vseh javnih površinah, vključno z ulicami, "razen za izolirane prostore, kjer je mogoče ohraniti razdaljo najmanj deset metrov od drugih ljudi", piše v besedilu odloka, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba, izboljšanje šele v četrtek
30. 12. 2024 15.31Zaradi dotekanja toplejšega zraka v višinah in izrazitejšega nabiranja izpustov so se v kotlinah in dolinah povišale ravni delcev, opozarjajo na Agenciji za okolje, podnebje in energijo (Arso). Največje vrednosti so zabeležene v jutranjih in večernih urah, izboljšanje kakovosti zraka pa na Arsu pričakujejo v četrtek.

Ne glede na jutranjo meglo, Ljubljana v zadnjem mesecu nadpovprečno sončna
17. 12. 2024 06.00Zdi se, da v Ljubljani ne mine jutro, ko bi se prebivalci prebudili v sončno vreme. Dan se velikokrat začne z gosto meglo, ki pa se včasih ne razkadi do popoldneva. Marsikdo pa se ob tem vpraša kakšna je kakovost zraka v prestolnici? Na Arsu pravijo, da megla onesnaženost lahko celo zmanjša.

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi
10. 12. 2024 16.27Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah. Ob tem so poudarili, da se bodo s takšnim odnosom, kot ga ima ministrstvo, kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost in večja energetska učinkovitost le še poslabšali.

Onesnaženemu zraku v Sloveniji pripisali 1280 smrti, v EU kar 239.000
10. 12. 2024 12.55Okoli 239.000 smrti v EU leta 2022 je mogoče pripisati posledicam izpostavljenosti delcem PM2,5, glavnemu onesnaževalu zraka, v najnovejšem poročilu navaja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je ta številka pri 1280. Nevarnim ravnem onesnaženosti zraka je izpostavljenih 73 odstotkov evropskih ekosistemov.

Štirje uspešni projekti nevladnikov: od najemnin do koles in sovražnega govora
27. 11. 2024 14.32V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, ki se, vsaka na svojem področju, borijo za izboljšanje trenutnega stanja v državi. Svoje projekte, ki jih podpira donatorski program Impact4Values, so predstavile štiri organizacije, ki naslavljajo dezinstitucionalizacijo, sovražni govor, trajnostno mobilnost in stiske na najemnem trgu.

Onesnažen zrak kriv za raka glave in vratu
24. 11. 2024 16.42Nedavna študija, objavljena v reviji Scientific Reports, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in povečanim tveganjem za nastanek raka glave in vratu. Raziskavo so izvedli znanstveniki z univerz Wayne State, Johns Hopkins in Mass General Brigham.

Snega le za vzorec, lava 'požirala' ceste, čustveno slovo od 'Princa Zadra'
23. 11. 2024 18.21Za nekatere veselje, za druge razočaranje – sneg smo le dobili, a po nižinah samo za vzorec. Izbruh vulkana v bližini islandske prestolnice je 'poskrbel' za neverjetne fotografije. Na nesrečo katamarana na otoku Silba pa so se zelo čustveno odzvali tamkajšnji prebivalci, saj je, kot pravijo, bil zanje "zatočišče in dom". Od tragično preminulega zvezdnika Liama Payna pa so se na zasebni slovesnosti poslovili družina, prijatelji in člani skupine One Direction. Preverite še ostale foto dogodke tedna.

Strupen in gost smog nad indijsko prestolnico, stanje je zelo resno
18. 11. 2024 16.27Onesnaženost zraka v indijski prestolnici New Delhi je narasla na izjemno visoko raven, nad mesto pa se je spustil gost smog. Zaradi strupenega zraka so moteni letalski prevozi, oblasti pa so že morale zapreti šole in prepovedati vsa gradbena dela v mestu.

Si želite mehke in nežne roke?
26. 10. 2024 00.15Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

Zrak v okolici cementarne je onesnažen veliko bolj, kot so predvidevali
10. 10. 2024 20.02Študija, ki so jo opravili na Univerzi v Novi Gorici s partnerji, je pokazala, da niso problematični le delci PM10, ampak njihov oksidativni potencial kot pomemben okoljski indikator škodljivosti delcev na zdravje, ki je eden najvišjih med vsemi 45 evropskimi kraji, kjer so opravljali takšne meritve. In kaj na to pravijo v Društvu Eko Anhovo?

Zveri in divjad: odstreliti ali zaščititi?
28. 09. 2024 14.43Proti večeru, ko se je sonce umaknilo in je vročina popustila, smo se z izkušenim lovcem odpravili v opazovalnico. Globoko v gozd na Notranjskem. Najprej so – po le desetih minutah – prišle lisice. Nato smo v tišini čakali. Zgolj eno uro zatem so prišli – medvedka z dvema mladičema in nato še dva samca. V mali opazovalnici za tri ljudi smo spremljali zveri v njihovem naravnem okolju med iskanjem hrane, poslušanju šumov, skrivanju med drugimi prebivalci gozda. V Sloveniji živi okoli tisoč medvedov, od 100 do 120 volkov in 50 risov.

Novo zdravilo za demenco 'velik korak naprej', a v Evropi še ni registrirano
19. 09. 2024 16.51Dolga leta je bilo zdravljenje demence omejeno le na simptomatsko olajšanje z zdravili, ki sicer izboljšajo simptome, vendar ne vplivajo na bolezenski proces. In po 20 letih je na trg končno prišlo novo zdravilo, ki predstavlja "velik korak in premik, ker dve desetletji na tem področju ni bilo nobenega napredka", je na novinarski konferenci izpostavila predsednica Spominčice – Alzheimer Slovenija, Štefanija L. Zlobec. Gre za dve zdravili, ki pa v Evropi še nista registrirani.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'
12. 09. 2024 08.00Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Onesnaženje zraka na globalni ravni padlo za devet odstotkov
01. 09. 2024 09.41Kakovost zraka se je v južni Aziji leta 2022 nepričakovano izboljšala, kar je vodilo tudi v upad onesnaženosti na globalni ravni. A države v tej regiji še vedno dihajo najbolj onesnažen zrak na svetu, zaradi česar je življenjska doba tamkajšnjih prebivalcev v povprečju krajša za 3,5 leta.

Črna prihodnost na področju raka: smrtnost med moškimi skoraj dvakrat večja
13. 08. 2024 09.11Nova študija prikazuje zaskrbljujoče podatke o raku. Ne le število rakavih obolenj, do leta 2050 naj bi se med moškimi močno povečalo tudi število smrti zaradi raka. Povečanje naj bi bilo sodeč po študiji kar 93-odstotno. Največji porast naj bi se medtem zgodil pri moških, starejših od 65 let, ter v državah in območjih z nizkim oz. srednjim indeksom človekovega razvoja. Vendar pa rakava obolenja ob tem naraščajo tudi med ženskami in v starostni skupini mlajših od 50 let. Bi lahko ta trend zasukali?

Kako ravnati v primeru požara?
18. 07. 2024 13.33Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

Osovraženi turisti: denar poberejo prevozniki, hotelske verige, mednarodna podjetja
15. 07. 2024 06.29Številne evropske turistične destinacije to poletje pričakujejo rekorden obisk. Na veselje hotelirjev, turističnih ponudnikov in na veliko grozo domačinov, ki imajo dovolj ulic, prenatrpanih s turisti, predvsem pa naraščajočih življenjskih stroškov, ki jih preganjajo iz lastnih domov.

Pogorelo 400 kubičnih metrov odpadnega materiala, 20.000 evrov škode
05. 07. 2024 09.06Znana je prva ocena nastale škode po požaru, ki je zajel območje Regijskega centra za ravnanje z odpadki Rcero Ljubljana. Pogorelo je za približno 400 kubičnih metrov odpadnega kosovnega materiala, nastala pa je tudi škoda na bližnjem objektu. Razlog za izbruh požara je bil samovžig na vrhu kosovnih odpadkov.

NIJZ priporoča: Kopajte se le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost vode
02. 07. 2024 11.58Ob toplejšem vremenu marsikdo obišče morje, jezera ali reke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporočajo le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost kopalne vode. Na seznamu kopalnih voda v Sloveniji je 48 odsekov morja, rek in jezer. Kopalce prav tako pozivajo, naj ne uživajo alkohola in prepovedanih drog.

Temperature ponekod blizu rekordov, ozračje polno puščavskega prahu
30. 03. 2024 11.47Okrepljeni južni vetrovi nad naše kraje prinašajo zelo topel in s puščavskim prahom obogaten zrak s severa Afrike, zato kljub sončnemu vremenu razgled ne sega prav daleč. Na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju se bodo temperature močno približale marčevskim rekordom.

Končan odvoz 2200 ton nevarnega mulja s Koroške v Avstrijo
19. 03. 2024 12.55Sanacija onesnaženega mulja na Koroškem je končana. Podjetje Saubermacher Slovenija je v Avstrijo v predelavo odpeljalo 2200 ton mulja, skupna vrednost projekta pa je stala slabih 640.000 evrov. So pa z okoljskega ministrstva sporočili, da bo potrebno v najkrajšem možnem času urediti center za ravnanje z onesnaženimi zemljinami na območju Mežiške doline in Celjske kotline.

Zelena luč za novelo o varstvu okolja s strožjimi zahtevami o izpustih
07. 03. 2024 17.48Poslanci so s 68 glasovi za in nobenim proti potrdili novelo zakona o varstvu okolja, ki prinaša strožje zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, kot je cementarna Salonit Anhovo. S tem se po navedbah predlagateljev uresničujejo njihova dolgoletna prizadevanja za čistejši zrak in bolj zdravo okolje v okolici obratov za sosežig. Iz Salonita Anhovo so sporočili, da bodo "za zaščito več kot 800 neposrednih in posrednih delovnih mest, poslovnih partnerjev ter svojih interesov uporabil vsa sredstva, da zagotovi nadaljnji razvoj in poslovanje".

Zaradi smoga lani zdravstveno pomoč potrebovalo 10 milijonov Tajcev
06. 03. 2024 07.35V letu 2023 je moralo zaradi bolezni, povezanih z onesnaženim zrakom, več kot 10 milijonov Tajcev poiskati zdravstveno pomoč. Glede na podatke Sveta za nacionalni gospodarski in socialni razvoj pa se kakovost zraka na Tajskem še slabša.