podtalnica

'Ni bilo večjega vpliva na kakovost zraka, a potrebna je še analiza vode'
12. 02. 2025 18.30Rezultati analiz vzorcev zraka, ki jih je ob sobotnem požaru v Mariboru odvzel mobilni ekološki laboratorij Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kažejo, da požar ni imel znatnega vpliva na kakovost zunanjega zraka v Mariboru in bližnji okolici. Vendar pa laboratorij v poročilu priporoča še analizo podzemne vode.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Kolpa in Krka poplavljata, burja dosegla 131 km/h, nekatere ceste zasnežene
03. 10. 2024 07.24Naše kraje je dosegel nov sredozemski ciklon, okrepili so se vetrovi in padavine, ki bodo vztrajale do petka zjutraj. V popoldanski urah je začela v Vipavski dolini in na Primorskem pihati tudi burja, ki v sunkih dosega hitrost do 131 kilometrov na uro. Podrtih je več dreves. V višjeležečih krajih pa je zapadel tudi sneg, ki se ponekod oprijema cestišč. Zaradi obilnih padavin bo še naraščala reka Krka, največji pretok bo dosegla v petek dopoldne.

Poplave: 'V trenutku, ko se zaveš, kaj si izgubil, potrebuješ luč'
11. 08. 2024 19.38Ena od družin, ki se ji je življenje pred dobrim letom postavilo na glavo, je tudi tričlanska družina iz okolice Kamnika. Nenadoma so se zaslišale sirene, dobrih 10 minut pozneje pa jim je voda poplavila stanovanje, ki so ga ravno prenovili za prihod dojenčka. Kot je povedala 37-letna mamica, so neizmerno hvaležni za pomoč humanitarnih organizacij. "Ker v trenutku, ko se zaveš, kaj si izgubil, res potrebuješ neko luč, ki ti posveti na temni poti," se je izpovedala.

Scholz v Srbijo po litij, ki ga domačini ne dajo
17. 07. 2024 16.54Nemčija in EU si želita zagotoviti dostop do litija, ki je pomemben za proizvodnjo električnih avtomobilov. Nemški kancler Olaf Scholz zato odhaja v Srbijo. Medtem pa projektu pridobivanja litija številni Srbi nasprotujejo že leta.

Voda iz jezera Ledine počasi odteka, oba vojaška objekta še stojita
08. 11. 2023 09.33Na Bohinjskem še vedno odpravljajo posledice zadnje ujme, a se stanje počasi normalizira. Poveljnik civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid pravi, da voda iz jezera Ledine počasi odteka, a dokler gladina popolnoma ne upade, bo podtalnica še vedno zalivala nekatere objekte. Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, a obe ogroženi poslopji vojašnice še vedno stojita. Slovenska vojska je sicer sporočila, da je skladišče uspela izprazniti. Se je pa v naselju Jereka v torek sprožil nov večji zemeljski plaz, ki je postopoma zapiral potok Jerečica. Tam še vedno čakajo na ogled geologa.

Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, objekt vojašnice še bližje roba prepada
07. 11. 2023 08.33Eno od ogroženih poslopij vojašnice Boštjana Kekca je dan po zemeljskem plazu na Bohinjski Beli še bližje roba pobočja. Plaz ostaja aktiven in lahko še naprej spodjeda vojaška skladiščna objekta. Vendar kaže, da zaledne vode počasi upadajo. Velik del zemljine, ki je zgrmel v Savo Bohinjko, je reka odnesla, zato vsaj zaenkrat večje nevarnosti za njeno zajezitev ni. Na Gorenjskem medtem voda iz jezera Ledine v Ratečah še naprej ogroža sedem hiš, eno od hiš še vedno zaliva podtalnica, medtem pa reka Ribnica še naprej spodjeda brežino ob domu starejših občanov v Bohinju, a prebivalci doma po besedah Šmida trenutno niso ogroženi.

Na Bohinjski Beli velik plaz, iz ogrožene vojašnice opreme ne bodo reševali
06. 11. 2023 14.29Zaradi večjega plazu, ki se je sprožil pod vojašnico Boštjana Kekca na Bohinjski Beli, sta ogrožena dva objekta vojašnice. Intervencija poteka, civilna zaščita pa za zdaj ocenjuje, da stanje še ni kritično. A če bo material še naprej padal, lahko v brezno zgrmita obe poslopji vojaškega skladišča. Vendar pa Slovenska vojska zaradi nevarnega terena svoje opreme iz objektov ne bo reševala. Ob tem poudarjajo, da v skladišču ni minsko-eksplozivnih sredstev ter da prebivalstvo ni ogroženo.

Voda iz jezera Ledine v Ratečah ogroža sedem hiš, v nekaterih že udarja podtalnica
06. 11. 2023 08.57Po močnem deževju minuli konec tedna voda iz presihajočega jezera Ledine v Ratečah povzroča velike težave in ogroža sedem stanovanjskih objektov, v nekaterih hišah pa že udarja podtalnica. Gasilci vodo iz jezera, ki ima zdaj stabilen nivo, prečrpavajo z visokozmogljivostnimi črpalkami, kar bo trajalo še več dni. Na Gorenjskem imajo sicer težave tudi zaradi aktivacije že znanih plazov, poleg tega so se v nedeljo novi sprožili v Bohinju.

Maribor, Slovenj Gradec in Ptuj brez preizkusa siren: če se oglasijo, ni vaja
03. 11. 2023 08.19Zaradi naraščanja pretoka reke Drave so se v Dravogradu in Vuzenici pred 8. uro sprožile sirene, ki opozarjajo na nevarnost. Dopoldne je reka tam tudi prestopila bregove, zato so ob Ribiški poti preventivno evakuirali devet objektov oziroma 15 ljudi. Pretok Drave v spodnjem toku počasi narašča, največji pa bo v nočnih urah. Zaradi neurij pa na območjih Maribora, Slovenj Gradca in Ptuja v soboto ustavljajo običajno mesečno preizkušanje siren. "V primeru proženja siren na teh območjih ne bo šlo za preizkus, temveč za dejansko nevarnost."

Sunki vetra z valobrana na cestišče pometali skale in kamenje
03. 11. 2023 06.04Morje je zalilo piranske ulice, prizanašale jim niso niti meteorne vode. Zaradi poplav in plazov je neprevoznih več cest. Sunki vetra so v Piranu z valobrana na cestišče pometali večje skale. Močan veter je ponekod odkrival strehe, denimo na delu stanovanjskega objekta v Lokovcu v mestni občini Nova Gorica, v katerem živi družina s šestimi otroki.

V Železnikih otroke zadržali v šoli, zaposlene iz podjetja evakuirali
27. 10. 2023 12.56Na Gorenjskem je močno deževje največ težav povzročilo na območju Bohinja in Železnikov. V Železnikih je bregove prestopila Selška Sora, v Bohinjski Bistrici pa več potokov. Zaradi poplav je bilo zaprtih več cest, zalilo je tudi nekatere objekte. Voda sicer upada, razmere pa se umirjajo. Evakuirani prebivalci vasi Klemenčevo in Bistričica so se lahko vrnili na svoje domove.

Energetika Ljubljana znižuje cene plina za gospodinjstva
17. 10. 2023 13.27Energetika Ljubljana bo za okoli 41.000 gospodinjskih odjemalcev do novega leta znižala cene plina za 11 odstotkov. To bo storila zaradi razlike med državno regulirano ceno pri 73 evrih, ki velja do novega leta, in nižjo tržno ceno. "Ceno smo postavili pri 64,97 evra za megavatno uro," je dejal direktor Samo Lozej. Medtem pa se Mariborčanom obetajo višje cene ogrevanja.

Bilanca obalnega neurja: 88 poplavljenih objektov, 36 odkritih streh
29. 08. 2023 18.52Neurje, ki se je v ponedeljek razbesnelo na območju slovenske Istre, je v obalni regiji povzročilo večjo materialno škodo. Poplavljenih je bilo 88 objektov, močan veter je odkril streho na 36 objektih, sprožilo se je 34 manjših plazov, podrlo pa se je 33 dreves. Trenutno je stanje na Obali mirno, poroča obalna civilna zaščita. Hidrologi pa napovedujejo, da ponoči nove nevihte in močnejše nalive pričakujejo prav na jugozahodu Slovenije, saj bo ta čas center ciklona nad Kvarnerjem. Ponedeljkovo neurje je zalilo tudi ceste v prestolnici, v Savinjski dolini pa ni povzročilo škode.

V Braslovčah brez strehe nad glavo 236 družin, plazovi grozijo v Šmartnem ob Paki
07. 08. 2023 19.45Zaradi obilnega deževja v velenjski občini ni prevoznih več cest, nekatere so prevozne pogojno. Še vedno sta ogrožena stanovanjska objekta pod Velenjskim gradom, plaz ogroža tudi stanovanjsko hišo v Lazah. Veliko škode je ujma naredila tudi v Braslovčah, kjer je brez strehe nad glavo ostalo 236 družin. V Šmartnem ob Paki grozijo plazovi.

Nebo nad Slovenijo se je umirilo, a razmere so marsikje še vedno resne
06. 08. 2023 06.08Dan po uničujočih poplavah se do odrezanih vasi počasi prebija pomoč. Pristojnim službam je do Črne na Koroškem iz smeri Šoštanja uspelo vzpostaviti zasilno makadamsko pot, po kateri lahko do kraja dostopajo terenska in intervencijska vozila. Po tej poti bodo potekale evakuacije in nujno potrebna oskrba. Razmere so se do večera ob reki Muri, sicer umirile, a ostajajo previdni. V soboto zvečer je tam popustil del nasipa, ki so ga že sanirali. Na gorenjskem koncu pa številne hiše ogrožajo plazovi, največ na območju občin Žiri in Gorenja vas-Poljane.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike
05. 08. 2023 06.06Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Na obrežju Save našli mrtvega moškega, na Kamniškem mnogi kraji nedostopni
05. 08. 2023 10.32Ljubljanski gasilci so čez noč nadaljevali črpanje vode iz objektov. Težavo sta povzročali visoka podtalnica in reka Sava. Na obrežju reke so policisti dopoldan našli mrtvega moškega, po prvih podatkih bi bila lahko smrt posledica poplav. Pristojne službe sicer ugotavljajo, da jo je prestolnica v tokratni ujmi odnesla relativno dobro. "Brez protipoplavnih ukrepov bi bilo veliko huje, mislim, da zdaj vsi razumejo, da so ti potrebni," je prepričan župan Zoran Janković. Na območju Kamnika bodo poskušali priti do krajev, odrezanih od sveta. Pri tem računajo na pomoč helikopterskih ekip.

Umiritev burnega vremenskega dogajanja, čas je za sanacijo škode
26. 07. 2023 06.18Hladna fronta, ki je naše zahodne kraje dosegla v večernih urah, se je čez noč pomikala proti jugu in vzhodu, s seboj pa je prinesla hladnejšo zračno maso in zaključek burnega vremenskega dogajanja. V 24 urah se je sicer čez Slovenijo pomaknilo kar šest nevihtnih linij, ki so največ težav povzročile na Celjskem in Goriškem. Na Upravi RS za zaščito in reševanje so od ponedeljka zvečer zabeležili kar 1979 dogodkov, posredovali so gasilci iz 451 gasilskih enot.

Osebo, ki jo je odnesel narasel potok, dan po neurju našli mrtvo
08. 06. 2023 06.24Zaradi neurja s silovitim nalivom in vetrom, ki se je v sredo počasi pomikalo proti jugu, so gasilci posredovali v šestih občinah. Največ dogodkov so zabeležili v Zagorju ob Savi, kjer je voda zalivala kleti prostorov in cestišča, kjer je ostalo ujetih več vozil. Narasel potok je medtem odnesel osebo, ki so jo iskali tudi potapljači. "Po obvestilu o pogrešani osebi smo vse enote usmerili v iskalno akcijo, a razmere so bile nemogoče. Zjutraj smo z iskanjem nadaljevali," so nam povedali v PGD Izlake. Pogrešano so dan po neurju mrtvo našli v strugi hudournika.

Na Štajerskem več kot 500 plazov: 'Najprej so padali majhni koščki ...'
17. 05. 2023 06.21Deževje po državi se nekoliko umirja, močno razmočena zemlja pa še vedno drsi. Najhuje je na območju od Šentilja do Ormoža, kjer so od 5. maja skupaj zabeležili že več kot 500 plazov. Nekateri plazovi so tudi zelo veliki, v dolžini kakšnih sto metrov, več pa jih je zasulo tudi domove.

Severovzhod države na udaru, na terenu tudi vojska
16. 05. 2023 18.24Deževje na severovzhodu Slovenije se je popoldne močno okrepilo – v le nekaj urah je padlo od 30 do 50 litrov dežja na kvadratni meter. Reke naraščajo, prožijo se zemeljski plazovi. Na območju občine Ormož je ogroženih in poplavljenih 50 hiš, poveljnik občinskega štaba CZ pravi, da česa podobnega v 25. letih še ni videl. Na terenu je že Slovenska vojska, ki bo poskrbela za prehodnost cest, če bo treba, bodo zagotovili tudi kontejnerje za bivanje. "Najprej moramo zagotoviti prevoznost cest in varno bivanje ljudi. To je ta hip najpomembnejše," je dejal Šarec.

V prihodnjem tednu temperature tudi nad 20 stopinj Celzija
17. 03. 2023 08.11Vreme nam bo v naslednjih dneh postreglo s soncem in prijetnimi dnevnimi temperaturami, le jutra bodo ostala razmeroma hladna. Večinoma sončno vreme z velikimi temperaturnimi razlikami med nočjo in dnevom nas bo spremljalo tudi v prihodnjem tednu. Sprva bodo najvišje temperature po nižinah okoli 18 stopinj, od srede naprej, ko se bo k nam razširil še toplejši zrak, pa bo živo srebro marsikje preseglo 20 stopinj Celzija.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?
28. 01. 2023 13.17Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

Huda ura nad Tržičem, meteorna voda zalivala kleti
26. 09. 2022 07.20Močno deževje je povzročilo poplavljanje meteornih vod in porast nekaterih vodotokov, predvsem rek Vipava in Logaščica, ki sta tudi poplavljali. Veter je podrl več dreves zaradi razmočenega terena, meteorna voda pa je zalivala kleti.

Dostop do Osilnice še vedno le prek Hrvaške
18. 09. 2022 12.42Razmere v Osilnici in Kostelu se po dveh dnevih padavin, ki so povzročile obilne poplave, umirjajo, saj se Kolpa z okoliškimi pritoki počasi vrača nazaj v strugo. Dostop do Osilnice je še vedno mogoč le prek Hrvaške, dostop prek Strme rebri ostaja zaprt. V obeh občinah je treba prekuhavati vodo. Ukrep prekuhavanja vode velja tudi za Črnomelj.

Zakaj ob pomanjkanju vode za namakalne sisteme ne uporabljamo podtalnice?
28. 07. 2022 18.28In kaj storiti, ko dež noče in noče pasti, vrt pa je dan za dnem vedno bolj izsušen? Lahko ga seveda zalijemo. A ob drastičnem pomanjkanju vode je to prestiž, ki si ga lahko privoščijo le še tisti z manjšimi domačimi vrtovi. Tisti, ki skrbijo za to, da se na trgovskih policah znajde naša hrana, pa tega luksuza največkrat nimajo. Njive so namreč pogosto prevelike, da bi jih lahko zalivali z deževnico. Zalivanje s pitno vodo pa bi bilo predrago in je zaradi pomanjkanja vode odsvetovano, ponekod zdaj celo prepovedano. A Slovenija je bogata s podtalnimi vodami, ki bi lahko kmetom pomagale tudi v najbolj sušnih mesecih. Zakaj za namakalne sisteme ne uporabljajo podtalnice?

Dež nekoliko omilil pomanjkanje vode v Istri
27. 07. 2022 10.22V Rižanskem vodovodu Koper so po padavinah v preteklih dneh zaznali rahel dvig ravni podtalnice, vendar ne dovolj, da bi naravni izvir Rižane oživel. S Planine pa so v vodarno Cepki pripeljali 700 kubičnih metrov vode. V javnem podjetju ocenjujejo, da se je stanje izboljšalo za približno deset dni.

Huda suša v Kaliforniji, na podeželju zmanjkuje vode za pitje in tuširanje
06. 06. 2022 11.46Kalifornija se sooča s hudo sušo. Prebivalci v mestih bodo morali močno zmanjšati porabo vode, medtem ko tisti v bolj ruralnih območjih vsak dan živijo s skrbjo, ali bodo še imeli dovolj vode za pitje in tuširanje. Gospodinjska opravila, kot je pranje perila, so za nekatere postala luksuz.

ML Surovine pripravljene na sanacijo odlagališča v Zalogu
17. 07. 2021 10.25V podjetju ML Surovine, ki ima deponijo odpadkov v ljubljanskem Zalogu, kar že nekaj časa vznemirja tamkajšnje prebivalce, so pripravljeni na sanacijo. Z odlagališča so vzeli vzorce, počakati je treba na rezultate analize in potem sledi sanacija, so povedali v podjetju, kjer več izjav zaradi poteka inšpekcijskega postopka ne morejo dati.