
Na požar, ki je zajel deponijo gum na Dravskem polju, se je že odzvala nevladna organizacija Zveza ekoloških gibanj (ZEG). Kot je za 24ur.com povedal predsednik organizacije Karel Lipič, od okoljskega ministrstva zahtevajo tri stvari. ''Znotraj okoljskega ministrstva naj se preveri, ali je bilo soglasje za izdajo dokumentov v zvezi z dovoljenjem za sanacijo deponije gum pravilno, saj smo prišli do podatkov, da je Dušan Janez Gačnik soglasje izdal kljub temu, da se z njim niso strinjali vsi odgovorni,'' je povedal. ZEG od ministra Janeza Podobnika zahteva tudi, da zapre deponijo in lastniku podjetja Albin Promotion Albinu Brenclu trajno odvzame koncesijo. Prav tako zahtevajo, da okoljsko ministrstvo skliče koncesionarje za odpadne gume in stare avtomobile, saj je politika glede tega zgrešena, zato želijo, da se ponovno vzpostavi že predhodno dogovorjena politika na tem področju.

Kot je Lipič še poudaril, so okoljsko ministrstvo že leta 2003 opozorili na slab odnos do ljudi in okolja, ki ga ima podjetje Albin Promotion pri zbiranju odpadnih gum, vendar odziva ni bilo. Albin Brencl je v Lendavi imel ilegalno deponijo gum, ki jo je sicer zapustil, vendar je za seboj pustil okoli tisoč ton gum. ''Okoljsko ministrstvo smo že takrat opozorili, da kapaciteta deponije gum po praksi razvitih držav EU ne sme presegati okoli 500 ton.'' ZEG je tudi opozoril na možnost in posledice požara, saj so po lanskoletnem požaru ponovno opozorili na ta problem, vendar tudi tokrat brez odziva. Lipič je še dodal, da so v ZEG pripravljeni pomagati pri reševanju tega problema ter da podpirajo ustanovitev civilne iniciative.
Okoljsko ministrstvo pravi, da je leta 2006 res izdalo okoljevarstveno dovoljenje, čez leto dni pa še gradbeno dovoljenje za sanacijo gramozne jame Brencljevem podjetju. Pravijo, da ZEG ni mogel že leta 2003 opozarjati na težave s Albin Promotion, saj še niso izdali nobenih dovoljenj. Poudarjajo, da je leta 2003 nastalo črno odlagališče, ne morejo pa zdaj z gotovostjo trditi, kdo je odpadke odlagal. Bil pa je narejen popis črnih odlagališč. "Če ne poznaš povzročiteljev, potem je za sanacijo odgovorna občina v skladu s svojimi predpisi,“ so dejali na ministrstvu.
Odškodninski zahtevki
Civilna iniciativa za sanacijo deponije odpadnih gum bo v prostorih krajevne skupnosti odprla pisarno, kjer bodo oškodovanci lahko podali zahtevke za odškodnino. Za kolikšno vsoto gre, še ne vedo, pričakujejo pa, da bodo ljudje podali zahtevke za škodo nastalo na poljščinah, avtomobilih in drugih objektih. Na Ptuju so bile terase lokalov zaradi neprijetnega vonja in zdravju nevarnega dima prazne, zato je bil tudi dobiček manjši.

Spomnimo. V noči na četrtek je na deponiji gum v Lovrencu na Dravskem polju izbruhnil požar. Sajast dim, ki se je vlekel po Dravskem polju, je v širino meril 500 metrov v dolžino pa 150 metrov. Zaradi požara je bil zrak močno onesnažen, zdravje prebivalcev pa ogroženo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.