Slovenija

Bilban: 'To bi bil korak nazaj'

Ljubljana, 10. 12. 2007 13.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predstojnik Katedre za javno zdravje na Medicinski fakulteti svari pred morebitno spremembo tobačnega zakona.

Predstojnik Katedre za javno zdravje na Medicinski fakulteti Marjan Bilban je v izjavi za javnost poudaril, da bi bilo spreminjanje zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov velik korak nazaj in v nasprotju s strokovnimi priporočili. Pasivno kajenje je po njegovem mnenju na tretjem mestu med dejavniki tveganja, tobačni dim iz okolja pa povzroča pljučnega raka, bolezni srca in ožilja ter dihal.

Pasivno kajenje je po besedah Marjana Bilbana na tretjem mestu med dejavniki tveganja.
Pasivno kajenje je po besedah Marjana Bilbana na tretjem mestu med dejavniki tveganja. FOTO: Reuters

Po Bilbanu so raziskovalci prišli do ugotovitve, da imajo kadilske restavracije za 70 odstokov višjo koncentracijo nevarnih delcev v zraku kot restavracije, kjer je kajenje vsaj deloma prepovedano. Prav tako raziskave pasivnemu kajenju pripisujejo 14 odstotkov smrti, ki so povezane z delovnim mestom.

Po podatkih Mednarodne organizacije dela so številni oboleli zaposleni v restavracijah in barih, v primerjavi z drugimi delavci pa imajo 1,5- do 2-krat večjo verjetnost, da bodo umrli zaradi raka na pljučih.

Bilban poudarja, da so izkušnje držav, ki so uvedle popolno prepoved kajenja, zelo pozitivne. Omenja Škotsko, kjer se je razširjenost simptomov bolezni dihal in draženja sluznic pri preiskovancih že po dveh mesecih prepolovila.

"Sedaj vloženi predlog sprememb zakona ne nudi ustrezne zaščite vsem zaposlenim," meni Bilban in zaključi, da je "edina rešitev sedanji zakon o popolni prepovedi kajenja v vseh zaprtih, delovnih in javnih prostorih". Ker pa so številni kadilci močno odvisni od nikotina, predlaga pomoč za odvajanje tistih, ki bi to želeli.

Pisatelji: Zakon ohromil družabno življenje

Tobačni zakon nedopustno posega v pravice kadilcev so prepričani slovenski pisatelji, podpisniki peticije Za spremembo tobačnega zakona.
Tobačni zakon nedopustno posega v pravice kadilcev so prepričani slovenski pisatelji, podpisniki peticije Za spremembo tobačnega zakona. FOTO: Barbara Majič

Slovenski pisatelji se zavzemajo za spremembo tobačnega zakona. Menijo, da je sprejetje tega zakona - ob uveljavitvi pravice nekadilcev do življenja v zdravem okolju ter druženja v nezakajenih gostinskih lokalih - nedopustno poseglo v pravice kadilcev in jim bistveno okrnilo pravico do svobodne izbire glede kajenja. To se je že po nekaj mesecih od uveljavitve zakona pokazalo v praksi, saj poraja absurdne življenjske situacije, nepotrebno nestrpnost in nezadovoljstvo. Stališča so zapisali v peticiji Za spremembo tobačnega zakona, prvopodpisani je pisatelj Feri Lainšček.

Izvajanje zakona je v več segmentih in v različnih okoljih dobesedno ohromilo družabno življenje, vzpostavilo komunikacijske ovire in prispevalo k razgradnji socialnega življenja. V svoji skrajno potencirani obliki pa je, recimo, privedlo celo do prepovedi kajenja na gledaliških odrih, kar seveda ni le poseg v umetniško svobodo, temveč nerazumno pretiravanje v restrikciji, so zapisali člani Društva slovenskih pisateljev (DSP). Prepričani so, da je zdravo okolje za nekadilce v Sloveniji mogoče zagotavljati veliko bolj razumno, strpno in sprejemljivo za vse. Sprememba zakona naj bi tudi kadilcem omogočala dostojno družbeno in družabno življenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

xzamiel@hotmail.com
29. 12. 2007 12.49
Smet isti nesmisli. Zakon, da omejuje ali onemogoča družabno/socialno/komunikacijsko življenje? To je ena izmed največji bedarij, kar jih je mogoče slišati, res. Kajenje je škodljivo, nekoristno in splošno grdo. Mislim, en posameznik, ki ima prižgano cigareto v zaprtem prostoru, res da ne v ne vem kakšni hudi obliki ampak vseeno, škodi celotni množici. Ergo? To, da bi lahko bil drugačen zakon, ki bi kadilcem omogočal Takšni argumenti so povsem nesmiselni, ker bi potem vsaka razvada, takšna ali drugačna, ki je prepovedana, delala iste stvari, kao onemogočala normalno družabno življenje. Bedarija. Kajenje ni izgovor za druženje in ni izgovor za ne vem kakšen trend kajenja. Ultra: To, ko si napisal/a glede tovarn in podobno. Se strinjam, da naj poskrbijo za to in hitro, samo ni ne vem kako smiselno to povezovati, ker je problem ločen, popolnoma drugačen, če gledamo vir onesnaženja in koristi tovarn ali kajenja samega, ne ? Sem 100% za, da se omeji tovarna, da se jih naredi bolj ekološke, ampak mi je bedasto to povezovat s kajenjem zaradi zgoraj omenjenega dejstva. To, da bi lahko bil drugačen zakon, ki bi kadilcem omogočal dostojno družbeno in družabno življenje? Kot najprej, družbeno in družabno? Moram rečt, da so to potem odlični pisatelji, ni kaj. Kot drugo, dostojno? Kje v cigaretah je kaj dostojnosti? Ogromna bedarija, da ne rečem še kaj. Že to, da je Francija, ki ima del kulture zmešan s to razvado, uveljavila zakon, veliko pove. Prej ali slej bodo morali kadilci razumeti, da je njihova razvada popolnoma nekoristna in škodljiva, da se bo to prej ali slej moralo nehati in nasploh ukiniti tobačno industrijo. Če je komu padlo na misel, da mi začne govoriti o svobodi izbire in podobno, naj začne uporabljati vse droge, če mu je tok do t.i. svobodne izbire. Me pa prav zanima, če so že takšnega mnenja, kako bi po njihovo zdravo okolje za nekadilce (Čeprav ta zakon ni zarad kadilcev ampak za vse ljudi, predvsem zaposlene), uredili bolj strpno, razumno? In ne, ločeni lokali, lokali, ki bi sami zbirali tako ali drugače in podobno preprosto ne deluje.
Seemore
29. 12. 2007 10.59
Naj raje poskrbijo ispuhe na tovarnah kjer je kapaciteta strupov hujs kot kajenje....
oton.kirn@siol.net
10. 12. 2007 18.29
Pisatelj Feri Lainšček ima sedaj odlično izhodišče za nov roman na temo kajenja. Biti prvo podpisani ni modrost.
peter.lah@hotmail.com
10. 12. 2007 18.04
Pasivno kajenje se odpravi z možnostjo, tj. PRAVICO ureditve posebnih funkcionalnih prostorov, brez določene kvadrature, gostinski delavci-nekadilci pa naj se potem odločajo, kje bodo delali. To se Medicincem zdi smešno, elita kadi naskrivaj. Brezpredmetno čvekanje Bilbanovo. Aroganca na poziciji.
doki007@email.si
10. 12. 2007 17.33
ha ha ha ,...kadilci ste pa res eni optimisti in filozofi ,.......!!! ----sej lahko kadite doma po vseh sobah ,.....noben vam noče prov nič ,... ----samo ne vem pa kaj vidite v lokalih s cigareto v ustih ,...???
robinud@volja.net
10. 12. 2007 17.08
Tisto o umetniški svobodi je res lovska. A to se ne pritožujejo, da na odru ne smejo heroina vbrizgat ? Pa ubijat ? Mislim, hej, zlobna država jim ne pusti zaigrati Julija Cezara !!!! Čisti fašizem !!! Da bi nekaj ZAIGRALI, namesto v resnici naredili jim ne pride na pamet ? Zakaj se potem kličejo "igralci" ???
vinadap
10. 12. 2007 16.51
Pa bo prišlo poletje,in bomo mi kadilci lepo sedeli na gostinskih vrtovih ob Dravi,in se hladili ob pijači,nekadilci se pa bodo morali zadovoljiti z notranjimi prostori lokala in gledati ven skozi okna.Eni uživajo pozimi,eni bomo pa poleti.Zakaj naj bi bilo samo enim lepo.
clox
10. 12. 2007 16.28
Meni ni nobene panike ga it vn prižgat. Ta zakon me sploh ne moti. Tako ali tako doma kadim zunaj, pa še v baru kadim zunaj. Glede na to, da potem vozim pijan domov, kot 90% slovencev, se počutim dobro, ker vsaj en zakon pa spoštujem.
pravicen
10. 12. 2007 15.04
Ja kadilski lobi ima svojo moč pa gospoda poslanska, ki kadi tudi tako da.... No bomo videli kdo je bolj važen 23% prebivalstva + kapital ali 77% ostalih +zdravje
janezjahelcek@gmail.com
10. 12. 2007 15.03
zakon je v redu. ne razumem zakaj bi naj bilo dovoljeno kadilcem, da se zadevajo, ostalim drogerašom pa ne?
doki007@email.si
10. 12. 2007 14.56
zakaj bi pa spreminjal zakon ,....kadilcem paše sedeti zunaj ,...saj vidim kako se majo fajn na mrazu dežju ,..... ---majo fajn žurke ,......!!! saj tako pravjo ,....ne vem kdo bi bil proti ,...??
hanescu.cosmin@personal.ro
10. 12. 2007 14.42
nej ostane zakon tak kot je to!