Po naših informacijah so ovadeni nekdanji generalni sekretar na pravosodnem ministrstvu iz kvote SD Uroš Gojković, nekdanji vodja službe za nepremičnine in investicije ter vodja projekta nakupa sodne stavbe Simon Starček, direktor koprskega podjetja Cenzurirano Sebastjan Vežnaver ter sodna cenilka Breda Zorko, sicer avtorica dveh cenitev Litijske.
Med ovadenimi je tudi Vežnaverjevo podjetje Rezidenca Rajski vrt, ki si je stavbo na Litijski cesti v Ljubljani tudi lastilo. Podjetje je bilo pozneje preimenovano v Cenzurirano, medijsko svetovanje. Kriminalisti sumijo, da je bilo kaznivo dejanje storjeno v imenu podjetja in v njegovo korist, ki je bilo v nakupno-prodajnem postopku tudi prejemnik protipravne premoženjske koristi v višini 2,9 milijona evrov.
Spomnimo, tik preden je stavbo konec leta 2019 iz stečajne mase podjetja Nikom kupil Vežnaver, je Zorkova tržno vrednost prazne in precej poškodovane stavbe postavila pri 2,9 milijona evrov, Vežnaver pa je stavbo kupil za le 1,7 milijona evrov.
Kaj pravijo kriminalisti?
Direktor Nacionalnega preiskovalnega urada Darko Muženič je na današnji novinarski konferenci potrdil, da gre med osumljenimi tudi za dve nekdanji zaposleni osebi na ministrstvu za pravosodje.
"Dve izmed navedenih oseb sta osumljeni zlorabe položaja v nakupno-prodajnem postopku nakupa stavbe za potrebe delovanja pravosodnih organov, ki je bila v posledici njunega medsebojnega usklajenega delovanja ter usklajenega delovanja s prodajalcem kupljena po bistveno previsoki ceni, saj jo je prodajalec od junija 2020 neuspešno prodajal za nižjo ceno," so danes sporočili z NPU.
Dodali so, da sta osumljeni osebi poskrbeli in besedilo javnega poziva za nezavezujoče zbiranje ponudb priredili, da je pogojem najbolj ustrezala prav stavba na Litijski cesti 51 v Ljubljani.
Ena oseba je osumljena pomoči pri izvršitvi kaznivega dejanja, saj je "priskrbela ponarejeno poročilo o oceni vrednosti nepremičninskih pravic ter energetsko izkaznico, ki ni izkazovala dejanskega stanja oz. ni izkazovala ustrezne energetske učinkovitosti," so še dodali. S tem je svoji gospodarski družbi pridobila protipravno premoženjsko korist v višini razlike med oglaševano vrednostjo stavbe in dejansko prodajno ceno 2,9 milijona evrov.
"NPU je s svojim delom zaključil z izdajo kazenske ovadbe," je še pojasnil Muženič in dodal, da gre zadeva v nadaljnji postopek, v katerem bo Specializirano državno tožilstvo Republike Slovenije sprejelo tožilsko odločitev.
Iz SD so sporočili, da si že od vsega začetka prizadevajo, da pristojni organi opravijo svoje delo in da se zadeva o nakupu stavbe na Litijski razčisti ter dobi svoj epilog. "Samega procesa pa ne želimo dodatno komentirati, dokler je postopek v teku," so zapisali v odzivu.
Ovadb prav tako ne komentirajo v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba.
Predsednik SDS Janez Janša pa je na omrežju X zapisal, da so ovadili uradnike in ne "tistih, ki so sprejemali odločitve in plačali podrtijo, ne da bi si jo sploh ogledali".
KOMENTARJI (329)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.