8. april vsako leto obeležijo tudi slovenski Romi, ki bodo letošnjo osrednjo kulturno prireditev pripravili v soboto v kinu Park-Murska Sobota, slavnostni govor na njej pa bo imel minister za kulturo Vasko Simoniti. Sicer pa so Romi v Sloveniji počastili svetovni dan tudi minulo soboto s prireditvijo v Kulturnem domu v Metliki, v četrtek pa jih je že sprejel predsednik republike Janez Drnovšek.
V Sloveniji okoli 10.000 Romov v 20 občinah
Po nekaterih ocenah živi v Sloveniji nekaj manj kot 10.000 Romov, ki so se prvič resneje organizirali leta 1995, ko so ustanovili Zvezo romskih društev, ki se je leta 2000 preimenovala v Zvezo Romov Slovenije. Sicer so Romi v Sloveniji "tradicionalno" nastanjeni v 20 občinah, v nekaterih občinah, kot so Maribor, Velenje in nekaterih drugih industrijskih središčih pa živijo od nedavnega; se pravi zadnjih deset let, ko so ali pribežali z območja nekdanje Jugoslavije zaradi vojn ali pa so prišli že nekoliko prej kot ekonomski migranti.
Kot je glede romske problematike nedavno dejal premier Janez Janša, je to še vedno siva lisa, ki je ne zapolnjujejo ne država ne občine. V Zvezi Romov Slovenije so pripravili predloge za pripravo zakona o Romih, Janša pa sicer ocenjuje, da naj bi novi zakon o Romih šel v parlamentarno proceduro predvidoma jeseni.
Romska problematika v zadnjih letih dviguje prah
Sicer pa je bilo o Romih zadnje časa več govora januarja, ko v parlamentu ni bil sprejet zakonski predlog SNS o romski skupnosti, od začetku marca pa romska problematika dviga prah na OŠ Bršljin. Predsednik Drnovšek je o tem v četrtek dejal, da omenjena šola ne sme biti precedens za sistematično uvajanje diferenciacije na podlagi etnične pripadnosti.
Minulo soboto je na prireditvi direktor urada za narodnosti Janez Obreza, ki se je prireditve udeležil kot slavnostni govornik, potrdil Janševe napoved, da bo vlada še letos sprejela krovni zakon o romski skupnosti in dodal, da naj bi ta začel veljati leta 2007. V soboto, 9. aprila, bo Zveza Romov Slovenije organizirala osrednjo kulturno prireditev; pozdravni govor bo sicer imel župan Mestne občine Murska Sobota Anton Štihec, slavnostni govor pa Simoniti.
Premier Janez Janša se zaveda, da glede romske problematike obstaja problem; zato pospešeno pripravljajo tudi z Zvezo Romov Slovenije ustrezen zakon, ki ne bo s prisilo uveljavljal nekih standardov, ampak bo dogovorni akt, ki bo imel zato tudi moč, je dejal po nedavnem srečanju z Romi ob obisku vlade v Pomurju. Predsednik republike Janez Drnovšek pa je v četrtek po pogovorih s predstavniki Zveze Romov pozval vlado, naj poskuša že v letošnjem proračunu zagotoviti potrebna sredstva za reševanje problematike romskih skupnosti.
V SNS so že leta 2003 vložili zakon o romski skupnosti, vendar ker ni doživel parlamentarne obravnave, so ga nespremenjenega znova vložili v tem mandatu. Po predlogu zakona so v SNS želeli dokončno urediti status romske skupnosti v Sloveniji in Rome izenačiti z ostalimi prebivalci Slovenije v pravicah in obveznostih. Po predlogu SNS Romi, ki živijo v Sloveniji, posebnega položaja in pravic, ki jim jih zagotavlja ustava in devet področnih zakonov, ne bi več imeli. Državni zbor je bil proti omenjenemu zakonskemu predlogu, češ da je ustava jasna, pa tudi področni zakoni. Pri Zvezi Romov Slovenije so bili zadovoljni, da do sprejema tega zakona ni prišlo.
Ombudsman obiskal romsko naselje
Ob svetovnem dnevu Romov je varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek
obiskal romsko naselje Žabjek v Novem mestu, kjer je ugotovil da
tamkajšnji vrtec praktično razpada in je potreben temeljite obnove. To
je še toliko bolj pomembno, če upoštevamo dejstvo, da je osnova za
kvalitetno izobraževanje in kasnejše zaposlovanje Romov prav njihova
predšolska
vzgoja. Poleg obiska v Žabjeku se je varuh sestal tudi
z županom občine Novo mesto Boštjanom Kovačičem, ravnateljem osnovne
šole Bršljin Antonom Draganom ter predstavniki romskih in neromskih
staršev.Vse strani so se strinjale, da mora vlada za razreševanje
romske problematike nujno sprejeti nacionalni program, ki bo to
problematiko razreševal celostno, na kar varuh vlado in druge državne
institucije opozarja že štiri leta tako v svojih letnih poročilih, na
skupnih srečanjih in v javnosti. Zgolj celostno razreševanje te
zapletene problematike, ki bo vključevalo tako področje izobraževanja,
bivanjske razmere, kot zaposlovanje Romov in druge socialno ekonomske
dejavnike, lahko pripelje do boljših razmer in boljšega življenja za
vse.
Varuh je na prisotne tudi apeliral, da se je potrebno tako kot
danes ponovno sestati, saj lahko zgolj skupni dialog pripelje do
boljših razmer. Vpletene strani so se zato strinjale, da se kmalu zopet
sestanejo, so sporočili iz varuhovega urada.
LDS poziva k strpnosti
Predsednik LDS in vodja strankinega poslanskega kluba Anton Rop je ob današnjem svetovnem dnevu Romov slovenski romski skupnosti izrazil podporo pri uveljavljanju načela enake obravnave ljudi ne glede na njihovo rasno ali etnično pripadnost ter v zoperstavljanju vsakršnim oblikam neposredne ali posredne diskriminacije v slovenski družbi.
"LDS bo skušala tudi kot največja opozicijska stranka po svojih najboljših močeh prispevati k izboljšanju družbenega položaja Romov v Sloveniji in bo aktivno sodelovala ter podprla vsakršne predloge ukrepov, ki bi lahko privedli do izboljšanja splošnih življenjskih pogojev Romov," so v izjavi za javnost sporočili iz poslanske skupine te največje opozicijske stranke. Rop se je v imenu LDS zavzel tudi za spoštljiv in strpen odnos do vseh družbenih manjšin.
Ob tem je opozoril na nekatere družbene pojave, ki kažejo na zaskrbljujoče povečevanje nestrpnosti do Romov in drugih družbenih manjšin, kot so nedavni vladni ukrepi v Osnovni šoli Bršljin, širjenje sovražnega govora v javnih nastopih nekaterih politikov in nestrpnost do tistih, ki se zavzemajo za strpnost do drugačnih. Rop je spomnil tudi na v slovenskem parlamentu nedavno ratificirano pogodbo o Ustavi za Evropo in listino unije o temeljnih pravicah ter temeljno načelo demokratične enakosti, za katerega uresničevanje si je treba odločno prizadevati na vseh ravneh družbenega življenja, so še sporočili.
Amnesty International opozarja premierja
Vodenje ločenih razredov ali šolskih skupin oz. skupin v vrtcih zgolj na temelju etnične pripadnosti je nesprejemljivo in nedopustno za demokratično državo in bi moralo biti takoj in dokončno ukinjeno tako na normativni ravni kot tudi v praksi. Država ne sme izvajati ali omogočati diskriminacije, še zlasti ko gre za javne ustanove, kakršna je šola, so v odprtem pismu premieru Janezu Janši zapisali v Amnesty International Slovenije, ki z zaskrbljenostjo spremlja dogodke, povezane z izobraževanjem romskih otrok v osnovni šoli Bršljin v Novem mestu. Ti so opozorili na še vedno prisoten problem rasne segregacije romskih otrok v osnovnem izobraževanju. AIS je tako pozvala slovenske oblasti, naj pridobijo in objavijo točne podatke o obstoječih oblikah izobraževanja romskih otrok, ki imajo za posledico ločevanje romskih otrok od ostalih, ter navedejo pravne podlage za takšno ločevanje.