Po podatkih Sledilnika covid-19 so v torek v Sloveniji skupno odvzeli 44.504 brise. 5061 je bilo PCR-testov, od katerih je bilo pozitivnih 880 (17,4 odstotka). Opravili pa so še 39.443 HAT-testov, pozitivnih je bilo 559 oseb (kar pomeni 1,4 odstotka).
Padec hospitaliziranih
Danes je hospitaliziranih 81 manj bolnikov kot včeraj. V bolnišnicah je trenutno hospitaliziranih 864 bolnikov s covid-19. Na intenzivni negi jih je 160. Iz bolnišnic so sicer včeraj odpustili 121 oseb. To pomeni občuten padec hospitaliziranih, trenutno je zasedenih najmanj bolniških postelj od 2. novembra 2020. Umrlo je še 13 bolnikov s covid-19, je sporočila vlada.
V primerjavi 14-dnevne incidence na 100.000 prebivalcev v Evropi za tretji in četrti teden letošnjega leta je opazno zmanjšanje števila primerov le v Sloveniji, ki beleži 10-odstotni padec, na ravni EU je ta 2-odstoten, je na novinarski konferenci opozorila Nuška Čakš Jager iz NIJZ.
Izpostavila je izrazito zmanjšanje potrjenih primerov okužbe z novim koronavirusom med oskrbovanci domov za starejše. V ponedeljek tako med njimi ni bilo potrjenega nobenega primera okužbe, za torek pa podatkov še ni, je pojasnila. Razlog za to, da v domovih ni več novih okužb, je po njenih navedbah v ukrepih, ki jih izvajajo, pa tudi v cepljenju in delni prekuženosti.
Po njenih navedbah se tudi sicer manjša število okuženih v starejših starostnih skupinah, še vedno pa vztraja v delovni populaciji.
Število aktivno pozitivnih oseb s koronavirusom se znižuje in je trenutno 13.962. Tudi 14-dnevna incidenca na ravni države na 100.000 prebivalcev je spet nekaj nižja kot dan prej in znaša 663 primerov.
Med občinami z najvišjim številom novih dnevnih covid-19 primerov izstopajo: Ajdovščina 25, Brezovica 22, Celje 45, Domžale 25, Koper 28, Kranj 43, Nova Gorica 29, Novo mesto 30, Slovenska Bistrica 24, Ljubljana 182 in Maribor 48, kažejo vladni podatki.
Med regijami se je slika pojavnosti okužb nekoliko spremenila. Glede na število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh je okužb še vedno največ v Posavju (837), medtem ko je po podatkih za zadnjih sedem dni Posavje (309,3) po pojavnosti okužb prehitela pomurska regija (315,6 v sedmih dneh, 713,3 v 14 dneh).
Najmanjšo pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev pa imata savinjska (228 v sedmih dneh, 571,7 v 14 dneh) in zasavska regija (236,2 v sedmih dneh, 547,7 v 14 dneh). Sedemdnevna pojavnost okužbe se je nekoliko povečala na Koroškem, kjer so po podatkih za 14 dni s 628,2 okužbe na 100.000 prebivalcev pod državnim povprečjem na tretjem mestu za zasavsko in savinjsko regijo. Z 276,7 okužbe v zadnjih sedmih dneh pa so zdrsnili nad slovensko povprečje, ki je 275,7, je predstavila Maja Bratuša, ki je vodila vladno novinarsko konferenco.
Epidemiologi predlagali odpravo omejitve gibanja ponoči in na občine
Glede na kriterije zaenkrat številke kažejo, da ostajamo v oranžni fazi, ki smo jo dosegli včeraj. A pozor - uradno smo še vedno v rdeči fazi, dokler vlada ne odloči o prehodu v oranžno fazo, je poudarila Bratuša. Epidemiologi so sicer strokovni skupini pri ministrstvu za zdravje predlagali odpravo omejitev gibanja ponoči in na občine.
Čakš Jagrova je pojasnila, da država ne upošteva samo mnenja epidemiologov, ampak tudi kulturni, sociološki in druge vidike. Veselimo se padca trenda števila okužb, a treba je vedeti, da je virus še vedno tukaj in da je treba vsako sprostitev presojati in jo prilagajati razmeram, je poudarila.
Po podatkih Evropske in Svetovne zdravstvene organizacije se izboljšujejo tudi epidemiološke razmere v svetu. V Evropi večina držav beleži pozitiven trend, so se pa v drugi polovici januarja v primerjavi s prvo polovico razmere poslabšale v Španiji, na Portugalskem in na Irskem. Večjo pojavnost okužb kot Slovenija pa je imela 4. februarja poleg Španije in Portugalske še Češka.
Še vedno upoštevajte ukrepe, predvsem pa ob znakih prehlada ostanite doma
Kot je še poudarila Čakš Jagrova, smo v zimskem prehladnem obdobju, zato naj se oseba s takimi znaki za vsak manjši prehlad prepriča, ali gre lahko za simptom virusa covid-19. Pomembna je tudi karantena za visoko rizične kontakte, predvsem pa samoizolacija za covid-19 pozitivne, poudarjajo na NIJZ.
Konec tedna želijo uvesti sistem preverjanja vseh pozitivnih hitrih testov s PCR testi
Po zadnjem dogovoru skupine različnih strokovnjakov pod vodstvom ministrstva za zdravje bi se vsi s pozitivnim izidom hitrega testa na okužbo z novim koronavirusom ne glede na prisotnost simptomov preverjali s PCR testom. V ta namen pripravljajo poseben sistem, želijo pa ga uvesti že konec tega tedna.
KOMENTARJI (595)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.