Vlada in epidemiologi so nocoj na Brdu pri Kranju sestankovali o prehodu v oranžno fazo in s tem povezanem sproščanju ukrepov. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so se seznanili z aktualnimi epidemiološkimi razmerami in pristojnim ministrstvom naložili, da v skladu z načrtom sproščanja pripravijo odloke, ki bodo obravnavani na jutrišnji seji vlade.
Obrambni minister Matej Tonin je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da je vesel, da smo številke spravili na nižje nivoje in da je Slovenija dosegla oranžno fazo, za kar se je ljudem zahvalil. Obljubil je, da se bo vlada držala semaforja, ki ga je sama postavila. "Danes so bili dogovorjeni detajli, preko noči in jutri dopoldne se bodo pripravili čistopisi odlokov, jutri se bodo na vladi ti odloki sprejeli, nato pa jih bodo moji kolegi podrobno predstavili."
Na vprašanje, ali to pomeni, da se bo sprostilo vse, kar je predvideno v oranžni fazi, je odgovoril: "Pri vladi beseda velja in kar smo zapisali v oranžnem semaforju, drži."
Glede tega, ali bo policijska ura ostala, pa je dejal: "Sami veste, da policijska ura ni v oranžnem semaforju, ampak v rumenem."
Je pa vlada nocoj odločila, da bodo zaposleni v storitveni in trgovinski dejavnosti, za katere vladni odloki zapovedujejo obvezno testiranje na novi koronavirus, vključeni "v posebni presejalni program, na podlagi katerega bodo imele prednostno obravnavo na testiranjih", podobno kot to velja za zaposlene v zdravstveni dejavnosti, v vzgoji in izobraževanju ter za tiste, ki izvajajo socialno varstvene storitve in programe, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.
Poleg tega je vlada za sedem dni podaljšala veljavnost nekaterih ukrepov iz odlokov, izdanih na podlagi zakona o nalezljivih boleznih, in sicer odloka o začasni omejitvi kolektivnega uresničevanja verske svobode, odloka o začasni prepovedi ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev, odloka o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z novim koronavirusom ter odloka o obvezni namestitvi razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih zgradbah, je še zapisano v sporočilu po seji vlade.
Epidemiologi zagovarjajo ukinitev omejitve gibanja na občine in policijske ure
Kot so poročali v oddajah Svet in 24UR, epidemiologi pod vodstvom Maria Fafangla še vedno vztrajajo pri stališču, da bi vlada morala ukiniti omejitev gibanja na občine. Tudi potrebe po policijski uri, čeprav je odprava le-te predvidena šele v rumeni fazi, ne vidijo, zato so vladi nocoj ponovno predlagali ukinitev obeh teh ukrepov.
A že minuli teden je predsednik vlade Janez Janša Fafangla okrcal in poudaril, da je treba slišati še mnenje druge stroke. Danes je na Twitterju opozoril, da imamo še vedno eno najresnejših epidemioloških slik v EU. Poleg tega direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek opozarja na južnoafriški sev, ki se širi pri naših sosedih, zato po njegovem mnenju ni prostora za sproščanje vsega, kar je predvideno v oranžni fazi.
Notranji minister Aleš Hojs naj bi predlagal sprostitev gibanja na občine in omejitev zbiranja do 10 oseb. A v nasprotju z epidemiologi bi on policijsko uro, ki traja že 114 dni, obdržal. Pogovarjali naj bi se tudi o prehajanju državnih meja za tiste, ki so bili cepljeni z dvema odmerkoma – zanje naj omejitve ob vračanju v državo ne bi veljale.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek naj bi zagovarjal odprtje trgovin s površino, večjo od 400 kvadratnih metrov. Večina trgovcev, ki prodajajo gradbeni material, belo tehniko ali pohištvo, zaradi velikosti trgovin namreč še vedno ostaja zaprtih.
Po informacijah Televizije Slovenija naj bi ministrstvo za infrastrukturo predlagalo ukinitev obveznih testov v dejavnostih, kot so avtošole, servisi in žičnice, za vse tiste, ki bi lahko predložili potrdilo, da so preboleli covid ali so bili cepljeni.
Kaj vse se po vladnem semaforju sprosti v oranžni fazi?
Spomnimo. Vladni načrt sproščanja ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 določa, da država, ko je sedemdnevno povprečje okuženih pod 1000 in je tudi hospitaliziranih manj kot 1000 bolnikov s covidom-19, preide v oranžno skupino. Po podatkih NIJZ je bilo v torek sedemdnevno povprečno število okužb 827, v bolnišnicah pa se je zdravilo 864 oseb s covidom-19. Oba kriterija sta torej izpolnjena.
Pri prehodu v oranžno skupino se po vladnem načrtu odpirajo preostali razredi osnovne šole in zaključni letniki srednje šole po programu C, na fakultetah lahko spet izvajajo izpite in seminarje za do 10 ljudi, odprejo se nekatere ostale servisne dejavnosti ter trgovine, dovoli se zbiranje do 10 oseb in odpravi se prepoved prehajanja občinskih meja.
Kako si sledijo faze vladnega semaforja in kateri ukrepi se sprostijo v rumeni in zeleni fazi, pa si lahko pogledate v spodnjem grafičnem prikazu.
KOMENTARJI (635)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.